Reklama

Polityka obronna

Nowy Minister Spraw Wewnętrznych – siła kontynuacji

  • Fot. mswia.gov.pl
    Fot. mswia.gov.pl

Bartłomiej Henryk Sienkiewicz – rocznik 61’ analityk, publicysta, współtwórca i wieloletni dyrektor ds. programowych Ośrodka Studiów Wschodnich. Współpracownik ministrów spraw wewnętrznych: Krzysztofa Kozłowskiego i Andrzeja Milczanowskiego.Doradca Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego. Twórca firmy Sienkiewicz Sp. z o. o. i Wspólnicy Spółka Komandytowa.

W latach 80. współpracował z opozycją demokratyczną. Od 1981 związany z Niezależną Oficyną Studentów w Krakowie, zajmował się drukiem i dystrybucją wydawnictw drugiego obiegu. W 1988 był w komitecie organizacyjnym Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie. Aktywny działacz ruchu Wolność i Pokój.

Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Publikował m.in. w „Dzienniku”, „Finacial Times”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.

Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest współzałożycielem Ośrodka Studiów Wschodnich, był jego wicedyrektorem zajmującym się problematyką wschodnią (1991–1993, 1995–2001), został też przewodniczącym rady tej instytucji.

Na początku lat 90. był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony, pełnił stanowisko Dyrektora Biura Koordynacji i Prognoz UOP a potem Głównego Specjalisty Zarządu Wywiadu UOP.

Od 2002 prowadzi własną działalność gospodarczą w branży doradczej. Został powołany w skład rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza.

(MS)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama