NASAMS, NSM i Protector w Kielcach

14 września 2018, 14:04
DSC_0077
Elementy wchodzące w skład systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu NASAMS. Z lewej widoczny model rakiet AIM-120 AMRAAM, z prawej AIM-9X Sidewinder. Fot. M.Dura
Reklama

Koncern Kongsberg zaprezentował na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach gotowość do aktywnego uczestniczenia w programie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, przede wszystkim poprzez dostawę systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu (w ramach programu Narew) oraz wyposażenia i uzbrojenia dla okrętów MW. Prezentowano też zdalnie sterowany system uzbrojenia Protector. 

W ofercie norweskiego koncernu Kongsberg na targach MSPO 2018 w Kielcach wyróżniały się szczególnie dwa typy produktów: zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu NASAMS oraz uzbrojenie i wyposażenie dla Marynarki Wojennej. W tym drugim przypadku prezentowano konsole wielofunkcyjne wraz z systemem walki (które można by zastosować w przyszłych Bojowych Centrach Informacyjnych na okrętach) oraz modele dwóch wersji rakiet przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile): w wersji dla okrętów i rakietowych baterii nadbrzeżnych oraz w wersji dla okrętów podwodnych (odpalanych z wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm).

W przypadku systemu NASAMS koncern Kongsberg prezentował modele dwóch rakiet przeciwlotniczych stosowanych w tym systemie (AIM-120 AMRAAM i AIM-9X Sidewinder) oraz konsole wraz z zaimplementowanym oprogramowaniem pokazowym, znajdujące się normalnie w centrum dowodzenia i kontroli FDC (Fire Distribution Centre) baterii przeciwlotniczych.

image
Modele dwóch wersji rakiet przeciwokrętowych NSM (z przodu dla okrętów podwodnych). Fot. M.Dura

Zaprezentowano także modele pocisku NSM, używanego w Morskiej Jednostce Rakietowej. Demonstrowano zarówno standardową wersję, jak i tę przeznaczoną do odpalania z okrętów podwodnych. Z kolei na ekspozycji zewnętrznej Marynarki Wojennej pokazano wyrzutnię rakiet NSM. 

image
Konsole wielofunkcyjne proponowane wraz z okrętowym systemem walki dla polskich okrętów. Fot. M. Dura

Uzupełnieniem oferty prezentowanej na MSPO w Kielcach był zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Protector. Jest to bardzo znany produkt Kongsberga, który znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych ponad 17 państw (w tym jest stosowany na kołowych transporterach opancerzonych typu Stryker).

image
Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Protector. Fot. M.Dura

Charakterystyczną cechą Protectora jest modułowa budowa oraz autonomiczność. Pozwala to na dowolny sposób dobierania uzbrojenia i wyposażenia obserwacyjnego (głowicy optoelektronicznej), które stanowią integralna część zestawu. W ten sposób użytkownik może pozyskać Protector ze zdalnie sterowanym karabinem maszynowym 12,7 mm (M2HB), 7,62 mm (M240), 5,56 mm (M249), granatnikiem automatycznym kalibru 40 mm, kierowanymi rakiety przeciwpancernymi Javelin lub wyrzutniami pocisków niekierowanych kalibru 70 mm. W podobny sposób można dobierać rodzaj sensorów stosowanych w zintegrowanej głowicy optoelektronicznej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24