Reklama

Geopolityka

Morawiecki w Monachium: Priorytety to lepszy sektor obronny dla Europy, UE jako strażnik cyberbezpieczeństwa i dążenie do 2 proc. PKB na obronność w ramach NATO

www.securityconference.de
www.securityconference.de

”Dla mnie silniejsza Europa oznacza Europę z lepszym sektorem obronnym, z lepszą współpracą w tym sektorze i z większą ochroną granic” - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Trudno jest dyskutować o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE, kiedy „większość krajów UE nie spełnia wymogu 2 proc. PKB wydawanych na obronę”. Premier dodał także, że Unia Europejska powinna być strażnikiem cyberbezpieczeństwa, aby chronić europejskie firmy i społeczeństwo

W sobotę szef polskiego rządu podczas Konferencji Bezpieczeństwa uczestniczył w panelu dotyczącym przyszłości Europy.

"Wszystkie państwa muszą ze sobą współpracować w harmonii, jeśli rzeczywiście chcemy być lepsi, w szczególności w naszym ogólnym systemie obrony, ale też w systemie ochrony granic" - mówił Morawiecki.

Jak dodał, ochrona granic powinna być jednym z naszych priorytetów, jeśli chcemy iść na przód.

Dla mnie silniejsza Europa oznacza Europę z lepszym sektorem obronnym, z lepszą współpracą w tym sektorze i z większą ochroną granic

Premier Mateusz Morawiecki

Podczas wystąpienia Morawiecki nawiązał też do monachijskiej konferencji bezpieczeństwa sprzed 11 lat, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie, zaznaczając - jak mówił Morawiecki - nową erę stosunków między Rosją a Europą. "I rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, bo rok później widzieliśmy atak na Gruzję, a kilka lat później widzieliśmy, że zaatakował Ukrainę" - mówił szef polskiego rządu.

"Powinniśmy o tym pamiętać, kiedy mówimy o bezpieczeństwie w Europie, ponieważ kwestia rosyjska nie jest już tylko i wyłącznie kwestią Europy Środkowo-Wschodniej, to jest już zagadnienie dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego i dla całej UE" - ocenił Morawiecki.

Zaznaczył jednocześnie, że trudno dyskutować o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE, kiedy "większość krajów UE nie spełnia wymogu 2 proc. PKB wydawanych na obronę".

Musimy stworzyć w ramach NATO drogę dotarcia do 2 proc. PKB na obronność; jeśli chcemy być bardziej samowystarczalni, to naprawdę musimy pilnować swojego bezpieczeństwa - mówił premier Morawiecki.

"Myślę, że musimy w kontekście tych 29 krajów budujących NATO stworzyć drogę dotarcia do tego progu 2 punktów procentowych, abyśmy nie mieli tych jeżdżących na gapę, którzy żyją pod Pax Americana, ale udają, że są samowystarczalni w kontekście bezpieczeństwa" - mówił premier, odnosząc się do procentu PKB wydawanego na obronność.

"Ja czuję się pro-Europejczykiem, ja chciałabym, abyśmy mogli żyć pod Pax Europaea, natomiast tak nie jest, tak nie było przez 70 lat, nadal tak nie jest na dzień dzisiejszy" - dodał.

"Jeżeli chcemy być bardziej samowystarczalni, to naprawdę musimy pilnować swojego własnego bezpieczeństwa i o wiele bardziej się o nie troszczyć" - podkreślił, zauważając, że "dzisiaj 70-75 proc. całej siły wojskowej tak naprawdę właśnie polega na Stanach Zjednoczonych".

"Mamy tak wiele różnego rodzaju czołgów, samolotów, innego rodzaju sprzętu, że bardzo ciężko jest nam stworzyć wspólną politykę bezpieczeństwa i obronności w Europie" - mówił premier.

"Jeszcze jeden dodatkowy aspekt, który chciałbym państwu przedstawić, to aspekt niewojskowy. Czasami nie da się tego negocjować, czasami musimy walczyć na polu walki, jak z Państwem Islamskim albo w Syrii, ale musimy też być w stanie pomagać in cito w tych krajach, aby więcej nadziei i perspektyw rozwoju wprowadzić w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie" - podkreślił szef polskiego rządu. "Bezpieczeństwo to też walka z ubóstwem, ze zmianami klimatycznymi" -

Unia Europejska powinna być strażnikiem cyberbezpieczeństwa, aby chronić europejskie firmy i społeczeństwo - mówił dalej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że polityka NATO i UE powinna być silniejsza i bardziej solidarna.

