Geopolityka

Nieudany pokaz siły Korei Północnej. Fiasko próby rakiety średniego zasięgu

Fot. Flickr/CC BY 2.0/Stefan Krasowski
Fot. Flickr/CC BY 2.0/Stefan Krasowski

Jak donoszą przedstawiciele ministerstwa obrony Korei Południowej i zachodnie media, Korea Północna najprawdopodobniej przeprowadziła nieudaną próbę wystrzelenia rakietowego pocisku balistycznego średniego zasięgu. To już druga nieudana próba w ostatnich tygodniach. 

Według przedstawiciela południowokoreańskich władz, Pjongjang po raz drugi chciał przetestować nowy pocisk typu Musudan o zasięgu ponad 3 tys. km. Jak pisze Associated Press, taka rakieta teoretycznie mogłaby dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku.

Pocisk, który został wystrzelony z okolic ośrodka wojskowego w Wonsan na wschodzie kraju, eksplodował i spadł na ziemię kilka sekund po starcie - podaje południowokoreańska agencja Yonhap. - Jest bardzo prawdopodobne, że próba ta była nieudana. Biorąc to pod uwagę Korea Płd. i Stany Zjednoczone przeprowadzają szczegółową ocenę sytuacji - dodał anonimowy przedstawiciel wojsk południowokoreańskich. 

Przedstawiciele władz i USA twierdzą, że do poprzedniej próby rakietowej doszło 15 kwietnia w dniu urodzin założyciela Korei Płn., Kim Ir Sena. Ona również zakończyła się fiaskiem. Oficjalnie przedstawiciele władz nie potwierdzili jednak, że chodziło o pocisk Musudan.

Do czwartkowej, nieudanej próby doszło ponad tydzień przed rozpoczynającym się 6 maja kongresem rządzącej Partii Pracy Korei (PPK), na którym przywódca kraju Kim Dzong Un ma próbować umocnić swą władzę - twierdzą eksperci. 

Koreański pokaz siły

Ostatnio północnokoreański reżim wystrzelił wiele pocisków rakietowych, które spadły do morza. Pjongjang protestował w ten sposób przeciwko corocznym manewrom wojsk USA i Korei Płd. Korea Płn. potępiła je jako ćwiczenia przed inwazją.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

PAP - mini

Komentarze