Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Nowa jakość "Otwartego nieba"

Fot. www.mil.ru
Fot. www.mil.ru

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że Rosja jako pierwsza zainstalowała kamery cyfrowe na samolotach rozpoznawczych wykorzystywanych w ramach traktatu „Otwarte niebo”.

Przed przejściem na nowe wyposażenie samoloty rosyjskie Tu-154M i An-30B wykorzystywane w ramach międzynarodowej umowy „Otwarte niebo” przeszły od 19 do 28 czerwca br. proces certyfikacji przeprowadzony przez zespół 65 ekspertów z 22 państw.

Rosja jako pierwsza z 34 państw uczestniczących w umowie zmodernizowała swoje statki powietrzne i przeszła na aparaturę cyfrową. Dodatkowo, jak podkreślił Szojgu, zrobiono to pomimo nałożonych na to państwo sankcji.  

Cyfrowe kamery według Rosjan „znacząco zwiększają szybkość przetwarzania oraz jakość i wartość informacyjną materiałów zebranych w czasie lotów rozpoznawczych”. Szojgu położył przy tym nacisk na fakt, że „Rosja o kilka lat wyprzedziła tak technologicznie rozwinięte kraje, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, które do tej pory wykorzystują analogowe urządzenia”.

Rosyjski minister obrony nie wyjaśnił jednak, że wprowadzenie nowocześniejszej aparatury rozpoznawczej na samolotach działających w ramach traktatu „Otwarte niebo” blokowali przede wszystkim Rosjanie. Każdy samolot zachodni musiał być przez nich wcześniej certyfikowany i nie było możliwości wprowadzenia na nich jakichkolwiek nowinek. Teraz jednak zmiany tego rodzaju zostaną na pewno bardzo szybko wprowadzone.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Operator

  Niech tak znowu sięj nie chwalą. Zobrazowania cyfrowe były już w pierwszym - próbnym locie, po podpisaniu traktatu - prowadzonym wspólnie przez Polskę + kraje Beneluxu + sprzęt obserwacyjny dostarczony przez USA. Pamięć bywa krótka.

 2. pamietajacy

  Gdy Rosjanie mówią, że wyprzedzają, to należy się cieszyć. Zachód nie rozumie, co naprawdę znaczą takie słowa. My wiemy. i wystarczy.

 3. fx

  Czy ja czytam SF czy ten Rosjanin ma problemy psychiczne. Rosja tak wyprzedziła zachód że SKO ma na francuskiej licencji a w komputerach AMERYKAŃSKIE procesory i Koreańskie wyświetlacze.

 4. Gość

  Rosja tak wszystko tłumaczy jakby nie tak dawno jej samoloty nie latały po świecie i nie naruszały przestrzeni innych państw.

Reklama