Norwegia odpowiada na rosyjskie roszczenia wobec archipelagu Svalbard

10 lutego 2020, 15:50
140314-F-ZZ999-005_(13218009163)
Fot. US DoD
Reklama

W ostatnim czasie rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, w którym oskarżyło Norwegię o próby ograniczania rosyjskiej działalności w rejonie archipelagu Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen. Oskarżenie to spotkało się z reakcją norweskich władz, które deklarują, że nie pozwolą na naruszanie swojej suwerenności.

Dokumentem międzynarodowym regulującym kwestie praw do archipelagu Svalbard jest Traktat Spitsbergeński (zwany także Traktatem Paryskim), który został zawarty 9 lutego 1920 roku i wszedł w życie 14 sierpnia 1925 roku. Obecnie jego sygnatariuszem są 42 państwa. Traktat ten stanowi, że archipelag jest własnością Królestwa Norwegii, jednak zastrzega przy tym równe prawo do wykorzystywania jego zasobów naturalnych i prowadzenia badań naukowych dla pozostałych państw-sygnatariuszy. Obecnie jednak działalność gospodarczą polegającą m.in. na wydobywaniu węgla kamiennego prowadzą tam jedynie Norwegia i Rosja. Svalbard jest dodatkowo strefą zdemilitaryzowaną i neutralną jednak z możliwością rozmieszczenia na niej sił NATO na prośbę Norwegii w przypadku zagrożenia suwerenności tego obszaru.

100. rocznica zawarcia traktatu i związane z tym uroczystości odbywające się na archipelagu Svalbard stały się doskonałą okazją do prezentacji stanowiska norweskich władz względem rosyjskich oskarżeń i roszczeń w tym regionie. Lokalne władze samorządowe zorganizowały w stolicy Svalbardu — Longyearbyen rocznicowe seminaria i koncerty. Na kanwie tego święta w norweskich gazetach lokalnych ukazały się wypowiedzi dwóch ministrów norweskiego rządu — minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide i minister sprawiedliwości Monica Mæland dotyczące m.in. norwesko-rosyjskiego sporu o ten najdalej wysunięty na północ rejon Norwegii.

Obie przedstawicielki władz Norwegii stwierdziły, że norweska suwerenność jest dziś rzeczą niekwestionowaną oraz podkreślił, że prawa Norwegii do archipelagu Svalbard są takie same jak do każdej innej części tego państwa. Zadeklarowały także, że Norwegia jest zobowiązana do równego traktowania wszystkich obywateli i firm z państw-sygnatariuszy jednak przy zastrzeżeniu zakazu działań mogących szkodzić arktycznemu środowisku naturalnemu. Podkreślony został jednak mocno fakt, że wspominane umowy nie dotyczą obszarów morskich, które znajdują się na szelfie kontynentalnym w odległości 12 mil morskich od archipelagu, czyli poza wodami terytorialnymi.

W zeszłym tygodniu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył Norwegię o antyrosyjską działalność polegającą na ustanawianiu stref ochronnych ryb, rozszerzaniu stref ochrony przyrody, które mają godzić w prowadzoną przez Rosjan działalność gospodarczą oraz utrudnianie swobodnego przelotu rosyjskich statków powietrznych w tym rejonie. Słowa te padły w kontekście stopniowego zwiększania rosyjskiej aktywności w Arktyce, w tym również w tym strategicznym dla regionu obszarze. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w ciągu kilku ostatnich lat znacząco zwiększyły swoją aktywność i liczebność w północnej Skandynawii.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Reklama
Piotr ze Szwecji
środa, 12 lutego 2020, 09:50

Ten Svalbard to kwestia czasu nim Rosja zajmie swoją arktyczną armią. Roszczenia oparte o dno kontynentalne już zebrali naukowo. Teraz budują armię do ostatniego kroku. Jedyny ostatni problem Rosji to USA w NATO. Raz rozwiążą ten problem, to będzie po krajach bałtyckich i Svalbardzie w jednym ruchu dla Rosji. Kto wie, może Rosji Kim pomoże, bo USA stać wojskiem jeno na prowadzenie 1.2 konfliktu?

siup
wtorek, 11 lutego 2020, 22:56

Biedna ta Rosja. Taki malutki uciskany przez rozpasanych Norwegów kraj. Rosjanom zawsze mało było jest i będzie. Niech ktoś w końcu odda im Księżyc.

