Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: polski robot do szkolenia strzeleckiego

Zrobotyzowany strzelecki system treningowy. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl
Zrobotyzowany strzelecki system treningowy. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP prezentuje na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego ofertę systemów robotycznych. Po raz pierwszy demonstrowany jest między innymi zrobotyzowany strzelecki system treningowy opracowany z myślą o siłach zbrojnych i służbach mundurowych.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

System ten powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego głównym celem jest opracowanie produktu pod nazwą „System inteligentnych, mobilnych celi strzeleckich z zaawansowanym systemem detekcji trafień i nowoczesnym kompozytowym pancerzem ochronnym MOBI-TARGET”. Konstrukcja ta przeznaczona jest do prowadzenia treningu i podnoszenia umiejętności żołnierzy i funkcjonariuszy służb, a także pracowników ochrony, strzelców sportowych czy odbiorców cywilnych.

Głównym celem twórców tego systemu było maksymalne ograniczenie kosztów wdrożenia i eksploatacji tego systemu. W tym celu zdecydowano się na maksymalne ograniczenie potrzebnej do niego infrastruktury, a także maksymalną mobilność systemu zarówno w transporcie jak i w czasie pracy. Dzięki swojej modułowej architekturze możliwa jest w zasadzie dowolna konfiguracja i skalowanie systemu zgodnie z potrzebami użytkownika, co ogranicza konieczność kosztownych adaptacji do istniejących strzelnic i poligonów. Wśród głównych zalet tego systemu wymienia się też mobilność, zdolność do szybkiego przemieszczenia oraz pełną niezależność od istniejącej infrastruktury komunikacyjnej.

W jego skład wchodzi mobilna platforma bezzałogowa, stanowisko operatorskie z interfejsem szkoleniowym oraz stacja przekaźnikowa. Na samojezdnych platformach mobilnych istnieje możliwość instalacji uchwytów do tarcz papierowych lub podnośnika z manekinem 3D. Sam bezzałogowiec może poruszać się w trzech różnych trybach: sterowania ręcznego, po zaplanowanej ścieżce i autonomicznie na wskazane punkty. Jego operator może projektować scenariusze szkoleń oraz prowadzić nadzór i obserwację jego postępów. Kompleksowe bezpieczeństwo użycia zapewnia oprogramowanie do precyzyjnej kontroli lokalizacji oraz powtarzalnego ruchu platform z pełną zakładaną prędkością.

W związku z tym system ten w najprostszej wersji może składać się tylko z jednego bezzałogowca z tarczą papierową, a w zaawansowanej z kilku współpracujących ze sobą oraz wyposażonych w manekiny 3D. Poszczególne bezzałogowe tego typu mogą działać grupowo w bezpośredniej bliskości, a także w otoczeniu wybranych przeszkód na terenie poligonu strzeleckiego. Zasięg działania wynosi aż 1200 metrów, co pozwala także na prowadzenie szkoleń snajperskich w strzelaniu z dużej odległości. Dodatkowo system ten jest zdolny do działania całodobowo, w lekko i średnio trudnym terenie, a także w różnych warunkach atmosferycznych.

image
W środku: PIAP GRYF wraz z wyrzutnikiem pirotechnicznym RDS/CSL VIPER. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

W Kielcach Łukasiewicz-PIAP prezentuje także mobilny system RTG do cyfrowej radiografii bezpośredniej STENÓS od amerykańskiej spółki LOGOS Imaging. Konstrukcja ta została zainstalowana na najnowszej wersji cyfrowego mobilnego robota pirotechnicznego PIAP GRYF wraz z wyrzutnikiem pirotechnicznym RDS/CSL VIPER. STENÓS jest lekkim i wytrzymałym panelem (dodatkowo nie wykorzystującym szkła) do bezpośredniej radiografii cyfrowej. Prezentowany jest także najnowszy model plecakowego robota rozpoznania PIAP FENIX oraz zgłoszony do nagrody DEFENDER średni robot gąsienicowy PIAP PATROL.

image
Średni robot gąsienicowy PIAP PATROL. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Ten ostatni jest przeznaczony do detekcji zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) oraz rozpoznania i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych (C-IED). PIAP PATROL jest zdolny do działania również w trudnych warunkach terenowych dzięki właściwościom podwozia gąsienicowego. Może być wyposażony w wyrzutnik pirotechniczny, strzelbę gładkolufową czy czujniki CBRN. Jest też zintegrowany z urządzeniami rentgenowskimi firmy Logos Imaging. Robotem tego typu można sterować za pomocą tego samego cyfrowego panelu, jaki jest używany do sterowania innych robotów Łukasiewicz – PIAP w wersji cyfrowej, w tym – prezentowanymi również w Kielcach PIAP Fenix i PIAP Gryf.

image
Od lewej roboty PIAP FENIX, PIAP GRYF oraz średni robot gąsienicowy PIAP PATROL. Fot. Defence24.pl

Artykuł przygotowany we współpracy z Łukasiewicz-PIAP

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama