Nowa propozycja w przetargu na niemiecką „Wisłę” i „Narew”

18 sierpnia 2020, 08:42
mfc-meads-flight-test
Fot. Lockheed Martin
Reklama

Koncerny MBDA Deutschland i Lockheed Martin złożyły kolejną ofertę w postępowaniu na dostawę nowej generacji zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla niemieckich sił zbrojnych. System ten ma zastąpić wykorzystywane obecnie w Niemczech baterie średniego zasięgu Patriot jednocześnie dostarczając nowoczesne zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu.

Koncerny MBDA Deutschland i Lockheed Martin już od kilku lat starają się o zdobycie kontraktu na dostawę dla niemieckich sił zbrojnych zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej IAMD (Integrated Air and Missile Defense). Założona w tym celu spółka joint venture TLVS GmbH zaproponowała kompleks TLVS (niem. Taktisches Luft Verteidigungs System) składający się z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu PAC-3 MSE, wyrzutni rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu IRIS-T SL, wspólnego systemu dowodzenia i kontroli oraz kompletu sensorów optoelektronicznych i radiolokacyjnych – w tym wielofunkcyjnych radarów kierowania ogniem MFCR.

Dużą część elementów w tym rozwiązaniu zaczerpnięto z wcześniej opracowanego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu MEADS – w tym system zarządzania walką, radar kontroli i kierowania ogniem, radar nadzoru, pojazdy-wyrzutnie oraz rakietę PAC-3 MSE.

Obecnie spółka TKVS złożyła zmodyfikowaną propozycję do biura wsparcia i dostaw sprzętu i technologii wojskowej Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr). Propozycja ta obejmuje rozwój, testowanie, certyfikowanie i dostawę dla niemieckich sił zbrojnych systemu który zabezpieczy zwalczanie celów powietrznych zarówno na średnich, jak i krótkich dystansach. Według przedstawicieli MBDA i Lockheed Martin tylko rozwiązanie TLVS zapewnia takie możliwości w zakresie 360 stopni, mając przy tym otwartą architekturę i zdolność szybkiego adaptowania do ciągle zmieniających się zagrożeń.

„Ponad osiemdziesięciu podwykonawców wesprze program TLVS. W szczytowym momencie realizacji kontraktu, z wdrożenia TLVS skorzysta ponad sześć tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników, z czego większość w Niemczech. Wykorzystane zostanie szerokie spektrum zdolności przemysłowych obejmujących inżynierię systemów, cyberbezpieczeństwo, cyfryzację, a także najnowocześniejsze radary, systemy optyczne i elektroniczne, w tym od małych i średnich dostawców. Dzięki tym zdolnościom program TLVS zapewni ochronę przed zaawansowanymi i przyszłymi zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi. W ostatnich miesiącach poczyniliśmy postępy w dalszym uszczegóławianiu Zintegrowanego Głównego Harmonogramu, odpowiednich specyfikacji oraz symulacji wydajności, aby zmniejszyć ryzyko przyszłej umowy”.

Thomas Gottschild, dyrektor zarządzający MBDA Deutschland

Złożona obecnie propozycja oznaczona umownie jako TLVS 2020 ma zapewnić ochronę przed szerszym spektrum zagrożeń dzięki dwóm elementom wpływającym na sposób realizowania zadań:

  • ulepszonym sensorom – szczególnie w odniesieniu do zagrożeń na dużych odległościach;
  • nowemu systemowi łączności i zarządzania walką zwiększających interoperacyjność, fuzję danych oraz odporność cybernetyczną.

To właśnie dzięki temu TLVS ma nie tylko zastąpić baterie Patriot, ale wypełnić lukę w systemach niemieckiej obrony powietrznej, które się pojawiły od czasu wprowadzenia tego systemu na uzbrojenie. Ta luka dotyczy najniższej warstwy obrony przeciwlotniczej, której zabezpieczenie zapewniają jedynie nieliczne systemy Stinger/Ozelot. Są one jednak zaliczane jedynie do systemów uzbrojenia przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu – VSHORAD (Very Short Range Air Defense).

„Wspierając podstawowe interesy Niemiec w zakresie bezpieczeństwa, Joint Venture TLVS zawarte pomiędzy MBDA Deutschland i Lockheed Martin opiera się na naszym sprawdzonym partnerstwie z Niemcami w celu tworzenia miejsc pracy, dzielenia się wiedzą techniczną i dostarczania możliwości, które przyniosą korzyści przemysłowi po obu stronach Atlantyku. TLVS to już zaprezentowany, nowoczesny system, który może przekształcić niemieckie zdolności obronne i uczynić Niemcy ramowym państwem NATO w dziedzinie obrony powietrznej i przeciwrakietowej”.

Scott Arnold, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Lockheed Martin Missiles and Fire Control

Dodatkowo po utworzeniu sił szybkiego reagowania pojawił się pilny problem zapewnienia odpowiedniej osłony przed atakiem z powietrza dla jednostek mobilnych. Niemiecka armia nie ma bowiem odpowiedników takich radziecko-rosyjskich systemów przeciwlotniczych jak: Osa, Tor czy Pancyr. Może on zostać dostarczony w ramach oddzielnego programu, ale lukę tą mogłyby wypełnić również opracowane i gotowe do produkowania w Niemczech wersje wysokomobilne zestawów IRIS-T. Jak na razie opóźnienie rozpoczęcia programu IAMD na to nie pozwala.

