Reklama

Siły zbrojne

MON o szczegółach formowania OT. Powstają punkty informacyjne

Fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)
Fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz otworzył na terenie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku punkt informacyjny dla kandydatów do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Docelowo w Polsce zostanie utworzonych 17 brygad obrony terytorialnej (68 batalionów lekkiej piechoty i 314 kompanii lekkiej piechoty – z głównym założeniem „kompania OT w każdym powiecie”).

Otwarcie Punktu Informacyjnego to historyczny dzień, nie mniej istotny jak obecność wojsk amerykańskich w Polsce - mówił minister w Białymstoku. To wydarzenie oznacza oficjalne uruchomienie tego typu punktów na szczeblu WSzW i WKU na terenie całego kraju.

Głównym zadaniem uruchomionego dzisiaj, symbolicznie w Białymstoku, a praktycznie w całym kraju na szczeblu każdego WSzW i WKU – punktu informacyjnego - będzie udzielenie informacji, osobom zainteresowanym podjęciem Terytorialnej Służby Wojskowej. PI będą również przyjmowały wnioski oraz rejestrowały ochotników, a w przypadku osób spoza rejonu odpowiedzialności będą przekazywały ich dane do WKU właściwych ze względu na adres zamieszkania lub czasowego pobytu powyżej 3 miesięcy. W PI będzie również można uzyskać informacje na temat wolnych stanowisk oraz o planowanych terminach i miejscach szkoleń podstawowych organizowanych przez jednostki wojskowe WOT z administrowanego terenu.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, sił powietrznych, wojsk specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. WOT mają być lokalnym filarem systemu bezpieczeństwa Polski. Będą obecne na najniższym poziomie administracji terenowej, co pozwoli na efektywną współpracę cywilno-wojskową i znaczące wsparcie wojsk operacyjnych. W obecnej sytuacji geopolitycznej Wojska Obrony Terytorialnej są jedynym, relatywnie szybkim, tanim i skutecznym sposobem odbudowy krajowego bezpieczeństwa militarnego.

Bezpieczeństwo musi być gwarantowane przez własne zdolności obronne Polski. Wojska Obrony Terytorialnej zwiększą nasze możliwości obronne przez zakorzenienie w społeczności lokalnej, przez nabycie zdolności zwalczania dywersji, zwalczania tego, co nazywamy agresją hybrydową.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz mówił, że brygada podlaska jest już w zasadzie gotowa, na początku kwietnia - jak zapowiedział - ma się odbyć przysięga ochotników.

Etapy budowy WOT

Zgodnie z zatwierdzoną przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 24 kwietnia 2016 roku Koncepcją utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej proces formowania oddziałów i pododdziałów WOT rozłożony został na lata 2016 – 2019. W trwającym aktualnie I etapie, obejmującym lata 2016 – 2017, utworzono Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) z dyslokacją w Warszawie, sformowano trzy Dowództwa Brygad Obrony Terytorialnej (Białystok, Lublin, Rzeszów) oraz cztery bataliony lekkiej piechoty (Białystok, Siedlce, Lublin, Rzeszów). W 2017 roku planuje się sformowanie pozostałych 11 batalionów lekkiej piechoty.

W drugim etapie, w latach 2017 – 2018, zakłada się sformowanie kolejnych trzech brygad w Olsztynie, Ciechanowie i Radomiu, obejmie to sformowanie dowództw brygady i po jednym batalionie lekkiej piechoty. W tym etapie do końca 2018 roku planuje się rozwinięcie kolejnych, łącznie dziesięciu batalionów lekkiej piechoty.

W etapie III obejmującym lata 2018 – 2019 zakłada się rozwinięcie 5 brygad obrony terytorialnej dyslokowanych w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim i małopolskim. W etapie IV obejmującym lata 2019 – 2020 planuje się sformowanie 6 brygad obrony terytorialnej rozmieszczonych w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. 

Propozycja służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych Polski. Ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości będą mieli szansę na podpisanie kontraktu od 1 do 6 lat w ramach OT. Szczegółowe informacje dotyczące przyjęcia do służby będą dostępne we właściwych dla miejsca zamieszkania Wojskowych Komendach Uzupełnień.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Tomek72

  To nie jest to co sobie wyobrażałem, ale i tak o NIEBO LEPIEJ NIŻ DO TEJ PORY (przez ostatnie 8 lat). Dużym plusem OT jest to, że są po to aby odstraszać, nie zaatakują przeciwnika na jego terytorium (nie da się wysłać OT do Iraku, czy Syrii). IMHO - Broniąc własnego podwórka są ZMOTYWOWANI NA MAXA! O wątku ekonomicznym pisałem wielokrotnie, żołnież zawodowy "KOSZTUJE CAŁE ŻYCIE" - od szkoły, przez służbę i emeryturę ... Żołnierz OT - będąc na co dzień w pracy - GENERUJE PKB (także zarabiając na "żołnierza zawodowego"). Żołnierz zawodowy jest NIEZBĘDNY! Ale OT może (a w naszych warunkach ekonomicznych MUSI), SKUTECZNIE uzupełniać działania "armii zawodowej"

  1. PPP

   Może i jest tańszy od zawodowego ale o wiele gorzej wyszkolony a taki długo nie powojuje, poza tym są spore braki w wojskach operacyjnych które należy uzupełnić w pierwszej kolejności więc OT w tej sytuacji to problem bo idą na nią pieniądze które są potrzebne gdzie indziej

  2. kol

   Tak w ogóle do czego nam ta OT bo cały czas słyszę frazesy typu "odstraszanie", "uzupełnianiae", "partyzantka", "rozpoznanie...!" itp. Co takie wojska mogłyby zrobić w przypadku ataku armii zawodowej? Czy przez 24 dni w roku możemy być pewni, że WOT będą umieli zrobić dobre rozpoznanie jakiejkolwiek jednostki liniowej bądź nawet specnazu?

 2. Były zolnierz

  Bravo..Bravo..Bravo..!

Reklama