Reklama

Siły zbrojne

Mundury nie na demonstracje. Rozporządzenie podpisane

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie, które zakazuje noszenia wojskowych mundurów przez osoby próbujące podszywać się pod żołnierzy. Szef MON poinformował o tym w środę na Twitterze.

Podpisałem rozporządzenie, które zakaże noszenia mundurów przez osoby próbujące podszywać się pod żołnierzy" - napisał.

"Nowe przepisy zakazują używania umundurowania m. in. w przedsięwzięciach, które godzą w dobre imię Sił Zbrojnych lub podczas zgromadzeń naruszających porządek publiczny" - zaznaczył we wpisie Błaszczak.

W sierpniu MON opublikował projekt rozporządzenia zakazującego noszenie mundurów wojskowych lub jego części przez uczestników strajków, demonstracji i zgromadzeń. Zgodnie z projektem zakaz miał wejść w życiu w dzień po ogłoszeniu rozporządzenia. Oprócz munduru lub jego części miał objąć oznaki przynależności państwowej, w tym godło i flagę Polski.

Proponowane przepisy nie wpłyną – zaznaczają autorzy – na sprzedaż elementów umundurowania wycofanego z sił zbrojnych, nadal taki ubiór będzie wolno nosić jako strój rekreacyjny.

Rozporządzenie miało być odpowiedzią na przypadki podszywania się pod żołnierzy Wojska Polskiego przez tzw. antyszczepionkowców.

Reklama
Reklama

Projekt przewidywał zakaz noszenia munduru lub jego części przez osoby "uczestniczące w przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes sił zbrojnych; strajkach, demonstracjach, manifestacjach i zgromadzeniach mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych; zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny", a także "w działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego lub które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia, lub uszkodzenia".

Projekt zakładał, że nie wolno będzie używać składników umundurowania w "działaniach mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego” ani w "przedsięwzięciach mających na celu publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela".

Obecne przepisy zakazują już noszenia kompletnego munduru wojskowego - zarówno polowego, jak i wyjściowego oraz galowego - przez osoby nieuprawnione, także jeśli jest on pozbawiony oznak stopni, korpusu i specjalności. Mundur mogą nosić uczniowie klas mundurowych, studenci i członkowie stowarzyszeń współpracujących z wojskiem. Uczniowie mogą nosić orła według specjalnego, opracowanego dla nich wzoru. W przypadku stowarzyszeń paramilitarnych wymagana jest plakietka z nazwą organizacji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (16)

 1. Radek

  Wyraźnie władza boi się i przewiduje, przyłączenie WP, do ruchów wolnościowych. Stąd te zakazy. Są kraje, gdzie armia musiała wziąć sprawy w swoje ręce. To wszystko się tak ładnie układa.

 2. sda

  czy zrzucanie bomb to nie są "działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia" ? Czy podczas bombardowań piloci będą musieli rozbierać się do bielizny czy do golasa ? A co z żołnierzami WOT, kiedy wyjdą pałować protestujace kobiety ? Przecież będą osobami "uczestniczącymi w przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes sił zbrojnych". To jest ustawa obosieczna.

  1. KPS

   @sda... od pałowania to są policjanci a nie żołnierze WOT.... wiem, wiem... było takie szkolenie... tiaaa... jedna kompania na Dolnym Śląsku w sile ok. 80 żołnierzy i to przez dwie godziny prowadzone było to szkolenie, to się naumiali :-)

 3. Kiks

  To dlaczego ten nieudacznik sam stylizuje się na jakiegoś komandosa? A w kieszeniach cegłówki, aby go wiatr nie przewrócił.

 4. Wojak

  Za komuny były takie przepisy . Biedni grzybiarze , wędkarze , i chłopli we wsi na rowerach

 5. KPS

  Tylko po co to rozporządzenie? Przecież od lat jest prawo opisujące, kto i kiedy może nosić mundur i jak on (mundur) musi być wyróżniony aby nie brać osoby, która go nosi za członka SZRP.

 6. Bek

  Rozbierać będą?

 7. kek

  Pancerni Poznań zostali dostrzeżeni :)

  1. SOWA

   No tak ale oni nie są antyszczepionkowcami :) Kto się nie zgadza z narracją głównego nurtu jest foliarzem, ruskim agentem itd. :) Wystarczy nosić umundurowanie które nie bazuje na wzorze wojskowym ale dalej ma "Panterę" w ostateczności może być "Mapa". Natomiast rzeczywiście podczas pierwszej demonstracji "Pancernych" było widać strach w oczach systemowych policjantów. Magia munduru...

 8. aaa

  Sam nie jest żołnierzem, a hańbi mundur.

  1. Foliarze nie hańbią?

 9. XVG_

  Bardzo dobrze, popieram.

  1. qwer

   Ale co konkretnie popierasz?

  2. głośno i wyraźnie

   On sam nie wie, co.

  3. qwerty

   Czego znowu nie rozumiesz? Popiera zakaz chodzenia przez was, foilarzy i szurów na demonstracje w mundurach.

 10. K.

  I bardzo dobrze, ze min. Błaszczak bierze za "twarz" tych oszołomów.

 11. minister Błaszczak

  Bardzo słusznie, popieram działania ministra w 100%.

 12. Kikon

  Bardzo dobrze

 13. ZDZICHU narodowiec

  To ja się pytam jak mam kłusować ...w garniturze ślubnym

 14. Rolnikomurarz

  Bzdura, to najtańsze ciuchy robocze

 15. Co do orła...to wolę tego z I serenissima RP niż tego nielota 3 czy 2 polin

 16. Autor

  Słusznie

Reklama