Reklama

Polityka obronna

"Niekinetyczne" zwalczanie dronów na ŚDM i Szczyt NATO. Ekspresowy przetarg

Fot. Jacek Halicki (Wikimedia Commons/CC by SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en)
Fot. Jacek Halicki (Wikimedia Commons/CC by SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en)

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie postępowania o zamówieniu usługi niekinetycznego obezwładniania bezzałogowych statków powietrznych klasy mini i mikro, przeznaczoną na zabezpieczenie organizacji Szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Ogłoszony przez Inspektorat Uzbrojenia przetarg prowadzony jest w trybie przyśpieszonym, zgodnie z ustawami o szczególnych rozwiązaniach w sprawie organizacji Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży ogłoszonymi w marcu bieżącego roku. Dlatego też termin przyjmowania wniosków od oferentów został wyznaczony na zaledwie dwa dni od momentu jego ogłoszenia. 

Czytaj też: Bezzałogowce na celowniku - jak przeciwdziałać zagrożeniom?

Niedawno rozpoczęto analizy w zakresie pozyskania "rozwiązania technicznego" w zakresie wykrywania i zwalczania systemów bezzałogowych. Były one jednak prowadzone na dużym poziomie ogólności.

Natomiast obecne zamówienie związane jest z zabezpieczeniem pilnej potrzeby operacyjnej. Chodzi tutaj o działanie niekinetyczne, bez możliwości niszczenia bezzałogowców. Takie rozwiązanie jest bowiem bardziej bezpieczne w wypadku imprezy masowej, ogranicza ryzyko wystąpienia strat ubocznych. Systemy takie mogą działać poprzez unieruchomienie drona, przejęcie nad nim kontroli, lub też zakłócanie sygnału sterującego maszyną operatora. Kluczowe jest tutaj zarówno wykrycie zbliżającego się do zakazanej strefy bezzałogowca, jak też jego eliminacja oraz potencjalne namierzenie i zatrzymanie sprawcy.  

Możliwość skutecznej eliminacji bezzałogowców jest związana zarówno z ryzykiem jakie maszyny tego typu mogą stanowić dla uczestników, jak też w związku z możliwością przenoszenia przez nie środków bojowych. Mogą to być substancje trujące lub ładunki wybuchowe. Jest to zagrożenie narastające wraz z rozwojem technologii i malejącymi kosztami pozyskiwania tego typu środków. 

Czytaj więcej: Polska armia chce kupić system antydronowy. Ale czy na pewno wie jaki?

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca 2016 roku na Stadionie Narodowym. Natomiast 31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Do Polski na ŚDM ma przyjechać około 2 mln osób.

Czytaj także:  Wojsko pomaga w organizacji ŚDM

(JS) (RS)

Reklama

Komentarze (4)

 1. ribik

  Powinna być możliwość namierzenia operatora, który powinien ponieść z tego tytułu bardzo dotkliwe finansowe konsekwencje i nie tylko.

 2. Ronin

  ogłaszanie przetargu na tydzień przed imprezą to chyba jakieś, delikatnie mówiąc nieporozumienie-co ci ludzie robili do tej pory, teraz się obudzili?

 3. Seth

  "Systemy takie mogą działać poprzez unieruchomienie drona, przejęcie nad nim kontroli, lub też zakłócanie sygnału sterującego maszyną operatora."

 4. Andy

  Niekinetyczne czyli np laser?

Reklama