Davien
środa, 12 lutego 2020, 15:35

Panei siup, nawet jakby im oddac ksiezyc to jakim cudem maja tam dolecieć jak poza LEO nie są w stanie?:)

S54
wtorek, 11 lutego 2020, 13:53

"Siły rosyjskie zwiększyły aktywność i liczebność w północnej skandynawii", czyli co? wtargnęły do północnej Norwegii, Szwecji i Finlandii?

środa, 12 lutego 2020, 12:36

Popatrz na mapę to może zrozumiesz.

Pii
wtorek, 11 lutego 2020, 16:31

Chciałbyś?

Pentagram
wtorek, 11 lutego 2020, 12:04

Trzeba będzie oddać Alaske

Sten
wtorek, 11 lutego 2020, 17:20

Komu?

heh
wtorek, 11 lutego 2020, 08:34

Biedni Rosjanie... maja tak "male" terytorium ze nie maja gdzie lowic, wydobywac wegla i gazu. A tu jeszcze im Norwegia pod gore robi.

Tnungyz
wtorek, 11 lutego 2020, 10:59

Prawda

rozsądny a nie zaślepiony
wtorek, 11 lutego 2020, 08:31

Krytycy Rosji: gdybyście mieli więcej IQ a mniej rusofobii, to popieralibyście stanowisko Rosji. Dlatego, że Polska ma prawo użytkować ten achipelag na takich samych warunkach jak Rosja, więc jak Norwegia nielegalnie zabrania Rosjanom połowu ryb, to nie mogą tam łowić również polscy rybacy (zakładając, że jeszcze jacyś zostali po tym, jak UE skasowała naszą flotę rybacką, kiedyś 4. co do wielkości na świecie, więc spożycie ryb na osobę jest teraz 10x mniejsze niż za PRL!).

Poljak
czwartek, 13 lutego 2020, 02:14

Trzeba byc rusofobem. Nigdy nic dobrego swiat od sowietow nie dostal i nie dostanie. Trzeba byc w rozmowach z nimi twardszym niz oni, jedyna drogs

Adams
środa, 12 lutego 2020, 08:33

Czytaj ze zrozumieniem, wyspa jest własnością Norwegów, tyle w temacie.

Rybak
wtorek, 11 lutego 2020, 18:46

Ryb tez jest coraz mniej, niekture gatunki niedlugo wygina bezpowrotnie.

wtorek, 11 lutego 2020, 17:24

Jesli mialo by to w jakis sposob szkodzic przyrodzie. A Rosjanie wiadomo jak potrafia eksploatowac. A naszym zakazy nie groza bo nie maja czym zaszkodzic.

Anonim
wtorek, 11 lutego 2020, 16:15

Skącz z tymi mądrościami bo z myśleniem ci pod góre . Gdzie zdobyłeś taką wiedze ? . Dobija mnie to pisanie że rosja to ofiara . Może wcale nie jesteś Polakiem

Davien
wtorek, 11 lutego 2020, 14:40

Panie nierozsądny, Norwegia nie zabrania Rosjanom działalnosci gospodarczej na szpicbergenie, ale wysyłanie zielonych ludzików i Specnazu skończy sie dla nich jak dla Wagnerowców. Wiec skończ moe ten załosny płacz.

