Reklama

Geopolityka

Niemcy siedzibą nowego dowództwa NATO?

Fot. U.S. Army Europe/Flickr, CC BY 2.0
Fot. U.S. Army Europe/Flickr, CC BY 2.0

Nowe dowództwo logistyczne NATO będzie znajdowało się za naszą zachodnią granicą? Generał Ben Hodges, dowódca US Army Europe, twierdzi, że Niemcy są najlepiej dostosowane do pełnienia tej roli.

Podczas zakończonej wczoraj Berlin Security Conference dowódca wojska amerykańskich w Europie powiedział, że biorąc pod uwagę "położenie geograficzne w sercu Europy oraz istniejące zdolności", Niemcy są najlepiej przystosowane do ulokowania tam dowództwa logistycznego.

Nie wyobrażam sobie, aby jakiekolwiek inne państwo było lepiej przystosowane niż Niemcy do przejęcia tego zadania z punktu widzenia geografii i zdolności.

Ben Hodges, dowódca US Army Europe

Na początku listopada w Brukseli sekretarz generalny Jens Stoltenberg zapowiadał utworzenie dwóch nowych dowództw – jednego odpowiedzialnego za ochronę morskich szlaków komunikacyjnych między Ameryką Północną i Europą oraz drugiego, które ma usprawnić ruch wojsk w samej Europie.

Choć minister Macierewicz kilkukrotnie wspomniał o ewentualnym "dowództwie armijnym" w Polsce, większość korespondencji z Brukseli wskazywała, że w naszym kraju mogłoby powstać jedno z dowództw, o których mówił Stoltenberg. Z oczywistych, choćby geograficznych względów w tych relacjach nie chodziło o dowództwo "atlantyckie". Wskazywano jednak na możliwość utworzenia w Polsce "europejskiego" dowództwa logistycznego.

Tymczasem dla generałów, z którymi rozmawiało Defence24.pl, oczywiste jest, że struktura odpowiedzialna za logistykę powinna powstać na zapleczu NATO, a nie blisko wschodniej flanki. Jaka kwatera mogłaby więc zostać utworzona w naszym kraju? Źródła Defence24.pl w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego wskazują, że miałoby to być dowództwo odpowiadające szczeblowi związku operacyjnego, jakim jest armia. Okazuje się bowiem, że na dwóch dowództwach logistycznych ("atlantyckim" i "europejskim") dyskusja na temat reformy struktur wojskowych NATO się nie kończy. Polscy przedstawiciele mówili nawet w Brukseli o "propozycji budowy armijnych dowództw" w Sojuszu. Ile takich kwater miałoby powstać, tego jeszcze nie wiadomo.

Czytaj więcej: Szczeciński korpus NATO stanie się dowództwem na szczeblu armii? Polska propozycja

Reklama

Komentarze (1)

 1. Jam

  W 2023 Amerykanów w Polsce nie będzie. Po co im przenosić "dowództwo" za Odrę na wschód? Bo przecież to jedyna armia, którą obecnie można armią nazwać

  1. Antex

   A skąd wiesz ze nie będzie?

  2. Tadek

   fakt ,przeniosą się do Krajów Bałtyckich ,Białoruś , Ukrainę i Krym !!!

Reklama