Reklama

Siły zbrojne

Nowy dowódca Podhalańczyków

Fot. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Fot. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich

Pułkownik Ryszard Pietras został mianowany nowym dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (21. BSP). W czasie uroczystości, która odbyła się na placu Farnym w Rzeszowie płk Pietras zadeklarował: „Zrobię wszystko, aby być waszym dowódcą, powiem więcej, waszym dobrym dowódcą”.

Podczas uroczystego apelu czasowo pełniący obowiązki dowódcy Podhalańczyków płk dypl. Jarosław Mokrzycki przekazał obowiązki płk Pietrasowi. W ceremonii udział wziął m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika. W swoim wystąpieniu podziękował Mokrzyckiemu za dowodzenie brygadą. 

"Po tak gromkim powitaniu (...) jestem pewien, że przed 21. Brygadą, niezależnie pod jakim dowódcą, można tej brygadzie postawić zadania. Można zobowiązać ją do wypełnienia kolejnych, ważnych zadań, ale przede wszystkim do wspaniałej żołnierskiej służby" - powiedział.

O nowym dowódcy gen. Mika powiedział, że dotychczasowa kariera płk. Pietrasa świadczy o tym, że za nim zawsze pójdą "żołnierskie serca". "Bo nie buty żołnierskie, a żołnierskie serca mają iść za każdym dowódcą" - podkreślił. 

Nowy dowódca 21. BSP zadeklarował, że chciałby, aby przemawiały za nim jego działania. "Dlatego chcę tylko podziękować panu generałowi za ten duży kredyt zaufania. Natomiast Podhalańczycy, jak zauważył pan generał, jest w was moc i dlatego jestem dziś bardziej spokojny, bo z takimi ludźmi, rzeczywiście można wiele. Zrobię wszystko, aby być waszym dowódcą, powiem więcej, waszym dobrym dowódcą" - podkreślił. 

Pułkownik Ryszard Pietras jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie. Studia magisterskie oraz studia podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. 

Jest też absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie. Za granicą ukończył kursy: "NATO Crisis Management" w NATO School Oberammergau w Niemczech, "Program on terrorism and security studies"w Centrum Marshalla w Niemczech oraz "Defence resource management" w Naval Postgraduate School w Stanach Zjednoczonych.

Zawodową służbę rozpoczął w 1986 r. jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. W latach 1987-2006 zajmował stanowiska m.in. w strukturach Wojsk Chemicznych, oficera operacyjnego sztabu w dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego i 2. Korpusu Zmechanizowanego (1993-2006) oraz dowódcy 5. batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach. 

Od roku 2007 pełnił służbę w strukturach Wojsk Specjalnych służąc na stanowiskach sztabowych i dowódczych. Zajmował między innymi stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów (później Jednostki Wojskowej Komandosów) w Lublińcu.

Pietras dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie, gdzie był m.in. oficerem operacyjnym Polskiego Batalionu SFOR i dowódcą kompanii szturmowej Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej.

21. Brygada Strzelców Podhalańskich składa się z 10 jednostek, w których służy ok. 4 tys. żołnierzy. W jej skład wchodzą zarówno pododdziały piechoty górskiej, jak i jednostki zmechanizowane, pancerne (batalion czołgów z Żurawicy), artylerii samobieżnej czy przeciwlotniczej. Brygada była podporządkowana 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej przed jej rozformowaniem. 

JP/PAP

Reklama

Komentarze (3)

  1. Marek1

    Taaa ... płk. chemik jako d-ca liniowej brygady piechoty górskiej. Mnie już chyba NIC nie zdziwi podczas dalszych rządów "dobrej zmiany". Oczywiście nadal w kwestii dostaw nowoczesnego sprzętu dla podhalańczyków CISZAAAA. No ale po co im sprzęt - dostali nowego wodza ...

  2. Tony

    ah, więc zaczynał służbę w wojsku PRL-owskim

  3. Tomek

    Dajcie im lepiej nowoczesny sprzęt, a nie nowego dowódcę.

Reklama