Geopolityka

NATO Days w Ostrawie 2015: 20 tys. godzin czeskich Gripenów w powietrzu

Fot. Czech Army
Fot. Czech Army

Podczas NATO Days w Ostrawie poinformowano, że myśliwce JAS39 Gripen wylatały już ponad 20 tys. godzin w barwach Republiki Czeskiej. Z tej okazji odbyło się m. in. spotkanie dowódcy czeskich wojsk lotniczych gen. Libora Štefánika z ministrem obrony Szwecji Peterem Hultqvistem. 

Czechy wykorzystują samoloty JAS 39 Gripen od 2005 roku. Pierwsza umowa obejmowała leasing dwunastu myśliwców jednomiejscowych i dwóch maszyn dwumiejscowych na 10 lat. W 2014 roku minister obrony Republiki Czeskiej, Martin Stropnicky uzyskał porozumienie w zakresie dalszego leasingu samolotów JAS39 Gripen za sumę 1,7 mld koron (86 mln dolarów) rocznie. Umowa opiewa na 12 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata.

W czasie dotychczasowej służby w czeskim lotnictwie samoloty JAS39 Gripen nie tylko wylatały już ponad 20 tys. godzin. Wielokrotnie brały udział we wspólnych ćwiczeniach sił NATO oraz w działaniach obejmujących ochronę przestrzeni powietrznej Islandii i krajów bałtyckich w ramach misji Air Policing.

Czeskie lotnictwo posiada 12 myśliwców jednomiejscowych i 2 maszyny dwumiejscowe, które służą w 211. Eskadrze Lotnictwa Taktycznego, stacjonującej na stałe w bazie lotniczej Čáslav. Dowódca 21. Bazy Lotniczej płk Peter Hromka otrzymał podczas NATO Days w Ostrawie okazjonalną plakietkę związaną z 20 tys. godzin nalotu i 10 latami służby samolotów Gripen operujących z Čáslav.

Komentarze (1)

  1. w

    Maja te maszyny jakies uzbrojenie plot oprocz tego co na zdjeciu? Pozatym cos do misji AG?