Reklama

Siły zbrojne

Niemcy testują broń laserową dla okrętów

fot. Rheinmetall
fot. Rheinmetall

Niemiecka marynarka wojenna przeprowadziła wspólnie z koncernem Rheinmetall próby morskie laserowego system HEL.

By przyśpieszyć prace konstrukcyjne, Niemcy zamontowali laser dużej mocy HEL (high-energy laser) na wieżyczce zdalnie sterowanej, małokalibrowej armaty MLG 27 kalibru 27 mm. Sam laser ma na razie moc około 10 kW, co jednak według producenta wystarcza do niszczenia nieopancerzonych obiektów.

Celem programu badań było sprawdzenie efektywności systemu naprowadzania zestawu do śledzenia potencjalnych celów – w tym bezzałogowych aparatów latających i małych jednostek pływających. W przyszłości planuje się również sprawdzić skuteczność zestawu w odniesieniu do stacjonarnych obiektów lądowych.

Po raz pierwszy sprawdzono laser HEL w warunkach morskich. Istnieje szansa, że już niedługo uda się go wprowadzić na pokłady niemieckich okrętów.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Tomangelo

  Dodam koment dotyczący mojego poprzedniego postu. Rakieta balistyczna leci oczywiście dość wysoko ( inna atmosfera ), w kosmosie atmosfery nie ma. Laserki na satelitach = sprawna tarcza przeciw rakietom balistycznym z głowicą atomową. I bułka z masłem. A tu na lądzie Vulkan się lepiej sprawdzi, bo pokrywa pole.

 2. Tomangelo

  " Przyszłość czeka " - kilka razy laser + reaktor jądrowy ( jako część silnika ) - skuteczna broń. Problem - dopracowanie skupienia wiązki na celu. Bułka z masłem. Pewnie na wojnę w kosmosie się szykują. Problem strzelania w kosmosie ( F12 = F21 - III zasada dynamiki ) - strzelając z satelity to tak samo jak strzelając satelitą, a laser nie pozostawi odrzutu ( no chyba że ma coś wspólnego z silnikiem jonowym ). Muszę się douczyć.

 3. tommihxuz

  A wy myślicie że Rosjanie to nie pracują nad taką bronią? Że się przyglądają - już w latach 80 mieli eksperymentalny laser na samolocie Il - 76 - ale oni się tym nie chwalą, bo i po co? A co do fizyki - jak na razie to wszystko pewnego rodzaju próby i to lasery działające w niewielkiej odległości - i nic nie pisze o mgle, deszczu itp - a do tego żaden z tych laserów nie jest przeznaczony do zwalczania samolotów - fantaści z dziedziny fizyki. A my nie pracujemy bo sam laser to mała cześć tego co należy opracować - system celowania, system stabilizacji. No "miszczowie" fizyki jak chcecie strzelać z promienia o skupieniu kilku ml na odległość 500 m przy znacznym zafalowaniu? A co do spadania "ruskich" samolotów - proponuję troszkę mniej filmów i gier komputerowych - samolot użyje rakiety będąc poza zasięgiem takiego lasera - a poczytajcie o pocisku brahmos. Takie lasery to jak na razie PROTOTYPY - i może za 10 - 15 lat? MOŻE będą zdolne do czegokolwiek więcej niż zniszczenia małego drona w optymalnych warunkach.

  1. zLoad

   Kwestia czasu, jeden wymyslil inny zrobi. Moze za 10 ,20 ,30 lat ale jak sie dalo wymyslec to i da sie zrbic. A laser nie zostawia pustych miejsc po przejsciu wiazku (takie jak karabiny). I pozwala utrzymac cel w okreslonym czasie. Pocisk leci ,zaczyna i konczy, potem nastepny, to urzadzenie tak nie bedzier musialo. A jakie zastosowania to bedzie mialo to sie dopiero okaze. I z czym moze okazac skuteczne we wspolpracy

 4. wolf

  A my ciśniemy dalej...12 rok budowy Ślązaka ...to jest osiągnięcie! Co tam laser.I dalej mity o potencjale inżynierskim naszej zbrojeniówki. Zamiast działka hydra 35 mm pilica....granatnik ppanc??? Błyskawica??? Szkoda gadać. Jak już coś wyprodukują to 2 razy drożej niż najnowsze konstrukcje na świecie.....

  1. zLoad

   Drozej jest za pierwszym razem , odbudowa infrastruktury kosztuje, potem bedzie taniej.Tak sie odbudowuje kraj.

 5. panzerfaust39

  A to przypadkiem nie jest zbyt niehumanitarne jak na standardy Deutsche Marine? Gdy szerokiej koalicji SPD/Zieloni/Die Linke uda się przekonać Niemców że tylko CDU/SCU są odpowiedzialni za kryzys imigracyjny to o laserach będą mogli sobie pomarzyć

  1. vvv

   jest zakaz stosowania broni laserowej przeciw ludziom

 6. łowca mustangów

  niemcy i amerykanie powinni montować lasery dużej mocy na okretach i pojazdach,aby móc efektywnie strącać rakiety i samoloty sowieckie bądż chińskie.posiadanie takiej broni dałoby bezwzględną przewagę nad putinem,bo wszystko co do tej pory lata nadawałoby się na złom.ruscy mieliby niezlą zagwozdkę,musieliby szybko gonić zachód swoją bronią laserową

  1. vvv

   laser jest nieskuteczny wobec pewnych materiałów i lustrzanych powierchni wiec pamitaj że laser sam w sobie nie jest niczym rewelacyjnym

 7. waca

  Czytalem gdzies ze Polacy tez prowadzili badania nad ta bronia i mieli dobre wyniki ,lepsze niz Amerykanie czy Niemcy ,ale komus to przeszkadzalo i rozwiazali zespol ktory nad tym pracowal.

  1. Gienio

   Mhmm opowiesci z mchu i paparoci, jaka jest prawda pokazaly programy Iryda, Krab.

 8. drach

  A jak to cudo techniki sprawdza się we mgle?

  1. SciFi to nie dla Polski

   Wali na 3000 m we mgle, śniegu, zamieci itp.. Pogoda nie jest problemem ( dla naszych inżynierów jest) problemem jest tylko odległość.

 9. Eduardo

  Kurcze! Dlaczego my nad tym nie pracujemy?!

 10. SciFi to nie dla Polski

  Nasi forumowi eksperci po Polskich Uniwersytetach twierdzą, że lasery nie będą działać ponieważ nagrzewają powietrze i wtedy światło się rozchodzi.

 11. tyrytr

  Znowu się zbroją i to nowocześniejszą bronią. Nie po darmo mówią że Polska "wciąż" ma obawy ze strony sąsiada, ostatnio o tym pisali.

 12. MrAnderson

  Heh, trzeba przyznać, że sam laser wygląda bardzo ładnie :)

Reklama