Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe życie amerykańskich haubic

Fot. US Army
Fot. US Army

Jak podaje Departament Obrony USA, koncern BAE Systems Land and Armaments LP, otrzymał wartą prawie 134 mln dolarów umowę związaną z przygotowaniem komponentów do rozpoczęcia produkcji 155 mm haubic samobieżnych M109A7 i wozów amunicyjnych M992A3 Carrier Ammunition Tracked.

Same prace będą prowadzone w zakładach zlokalizowanych w Yorku, w stanie Pensylwania, a planowana data ich zakończenia to 31 lipca 2018 roku. W roku budżetowym 2017 na ten cel zarezerwowano ponad 44 mln dolarów.

Na stanie US Army oraz w rezerwie znajduje się obecnie ok. 1500 haubic M-109A2/A3/A5 oraz ok. 950 w najnowszej wersji M-109A6 Paladin. Z tych ostatnich 580 ma zostać zmodernizowanych do wersji M-109A7 (wcześniej oznaczanych jako M-109 PIM – Paladin Inntegrated Management). Wstępny małoseryjny etap modernizacji został rozpoczęty w połowie 2015 roku i objął 66 haubic.

Modernizacja obejmie wieżę oraz całkowitą wymianę podwozia (będzie ono kompatybilne z podwoziem zmodernizowanego bwp Bradley czy Armored Multi-Purpose Vehicle – AMPV). Pozwoli to na obniżenie kosztów takiej modernizacji oraz uzyskanie wysokiej unifikacji sprzętowej co z kolei daje zmniejszenie kosztów eksploatacji i skomplikowania obecnie rozbudowanego łańcucha logistycznego.

W układzie napędowym zastosowano nowy silnik o mocy 675 KM z układem transmisji HMPT 800-3ECB i nowy system chłodzenia. Zawieszenie i gąsienice są z zmodernizowanego Bradleya, przy czym dodano cztery amortyzatory. Sam kadłub o zwiększonej odporności balistycznej i przeciwminowej można dodatkowo dopancerzyć. Wprowadzono tzw. Common Modular Power System (CMPS) zawierający 600V, 70kW zintegrowany generator startowy, układ dwukierunkowej konwersji 600V-28V, wymianie ulegnie tez cały dotychczasowy system przewodów elektrycznych. W wieży wprowadzono systemy elektroniczne PDFCS, DRU-H, VHM. Nowy system generowania i nadzoru energii pozwala na dalsze modernizacje i doposażenie haubic w przyszłości.

Zmieniono układ napędu wieży i podniesienia działa na elektryczne oraz wprowadzono nowy pulpit jego sterowania (z systemu NLOS-C). Jako uzbrojenie główne pozostawiono 155 mm/39 haubicę.

Trzeba tez pamiętać, że prowadzony jest równolegle program Extended Range Cannon Artillery (ERCA) w ramach którego rozwijane będą technologie zwiększające zasięg będących w eksploatacji systemów artyleryjskich o kalibrze 155 mm, czyli haubic samobieżnych M109A6/A7 Palladin i ciągnionych M777A1/A2. M.in. opracowana będzie nowa lufa, która w fazie badań ma oznaczenie XM907 oraz amunicja ze wspomaganiem rakietowym oznaczona jako XM1113, amunicja z dodatkowym wzmocnionym ładunkiem SuperCharge XM654, zautomatyzowany system zasilania w amunicję oraz nowe systemy kierowania ogniem. Nowe pociski, zapewne o bardziej dopracowanej aerodynamice, odznaczać się będą też mniejszą masą i nowymi mocniejszymi ładunkami kruszącymi. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. mauzer

  524 miliardy x 4 zl= 2 biliony złoty , polskie mon ma na wydanie okolo 10 miliardow , to gdzie 30 x większy budżet ? x 200 wiekszy ,matematyka nie boli

  1. Laik

   Polska budzet ma 10 miliardow usd a oni 524 milardy wg tego co napisales. Na moje to jest 52+ x wiecej. A czemu u nich mnozyles na kwote na plny a u nas nie.. Matematyka nie boli, ale chyba boli cos innego..

 2. Znający temat

  ...950szt paladin. A u nas Ok 100szt Ahs Dana, niekompletny dywizjon Krabów i 2s1.

  1. ktos

   USA (330mln obywateli, powierzchnia 9,3mln km^2), Polska (38mln obywateli, powierzchnia 313tys km^2). Czyli jest ich 8 x wiecej niz nas... to i mają 8x wiecej artylerii. Powierzchnie maja 30x wieksza. Pomijam że USA sa mocarstwem globalnym a my... a my nie. Dostrzegasz różnicę w potancjale obu krajów jak mniemam? :)

  2. Piotr34

   Ale zdajesz sobie sprawe ze USA to globalne mocarstwo z armia 10 razy wieksza niz nasza i budztem 30 razy wiekszym?

  3. ito

   950 sztuk paladin plus 1500sztuk starszych- przemnóż sobie to przez załogi, obsługi, dołóż wozy amunicyjne oraz konieczne służby- i wyjdzie ci, że armii nam nie starczy na obsadzenie tego wszystkiego. Niech nasze Kraby osiągną liczbę docelową i nie mają ograniczeń amunicyjnych, a wystarczą na nasze potrzeby.

 3. tak sądzę...

  Polska powinna natychmiast zakupić od USA te haubice a USA sprzedać nasze kraby co by się im przydały bardziej niż mam.

 4. jacki

  jezeli takie mocarstwo modernizuje to moze my tez obok zakupów nowego sprzetu zmodernizujmy obecnie posadany

Reklama