CdM
wtorek, 11 lutego 2020, 13:40

Na mocy traktatu Norwegia jest właścicielem i administratorem archipelagu. Zaś jego eksploatacja ma być umożliwiana na *jednakowych zasadach* wszystkim sygnatariuszom, oraz przebiegać zgodnie z prawem Norwegii. Zatem Norwegia może dowolnie ograniczać a nawet zabronić jakiejkolwiek eksploatacji wszystkim krajom, i to też będzie zgodne z traktatem (tak długo jak będą to jednakowe warunki).

gość
wtorek, 11 lutego 2020, 11:26

O jakich ty rosjanach mówisz? prawdziwi rosjanie są na syberii w moskiwie i w st.petersburg-u to większość potomków bolszewików . 80 % rosjan nie ma bieżącej wody załatwia się do dziury i podciera tyłek gazetą , ty uważasz że im tego brakuje tej ziemi? o czym ty mówisz? . Do wątku o flocie- UE zlikwidowała? czy postkomuniści na życzenie lewaków z UE ? I proszę cię nie używaj słów rosjnie na kagiebowców potomków dżingis khan - prawdziwi Rosjanie skończyli tak jak Polacy na syberii.

duda vel dupek
wtorek, 11 lutego 2020, 14:48

to wszystko prawda - tylko, że piszesz o sobie, zacznij pisać o innych

Jato
wtorek, 11 lutego 2020, 09:52

Nie od dziś wiadomo jak Rosjanie prowadzą działalność gospodarczą, nie raz i nie dwa było słychać o awariach rosyjskich ropociągów i milionach litrów ropy rozlanych w lasach Syberii. Rosjanie prowadzą gospodarkę rabunkowa, nie licząc się z nikim i z niczym, a najmniej licząc się ze środowiskiem naturalnym. Nastepnym przykładem niech będzie choćby Jezioro Aralskie, które z powodu głupich decyzji, zniknęło z powierzchni Ziemi. Więc co tu się dziwić obawom Norwegów ?

kuligen82
wtorek, 11 lutego 2020, 09:19

Hehe. Nawet czytać nie potrafisz ze zrozumieniem. Reszta bez komentarza miłośniku uciśnionej rosji. Z góry Cię przepraszam że rosja piszę z małej litery co pewnie uderza w twoją godność

say69mat
wtorek, 11 lutego 2020, 08:26

Ambicje terytorialne Rosji - z reguły - wyprzedzają ... rzeczywistość. Ponieważ ambicje determinują jej postrzeganie.

rene
wtorek, 11 lutego 2020, 02:41

Brawo Norwegia

mc.
poniedziałek, 10 lutego 2020, 23:33

Stara metoda złodziei - tyle razy prowokować alarm, aż w końcu ktoś ten alarm wyłączy i wtedy działają. Rosyjskie agresywne zapędy są wszędzie - ale w końcu zechcą zrobić coś co już nie będzie symulowanym działaniem, ale atakiem hybrydowym. Bedą żołnierze, ale Moskwa będzie twierdziła że ich nie ma. Opanują teren, ale tylko i wyłącznie "na żądanie mieszkańców". Wprowadzą regularne jednostki, ale tylko żeby zapanował spokój. Gdzie ? Naddniestrze, Gruzja, Wschodnia Ukraina i najważniejsze - ŁOTWA, ESTONIA. Moim zdaniem na Litwę nie ruszą, ale Łotwa i Estonia z dużą ilością obywateli pro-radzieckich...

Kiks
poniedziałek, 10 lutego 2020, 22:26

Norwedzy odpowiedzieli wyraźnie i jasno. Możesz być gościem, ale zachowuj się, bo panoszyć możecie się u siebie.

Qdark
poniedziałek, 10 lutego 2020, 20:38

Pazerność rosji nie zna granic.

klawiatura
poniedziałek, 10 lutego 2020, 23:12

nigdy w tym nie dościgną ameryki

Mieczysław Świetlny
czwartek, 13 lutego 2020, 14:33

a pazerność żydów? to oni prawdopodobnie prowokują pazerność u innych nacji...