Propozycja TLVS 2020 to kolejna inicjatywa mająca na celu przyśpieszenie podjęcia decyzji w sprawie nowej generacji, zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Decyzje te były przekładane wielokrotnie, pomimo wyraźnych obietnic ze strony niemieckich władz wojskowych i samego ministerstwa obrony. Konsorcjum TLVS ma nadzieję, że obecna propozycja uruchomi cały proces i doprowadzi wreszcie do uruchomienia produkcji.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Nikodem
środa, 19 sierpnia 2020, 01:13

Najprawdopodobniej jesienią bieżącego 2020 r. zostania podpisana umowa pomiędzy niemieckim MON, a spółką joint-venture LM i MBDA Germany w sprawie budowy niemieckiego TLVS. Wiele wskazuje na to, że będzie to ciekawe, perspektywiczne rozwiązanie dla RFN i NATO. Trzymam kciuki.

Africa Corps
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:48

Spoko spoko na pac2-sme JUŻ jest modernizacja Konsekwentnie do przodu

Adam
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:30

Możemy sobie tylko patrzeć jak inni realizują swoje programy Wisła i Narew,u nas pomimo szumnych deklaracji przez 6 lat obydwa programy leżą.No nie licząc tego że będziemy mieli 2 baterie Wisły,do obrony Redzikowa starczy bo jak już powiedzieli amerykanie za obronę całej infrastruktury USA w Polsce będzie odpowiadać strona Polska.

Polak z drugiego sortu
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:42

Zakup 2 baterii "Patriota" był wielkim błędem! MEADS oferuje TLVS który łączy OPL średniego i krótkiego zasięgu w jednym systemie , co radykalnie obniża cenę skądinąd bardzo drogiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Polska za olbrzymią cenę uzyska 2 baterie "Patriotów" i najprawdopodobniej nie będzie nas stać na dokupienie jeszcze niezbędnych 4 baterii , a co dopiero mówić o stworzeniu absolutnie koniecznego sytemu NAREW. Gdyby Polska poczekała na TLVS , to mielibyśmy nowoczesny system OPL za połowę ceny Wisły i Narwi! Niestety przedwczesne decyzje tzw. polskiego rządu doprowadzą do sytuacji w której nasze baterie Patriotów będą bronić tylko Warszawy i Redzikowa , a Narwi w ogóle nie będzie.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:36

A jak by Polska poczekała na X-Wingi to te systemy by w ogóle nie były potrzebne!!! Zresztą w czekaniu to dzisiejsza opozycja była klasą arcymistrzowską.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:33

Kolego, ależ TAK własnie miało być od samego początku. Wystarczyło popatrzeć na minę płk, który dowodził polską grupą "negocjatorów" wysłanych, by zgodzić się na WSZYSTKIE żądania LM i Raytheona. Minę człowieka, który stał za ministrem błaszczakiem i słuchał o "sukcesie negocjacyjnym". Szczytem i tzw. wisienką na torcie było "wynegocjowanie" ... 6% offsetu przy kontrakcie wartym tylko w I etapie wiele mld. USD. Do dzisiaj NIKT nie ma pojęcia ILE będzie kosztowała finalnie Wisła - 30,40,a może 50 mld ?? Dla LM i Raytheona to BAJKA nie kontrakt, dla nas koszmar finansowy i skazanie przez nast. 1,5 dekady armii polskiej na bycie skansenem technologicznym.

Darek S.
środa, 19 sierpnia 2020, 02:32

To są konsekwencje nieujawnienia tajnych współpracowników jak był czas.

BUBA
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:12

Ty jestes rzeczywiscie z drugiego sortu ...

BUBA
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:11

Ja też jestem drugi sort - ci myślący samodzielnie bez całowania po butach Nadprezesa po obowiązkowej indoktrynacji w TVPiS............................................................................................... .............................................................................................................................................................. Wolę CNN, Sky News itp. Tam 99% ekipy nie wie nawet jak Naprezes wygląda........................

Max44
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:41

Idź sobie propagandysto na onet pisac te wyssane z palca bzdury. PS. Pod względem inteligencji to myślę że spokojnie czwarty sort :*

Fanklub Daviena
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:38

I idę o zakład, że Niemcy zapłacą za to mniej niż okupowana Polin za chałowate przestarzałe Patriot... :)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:38

Nawet nie wiesz jakie te Patrioty będą a się chcesz zakładać.

taka prawda
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:07

Jaka Wisła, jaka Narew ! Przecież u nas tego nie będzie dopóki w MONie siedzą zakamuflowani szpiedzy i sabotażyści !!!

sęp
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:41

od lat mają sie dobrze oraz politycy idioten+

y
wtorek, 18 sierpnia 2020, 15:57

Nieudolnie trollujesz, a pierwsza partia Wisły już jest nie tylko zakontraktowana ale nawet w produkcji. A z druga w trakcie negocjacji.

CdM
środa, 19 sierpnia 2020, 00:02

Negocjacji powiadasz. A jaka jest teraz nasza pozycja w tych "negocjacjach" już po podpisaniu fazy 1? To trochę tak, jakbyś kupił na początek jedno koło do wozu. Od monopolisty na takie właśnie koła. Genialne.

Naiwny czy fantasta?
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:08

Oczywiscie , a do tego mamy już przecież ten nowy system Narew, w produkcji 6 fregat, lotniskowiec, i wodujemy wszak także kolejny już okręt podwodny, nasze setki nowych czołgów rozjezdzają wszystkie istniejące poligony, niszczycielami czołgów wręcz zasypujemy świat, a nasze Gwiazdy Śmierci zaprowadziły pokój we Wszechświecie. Wisla "nie tylko zakontraktowana?" A druga w trakcie czego? Pomyliłeś portale. Science fiction to inny portal.

Tweets Defence24