Siły zbrojne

Nowy lekki czołg z Chin

Fot. chinamil.com.cn
Fot. chinamil.com.cn

Chińskie media donoszą, że do jednostek zbrojnych armii tego państwa trafił nowy lekki czołg, uzbrojony w armatę 105 mm, przystosowaną do wystrzeliwania pocisków armatnich i kierowanych pocisków rakietowych.

Nowy pojazd bojowy chińskiej armii, noszący nazwę VT5, opracowano w koncernie Norinco. W mediach chińskich w ostatnich dniach zaprezentowano oficjalną fotografię, wykonaną podczas wystawy w Pekińskim Centrum Wystawienniczym, w trakcie której eksponowano dokonania gospodarki chińskiej w ostatnich pięciu latach.

Znane jest jednak również kilkanaście zdjęć wykonanych przez miłośników uzbrojenia, pokazujących nowe pojazdy z namalowanymi znakami taktycznymi, przewożone platformami kolejowymi lub drogowymi.

Czytaj też: Chiny modernizują czołgi. "Debiut na biathlonie"

Dotychczas armia chińska poinformowała jedynie w czerwcu o próbach nowego, lekkiego czołgu, prowadzonych na Wyżynie Tybetańskiej.

Główną bronią czołgu jest armata kalibru 105 mm, przystosowana do wystrzeliwania pocisków armatnich i kierowanych pocisków rakietowych. Zawieszenie hydropneumatyczne ma z kolei pozwolić na sprawne działanie w trudnych warunkach terenowych i w niskich temperaturach. Masa pojazdu jest oceniana przez specjalistów na 25-35 ton. Eksperci uważają, że czołg opracowano z myślą o prowadzeniu działań głównie na obszarach Wyżyny Tybetańskiej i wysoko położonych terenach południa Chin, gdzie trudne warunki klimatyczne wymuszają wykorzystywanie sprzętu wysoko wyspecjalizowanego.

Komentarze (1)

  1. Mosad

    VT5 to jest na eksport. [(ZTQ - 15) możliwa nazwa] to wersja dla Chin.