Reklama

Siły zbrojne

Nowe systemy walki radioelektronicznej dla F-15 Eagle tworzy BAE Systems

F-15E. Fot. Senior Airman Trevor T. McBride/U.S. Air Force
F-15E. Fot. Senior Airman Trevor T. McBride/U.S. Air Force

Ponad 400 myśliwców F-15 należące do amerykańskich sił powietrznych otrzyma nowy, cyfrowy system walki elektronicznej EPAWSS. Głównym kontraktorem programu będzie Boeing, który wybrał BAE Systems na twórcę systemu. Wartość programu EPAWSS jest szacowana na 4 mld USD. 

Ponad 400 myśliwców F-15C i F-15E należące do amerykańskich sił powietrznych otrzyma nowy, cyfrowy system walki elektronicznej Eagle Passive Active Warning Survivability System (EPAWSS). Zastąpi on obecnie stowany Tactical Electronic Warfare System pochodzący z lat 80.minionego stulecia. Jego twórcą będzie firma BAE Systems. Wprowadzenia EPAWSS ma zapewnić lepsze zwalczanie zagrożeń i ochronę załóg samolotów.

F-15 mają otrzymać najnowsze dostępne rozwiązania w dziedzinie zakłócania, celowania, wykrywania zagrożeń w podczerwieni i imitowania celu.  System EPAWSS ma więc charakteryzować się podobnymi zdolnościami, jak systemy walki radioelektronicznej przewidziane dla myśliwców 5. generacji.  Ma to umożliwić F-15 wypełnianie swoich zadań, aż do 2040 roku lub dłużej. Samoloty uderzeniowe F-15E do teraz nie doczekały się następcy, z kolei F-22A, które miały zastąpić F-15C powstały w zbyt małej liczbie egzemplarzy. Wymusiło to pozostawienie w służbie 179 egzemplarzy maszyn 4. generacji. 

Czytaj więcej: 42 lata Orła. F-15 w powietrzu od 1972 roku 

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jac

  Pomimo tych modernizacji, wciąż nie będzie równorzędnym przeciwnikiem dla Su-35S.

 2. z netu przestań kłamać

  Najwyższy czas! Bo te, wg "z netu", "amerykańskie samoloty o kilkadziesiąt lat wyprzedzające kacapską technikę" miały ponad 30 letnie (!) systemy WRE na lampach, na 2-3 kanałowych nadajnikach i anteny soczewkowe vs. rosyjskie zasobniki na cyfrowych pamięciach radiowych z antenami fazowymi na nowych rosyjskich Flankerach. Tylko czemu projektują Amerykanom te systemy Anglicy, skoro wg "z netu" USA wyprzedza wszystkich o kilkadziesiąt lat i wszystko ma najlepsze? Czyżby Angielskie Eurofightery skutecznie paraliżowały "szepczący i odporny na zakłócenia" (widoczne tylko te zakłócenia, które generowały amerykańskie systemy WRE...) radar F-22 w czasie Red Flags i USA jest pod wrażeniem? Szkoda tylko, że te zabytkowe WRE i to w wersji 2 a nie 3 nadajnikowej i to jeszcze w eksportowej, zubożonej wersji, są na naszych F-16.

  1. Grom

   Tyle ze sam teraz kłamiesz . Rosjanie w wiekszosci sami urzywaja starych systemow zakłucania . Nowe maja tylko te ktore kupili u Francuzów . Swoja droga jesli rosjanie maja cos opartego na lampach to piszesz ze to najlepsze rozwiazanie a amerykanie sa głupi bo maja cyfrowe a teraz na odwrot juz piszesz. Sam ostatnio kłamliwie pisałes ze amerykanie wycofali duza liczbe Raptorów a w magazynie AREO w czerwcu tego roku zamieszczono artykuł w ktorym autor pisze ze ze sluzby wycofano tylko 5 raptorów przedseryjnych ( podano nawet numery boczne maszyn wycofanych i 4 maszyn ktore uległo wypadkowi. Z maszynami przedseryjnymi (bylo ich 11) bylo 195 maszyn , 5 wycofano a reszte dostosowano do konfiguracji bojowej a 4 stracono w wypadkach .USA ma obecnie 186 raptorów w linii skoro sam kłamiesz to czemu wierzyc tobie ??

  2. serwisant

   Bzdury. W latach 80' pracowałem w Stanach. Daję słowo, że tam wtedy już nikt o lampach nawet nie pamiętał. A widząc je w sprzęcie sprowadzanym zza kurtyny przecierało się oczy ze zdumienia.

  3. Z netu

   Dalej wypisujesz te propagandowe ruskie bzdury? TEWS choć pochodzi z lat 80-tych jest stale modernizowany i jest obecnie systemem cyfrowym. Lampy w elektronice to w USA nie stosuje się od lat 80-tych XX. wraz z rozwojem technologii cyfrowej której USA jest światowym liderem i pionierem w tej dziedzinie. Ostatnia wersja rozwojowa TEWS pochodzi z czerwca 1998r, a wdrożona została w 2000r. Twoja wiedza z zakresu modernizacji F-15 jest bardzo wybiórcza. Już nie raz dałeś dowód, że jesteś zwykłym dyletantem jak z tymi radarami AESA montowanymi na F-15C i F-15E. Teraz dalej lawirujesz bo zawsze twierdziłeś, że F-15 nie będą modernizowane... Jesteś zwykłym ruskim trollem i nic więcej. Jakim Anglikom? Nowy system WRE dla F-15 zlecono firmie BAE Systems, której siedziba znajduje się w Arlington w stanie Virginia USA, BAE Systems Inc. zatrudnia ponad 35.000 pracowników w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i RPA. Nawet tego gamoniu nie wiesz? Jeszcze jedno.. Przestań za każdym razem jak wypisujesz te swoje brednie wycierać sobie kłamliwą gębę " z netu".

 3. Szyk Cech

  "400 myśliwców F-15" a niżej " Wymusiło to pozostawienie w służbie 179 egzemplarzy maszyn" - to w końcu ile ich jest??? 400 czy 179?!?

  1. m

   Kłania się czytanie ze zrozumieniem. 400 sztuk F15C i E. 179 sztuk F15C.

Reklama