Reklama

Polityka obronna

Niebezpiecznie na granicy Polski. Trwa protest celników

Fot. przemysl.scelna.gov.pl.
Fot. przemysl.scelna.gov.pl.

Trwa akcja protestacyjna pracowników służby celnej, którzy - jak podaje RMF FM - mają w planach przesłanie do prokuratury generalnej oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Zgodnie z podawanymi przez portal informacjami, kierownictwo służby celnej nagina przepisy, by opanować protest związkowców. 

Jak wskazują w zawiadomieniu celnicy, w Polsce może dochodzić do łamania przepisów i zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Wiele transportów ma wjeżdżać na terytorium państwa bez kontroli. Co budzi szczególny niepokój biorąc pod uwagę zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży. Zgodnie z rozporządzeniem szefa służby celnej, kontrole na polskich granicach, w związku z tymi wydarzeniami, powinny być szczegółowe i wzmożone. 

Pobieżne i wyrywkowe kontrole mają być sposobem kierownictwa służby celnej na opanowanie sytuacji wywołanej strajkiem pracowników. Zgodnie z podawanymi przez związkowców informacjami, funkcjonariusze nie zaglądają nawet do pojazdów. Jak podaje RMF FM, cytując członka związku zawodowego celników, 90 proc. transportu wjeżdża do Polski bez kontroli. Na liście przejść na których dochodzi do takich sytuacji wymienia się przejścia w Koroszczynie, Medyce, Korczowej czy Dorohusku.

W doniesieniu do prokuratora generalnego ma również pojawić się informacja o organizowaniu rzekomych "łapanek do grup mobilnych" w izbach celnych. Wysyłane są one do miejsc, w których powstały najdłuższe kolejki na granicach lub tam, gdzie czeka najwięcej przesyłek do odprawy. 

W izbach celnych oraz w Ministerstwie Finansów miały natomiast powstać specjalne grupy osób do zdalnej obsługi zgłoszeń celnych. Mają to jednak być osoby nieprzeszkolone i z dozoru, przygotowywane wyłącznie przez weekend.  

Strajk celników

Funkcjonariusze służby celnej protestują od kilkunastu dni przeciwko utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej, która łączyłaby w jedną instytucję służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Jak zapowiedział szef resortu finansów, miałaby ona rozpocząć działanie 1 stycznia 2017 roku. Według celników, zmiany w administracji doprowadzą do likwidacji służby celnej. Jak mówił niedawno przedstawiciel związkowców, pomysł stworzenia Krajowej Administracji Skarbowej jest "szkodliwy dla interesu publicznego". 

Protestujący funkcjonariusze zablokowali na wschodniej granicy Polski tysiące samochodów (w piątek przed jednym z przejść na przejazd czekało ponad 150 samochodów). W pracy nie stawiało się nawet do 90 proc. pracowników (w niektórych placówkach).

W międzyczasie rząd zawiesił reformę na czas wakacji i rozpoczął rozmowy ze związkowcami. Jak mówił przewodniczący Związków Zawodowych Celnicy PL, tydzień ten może zaważyć na tym, czy celnikom uda się zachować "nabyte prawa, uposażenia, status funkcjonariusza, gwarancję zatrudnienia". 

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Maurycy

  Drogi vivo zastanów się gdzie teraz idzie kasa za cło, moją szefową zaczęła odprawiać się w Niemczech... jeżeli przynoszą 100 mld zł rocznie to od początku czerwca ile stracili? Jeżeli masz gdzieś ignorancję rządzących, i masz gdzieś co się dzieje w tym kraju to po co wypowiadasz się na tematy o których nie masz bladego pojęcia. Znam masę celnikow i ich pracę i nie chciałbym tego robic

  1. Przyszły Kasowiec. Chyba.

   Gwoli informacji. W UE całe cło idzie do Brukseli. I tam jest dopiero dystrybuowane do wszystkich krajów członkowskich. Rozumiesz? Nie ma znaczenia gdzie płacisz cło bo wszystko idzie do jednego worka.