Davien
wtorek, 11 lutego 2020, 14:42

Byłoby cięzko bo dawno ja w tym temacie wyprzeili i to o lata swietlne.

Bruno
wtorek, 11 lutego 2020, 11:20

Już dawno prześcignęli Jankesów.

Extern
wtorek, 11 lutego 2020, 10:08

No przecież swego czasu zajęli całą Syberię, kawałek Chin, spory kawał Ameryki, Kaukaz, trochę Japonii i pół europy. Amerykanie nie są święci i swoje za uszami mają, ale oceniając zasięg ekspansji terytorialnej to przy Rosjanach przegrywają.

michalspajder
poniedziałek, 10 lutego 2020, 20:36

A do tego nie pozwalaja Rosjanom prowadzic swobodnie operacji szpiegowskich i jeszcze ci wstretni Norwegowie naglasniaja to w mediach:-)))

hudd
wtorek, 11 lutego 2020, 09:48

Taaak, Norwegia, czy całe to to nato to nie prowadzą działalności szpiegowskiej. Po co piszesz takie brednie, że tylko Rosja prowadzi.

Kefi
środa, 12 lutego 2020, 12:41

tak, ale tylko Rosja płacze, że nie może bezkarnie i wszędzie. To co robią w ramach prowokacji przeciwko air-policing to jest bezczelność w czystej postaci.

Davien
wtorek, 11 lutego 2020, 14:43

Hudd, na Norweskiej ziemi NATO moze sobie prowadzic i nic ci do tego, Rosjanie nei sa u siebie wiec skończ ten płacz.

michalspajder
wtorek, 11 lutego 2020, 14:08

Ale Rosjanie nawet wyslali czlonkow sil specjalnych,ktorzy desantowali sie na terenie Norwegii.Oczywiscie,ze nie tylko Rosjanie szpieguja,NATO tez i wszyscy inni.To oczywista oczywistosc,a nie brednie...

Fanklub FR
poniedziałek, 10 lutego 2020, 20:13

Agresywne działania Norwegii są skandaliczne , kolejny kraj , który próbuje zburzyć dobrobyt Rosjan m

Kapustin
poniedziałek, 10 lutego 2020, 19:52

Bravo Lawrow po wytepieniu bialych wielorybow na morzu ochockim I lososi na amurze Czas na Spitsbergen

Górna Wolta
poniedziałek, 10 lutego 2020, 18:59

Mają najwięjsze terytorium,piękną przyrodę,zasób wszystkich możliwych surowców..i nie potrafią z tego korzystać a nadto wyciągają łapy po cudze..

Extern
wtorek, 11 lutego 2020, 09:56

Chodzi o to że są zamknięci w swoim interiorze i nie mogą wyjść na ocean aby robić prawdziwe pieniądze na własnych zasobach, zawsze musieli sprzedawać przez pośredników. Rozmarzająca Arktyka daje im bezprecedensową od kilku stuleci szansę aby to zmienić. A przebicie się na północy wydaje się w teorii prostszą droga niż przez Polskę, Niemcy i Benelux tuż pod nosem Anglii i Francji. Tak więc myślę że to Finlandia, Szwecja i Norwegia będą tym właściwym przyszłościowym kierunkiem Rosyjskiej ekspansji, a nie my.

poniedziałek, 10 lutego 2020, 22:25

Już dawno powinni dać te ziemie Polakom.

Blob
wtorek, 11 lutego 2020, 11:23

Dali - za cara ;-)

Sam
wtorek, 11 lutego 2020, 10:27

Polakom jak Polakom, ale nie zdziwię się jak kiedyś wschodnia część Rosji zajmą Chińczycy.

Reaper
wtorek, 11 lutego 2020, 15:19

Chyba tylko w snach Amerykańskich pisarzy "techno-thrillerów" lat '90.

Maluksiaze
wtorek, 11 lutego 2020, 16:40

Niech się ml Europa broni przed zapędami Rosji ....i tyle.

Tweets Defence24