Najstarszy Królewski Pułk Czołgów trafi do Estonii

14 czerwca 2021, 13:52
Brytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń w Niemczech
Brytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń w Niemczech Fot. Corporal Wes Calder RLC, Crown copyright/MoD UK.
Reklama

Biuro prasowe armii brytyjskiej poinformowało, że elementy British Army Royal Tank Regiment (RTR), wyposażonego w czołgi podstawowe Challenger 2, będą niebawem wysłane do Estonii, w ramach rotacyjnej obecności w tym państwie. Jest to najstarszy regiment czołgów na świecie.

Jak się dowiadujemy, brytyjski RTR, będący najstarszym regimentem czołgowym, aktualnie przechodzi szkolenie na północy Niemiec w centrum szkoleniowym w Sennelager. 750 żołnierzy z pułku bierze udział w ćwiczeniu, które ma na celu przygotować regiment (a właściwie jego wydzielone elementy) do uczestnictwa w NATO enhanced Forward Perseverance Battle Group Estonia, której przewodzi właśnie Wielka Brytania. Czołgiści zostaną wysłani do tego bałtyckiego państwa we wrześniu br.

Głównym elementem brytyjskiego szwadronu Dreadnought, wchodzącego w skład pułku, mają być czołgi podstawowe Challenger 2, które praktycznie od samego początku brytyjskiej obecności w krajach bałtyckich przebywają w Estonii. 

Dodatkowo prócz żołnierzy z najstarszego regimentu pancernego, pamiętającego czasy I wojny światowej, w Estonii zjawi się piechota z kompanii C równie znanego pułku Royal Welsh. Posiadają oni opancerzone bojowe wozy piechoty FV510 Warrior, które również zostaną wysłane do Estonii. Ponadto oni zostaną wsparci przez jednostki artylerii, saperów, medyków i logistyków.

NATO Battlegroup Estonia istnieje od 2017 roku, kiedy to rok wcześniej, podczas szczytu NATO w Warszawie, postanowiono o utworzeniu Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, mającej za zadanie wesprzeć kraje bałtyckie oraz Polskę w obliczu narastającego rosyjskiego zagrożenia. I tak w ten sposób Wielka Brytania przewodzi jednostkom rotującym co pół roku w Estonii, Kanada na Łotwie, Niemcy na Litwie, a Stany Zjednoczone w Polsce. Co ciekawe, brytyjska obecność w Estonii nosi nazwę Operacji Cabrit.

Brytyjski czołg podstawowy Challenger 2 jest w służbie od lipca 1994 roku. Był używany bojowo na Bałkanach oraz Iraku. Na jego uzbrojenie składa się 120 milimetrowa armata L30A1, wspomagana przez dodatkowe karabiny maszynowe 7,62 mm L94A1 i L37A2.

Reklama
Reklama

W maju 2021 roku rząd brytyjski ogłosił kontrakt na zmodernizowanie Challengerów do standardu 3, która ma objąć 148 czołgów, a co jest z tym związane, ich całkowita liczba zostanie zmniejszona z 227, poprzez przeniesienie niezmodernizowanych czołgów do rezerwy. W nowej modernizacji ma zostać wprowadzona nowa wieża ze zwiększoną odpornością balistyczną, jak i nowe zawieszenie oraz układ napędowy, zezwalający na osiągnięcie prędkości 95 kilometrów na godzinę (60 mil).

Modernizacja Challengerów ma dotyczyć uzbrojenia. Głównym jego elementem, zamiast obecnej armaty gwintowanej, ma być niemiecka armata gładkolufowa od Rheinmetall Rh 120 L/55A1 w kalibrze 120 mm, ze zdolnością użycia pocisków przeciwpancernych pocisków nowej generacji oraz amunicji programowalnej HE DM11. Zmianie mają też ulec przyrządy obserwacyjno-celownicze z nowoczesnymi systemami optoelektronicznymi, oraz zostanie wprowadzony nowy system kierowania ogniem z autotrackerem.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
andys
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:40

"Najstarszy Królewski Pułk Czołgów trafi do Estonii" Piszcie w tytule precyzyjnie - to sa elementy pułku.

Ok bajdur.
wtorek, 15 czerwca 2021, 07:01

Tam powinna na stałe stacjonować brytyjsko , kanadyjska brygada. Co to za wzmacnianie tkanki jak jednocześnie zabiera się z niej jednostki polskie i rumuńskie ok przerzuca na drugi odcinek frontu! Tam jest miejsce dla Hiszpanii, Francji, Belgii, Niderlandów. Po to by na e nogi przez dwa tygodnie zastanawiać się czy już są częścią konfliktu na warunkach art. 5 czy nie.

messer
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:22

Ciekawe czy doczekamy się kiedyś czasów, w których chińska brygada pancerna trafia do Szkocji xD, by strzec jej niepodległości.

Krzysztof
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:16

Oby nigdy.

say69mat
wtorek, 15 czerwca 2021, 03:22

Albooo ... Regiment Black Watch do ... Hong Kongu ;)))

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:54

Widzę, że pojawił się kolejny wielbiciel Chińczyków i ich totalitarnego systemu?

wtorek, 15 czerwca 2021, 21:08

Gratuluję w takim razie wieloletniej współpracy przez przeniesienie produkcji do tego "totalitarnego systemu" przez wielbiące demokratyczne wartości koncerny zachodnie kierujące się dobrem pracowników oraz ochroną środowiska. Nic tylko pogratulować Marku że w roku 2021 zauważyliscie wszyscy jaka w tych Chinach panuje dyktatura niedobrych komunistów. Davien i GB nawet nie zauważyli że rząd USA w ub. wieku uznał władze ChRL które mają swoich przedstawicieli w RB ONZ. Oczywiście wspierając Tajwan vs ChRL nie mataczy w regionie? Oczywiście Snowdena to chińsko rosyjski szpieg który miał oczernić USA ws.. światowej inwigilacji. Inne historie o szpiegowaniu przez NSA a także firmy amerykańskie to również bajki. USA oczywiście są bez winy również na teatrze bl

Wawiak
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:30

Cóż, niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie konsekwencji życia np. pod kontrolą systemu "punktującego" obywateli. Obecny porządek z hegemonem za Atlantykiem nie jest idealny (delikatnie mówiąc). Sęk w tym, że jak chce się coś zmienić, to warto zmienić na lepsze, a nie na gorsze. Lepszego na razie na horyzoncie nie ma, a niektórzy chyba chcą zmiany dla samej zmiany. Tylko potem będzie płacz.

Krzysztof
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:17

Racja.

Tweets Defence24