 2. forum

  Prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic - przewodnicząca Krajowej Izby Doradców Podatkowych w debacie zorganizowanej na temat reformy administracji skarbowej wskazała, że "jeżeli zaś chodzi o Służbę Celną, to pobiera ona prawie 1/3 dochodów naszego budżetu, bo ponad 90 mld zł. I co ważne funkcjonuje prawidłowo. W sprawozdaniu z działalności sądów administracyjnych przedłożonym na Zgromadzeniu Ogólnym sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, rozstrzygnięcia wydawane przez funkcjonariuszy Służby Celnej oceniane były najlepiej ze wszystkich, bowiem 97 proc. spraw, które trafiają do sadów administracyjnych zostaje utrzymanych w mocy. Apelowałabym, żeby nie psuć tego, co dobre. Poza tym Służba Celna ma dopracowane systemy informatyczne kompatybilne z tymi, które obowiązują w innych krajach UE."

 3. 1234567890

  Zgadzam się z Twoją wypowiedzią Dedyk. A jako argument link z strony Izby Celnej w Białymstoku. Funkcjonariusze celni odkryli 10 nielegalnych migrantów z Azji... link źródłowy (dostęp 21.06.2016 r., g. 14:30): http://www.bialystok.scelna.gov.pl/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/OtV4/content/celnicy-ujawnili-10-nielegalnych-migrantow?redirect=http%3A%2F%2Fwww.bialystok.scelna.gov.pl%2Fstart%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_kQ2O%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_hMs8__column-1%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_OtV4_

 4. patriota

  Przez polską granicę na wschodzie bezkarnie na niskiej wysokości przelatują An-2 szmuglując alkohol, narkotyki, papierosy, tytoń. Rownie dobrze mogą to być broń, materiały wybuchowe. Straż Graniczna, wojsko są bezradne-brak skutecznych środków zwalczania. Najprzód zgodnie z procedurami trzeba przechwycić, zidentyfikować, próbować nawiązać łączność. Pytanie czym, wobec An-2 odrzutowe F-16 C/B Block 52 i Mig-29 są bezradne i za drogie.

 5. deryk

  Służba Celna to nie tylko pobór cła i podatków. Przeprowadza również kontrole na podst. ustawy o transporcie drogowym i Prawo o ruchu drowym. Zajmuje się rownież ograniczeniami pozataryfowymi np. typu towary strategiczne, uzbrojenie, bezpieczeństwo produktów, ochrona własności intelektualnej. W całości zajmuje się podatkiem akcyzowym i od gier. Z tych względów jej rola dla bezpieczeństwa RP jest bardzo istotna.

 6. XII

  Podstawowym problemem Ministra Finansów, któremu niestety Służba Celna podlega jest to, że ciężko mu ją odróżnić od Straży Granicznej. Co więcej mianowany na Szefa Służby Celnej Marian Banaś dopiero w trakcie trwającego protestu celników dowiedział się, pobieżnie, czym zajmują się podlegli mu funkcjonariusze. Podejrzewam, że Pan Minister Finansów równie niewielkie ma pojęcie na czym polega praca Kontroli Skarbowej, pomimo, że komórki realizacyjne KS w niczym nie ustępują wyszkolenie i wyposażeniem realizatorów z BOA. To nie strzał w kolano, to gigantyczna ignorancja.

 7. Arthur

  Co za głupi mamy rząd - likwidować służbę celną odpowiedzialną za ochronę granic itp oraz przynoszenie ok 100 miliardów dochodów do budżetu - rządzący strzelają sobie w kolano !!!

  1. Ivo

   Służba Celna "przynosi" 100 miliardów? Ona przynosi ? To polskie firmy składają tę daninę w ramach opłat za cło, akcyzę i VAT. I nadal będą to robić niezależnie jak będzie nazywała się służba kontrolna na granicach. Ja sprawdziłbym wszystkie te zwolnienia lekarskie, które nagle otrzymali celnicy. I karał lekarzy i celników za każde udowodnione oszustwo!

Reklama