Premier tłumaczył, jak ważne dla Unii Europejskiej są kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. "Uważamy, że Unia Europejska powinna być strażnikiem tego cyberbezpieczeństwa, po to aby chronić firmy europejskie przed atakami zagranicznymi, ale również aby chronić europejskie społeczeństwo" - mówił. "Rosja zdecydowanie dominuje, jeżeli chodzi o wojnę informacyjną i trzeba to również wziąć pod uwagę" - podkreślił.

"Chodzi o pewną wspólną, jednolitą odpowiedź odnośnie do cyberbezpieczeństwa, ale też cyberzagrożeń" - wskazał. Jego zdaniem, "potrzebujemy również wspólnej strategii w zakresie ochrony granic, w szczególności granic zewnętrznych Unii Europejskiej". Musimy znaleźć wspólną odpowiedź w kontekście migracji, ponieważ nie wystarczy tylko i wyłącznie, by kraje implementowały własne strategie" - dodał.

"Przede wszystkim potrzebujemy silniejszej, bardziej opartej na solidarności, jednolitej polityki między NATO a Unią Europejską, po to aby skupić się na tych wszystkich wyzwaniach, które są wokół nas, czyli zmiany klimatyczne, wyzwania związane z kryzysem migracyjnym, wojną hybrydową" - mówił.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Rolada

  Mamy nowe helikoptery, które rząd obiecał w 2015 roku, mamy nowe łodzie podwodne....dokupiliśmy kilkanaście myśliwców, a także kilkadziesiąt nowych czołgów Leopard..., a nie to sen sorry

 2. mj@krk

  Przesłuchałem to wystąpienie w oryginale na YT. Fajnie że Morawiecki posługuje się sprawnie angielskim ale słuchało się tego jak biadolenia. Coś na zasadzie - przygotujcie mi coś o bezpieczeństwie w UE bo jadę na konferencję i muszę im coś powiedzieć. Moją uwagę przykuło to że powiedział że wolałby życ w Pax Europanae czy coś w tym stylu a nie Pax Americana - jeżeli mówi to poważnie wiedząc że tego wystąpienia słuchają analitycy to już można rozumieć jako sygnał wysłany US - sam nie wiem jaki - czy to że jeśli się nie zaangażują bardziej to się przepniemy na oś berlin-paryż?

 3. Kowalskiadam154

  Panie Morawiecki mimo wydawania 2proc którym się tak chwalicie jakoś nie słyszałem by obóz dobrej zmiany dokonał przez ostatnie 2 lata jakichś przełomowych zakupów

  1. abc

   Ty myślisz, że umowy na Kraby (96), Raki, Jassm er, madernizacja 2A4, Poprad, Pilica, 1000 Spików, MSBS (nareszcie) to podpisał Siemoniak?

 4. Wojciech

  Szanowny Panie Morawiecki, Panie Błaszczak kiedy w końcu kupicie coś co naprawdę wpłynie na nasze bezpieczeństwo, wisła, homar, narew dodatkowe 30-40 F16V za suki i migi te pozycje to absolutny priorytet powinny być załatwione w pierwszej kolejności !

  1. Abc

   Mamy więcej sprawnych czołgów, samolotów, Łodzi podwodnych i śmigłowców w marynarce wojennej niż Niemcy. Nie narzekaj.

  2. Marek

   Jesteśmy krajem frontowym a Niemcy nie więc nie jest dobrze i należy to wytykać przy każdej okazji.

 5. Paranoid

  Nie wiem czy ktoś w tym rządzie ma jakąkolwiek wiedzę ekspercką. Jeżeli miarą wiedzy jest to blabolenie (zaznaczam nie słuchałem oryginału) to wyglądamy merytorycznie wyjątkowo słabo. Tyle jest ludzi wokół tego rządu i nie da się przygotować jakiegoś profesjonalnego i merytorycznego wystąpienia? Nie jesteśmy USA czy Ros, aby rzucać jakieś hasełka a i tak wielu tego będzie słuchać. Z jednej stronu UE jest be, z drugiej UE ma być solidarna i jeździć jednym i tym samym czołgiem. Rzucanie haseł typu 2%, 70% jest żenujące bo niby co to oznacza w praktyce. Możemy wydawać i 20% PKB i dalej będzie jak jest. Dziwię się, że nie promował na wystąpieniu państwowego modelu jako wzorca silnej zbrojeniówki, jakby nie było jest jedno z głównych osiągnięć tego rządu.

 6. Gaj

  te polskie 2 % to w liczbach 25% tego co wydają np. Niemcy więc z czym do ludzi

Reklama