Reklama

Geopolityka

Modernizacja Floty Bałtyckiej. Nowe okręty, samoloty i śmigłowce

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie media cytują słowa dowódcy rosyjskiej Floty Bałtyckiej wiceadmirała Aleksandra Nosatowa, który stwierdził, że w 2018 r. dowodzona przez niego flota zostanie poważnie wzmocniona przez nowe okręty rakietowe, systemy obrony przeciwlotniczej S-400, otrzyma również zmodernizowane samoloty wielozadaniowe Su-30SM i śmigłowce Ka-27M.

W przeddzień obchodzonego hucznie w Rosji Dnia Obrońcy Ojczyzny służby prasowe Floty Bałtyckiej przesłały do mediów oświadczenie jej dowódcy, wiceadmirała Aleksandra Nosatowa, który poinformował o planach dalszego wzmacniania Floty. Wiceadmirał Nosatow stwierdził, że dowodzona przez niego Flota "w bieżącym roku będzie nadal modernizowana". Otrzyma, między innymi, małe okręty rakietowe nowego projektu, systemy obrony przeciwlotniczej S-400 i zmodernizowane samoloty Su-30SM i śmigłowce Ka-27M.

Obecnie Flota Bałtycka dysponuje sześcioma samolotami Su-30SM i jednym zmodernizowanym śmigłowcem Ka-27M. Nie podano przewidywanej liczby maszyn, jakie mają zostać dostarczone w tym roku.

Wspomniane małe okręty rakietowe to, najprawdopodobniej, jednostki projektu 22800 typu Karakurt, o których Rosjanie mówią, że mają "szybkość niszczyciela, wymiary małej korwety i siłę ognia krążownika". Głównym uzbrojeniem okrętów tego typu są rakiety manewrujące.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Beer ja

  Jak mawiał Bismarck : \"Rosja nigdy nie jest tak słaba jak wygląda, ani tak silna jak chce wyglądać \" Przy ich bałaganie trwało by to ze 30 lat,ale dzięki głupocie naszych polityków, którzy zaprosili tu amerykańskich żołnierzy cały proces dostanie gwałtownego przyspieszenia i ani się obejrzymy jak będziemy tkwić w środku wyścigu zbrojeń którego nasza gospodarka moze nie wytrzymać. .

  1. tak tylko...

   Mówisz, że to głupota zapraszać do Polski amerykańskich żołnierzy? Ja myślę inaczej, według mnie każdy głos który domaga się izolacji Polski od wsparcia sojuszniczych wojsk jest głosem Moskwy, która od lat głosi, że tylko Polska osamotniona i bez wsparcia sojuszników może czuć się bezpieczna. Każdemu takiemu głosowi, który osłabia wsparcie Polski przez wojska sojusznicze powinien być obiektem zainteresowań ABW...

  2. siwy

   a kto się zajmie ABW kiedy siedzi cicho przy aferze Amber Gold oraz przy widocznemu przeciąganiu programów budowy, zakupu okrętów? wiesz ty chociaż kto tobą rządzi?

  3. xyz

   ...... I taki, który bezmyślnie przekazuje lub domaga się przekazania własnego kraju, własnej ojczyzny na pastwę obcych wojsk nawet tzw. \"sojuszniczych\" tez winien być przedmiotem zainteresowania tych służb. chyba czas najwyższy wyciągnąć konstruktywne wnioski z nie tak przecież odległej historii !

 2. Davien

  Karakurty to maja może szybkość niszczyciela i wymiary małej korwety ale za to uzbrojenie przerosniętego kutra rakietowego a nie krazownika:) Ale co zrobic jak większych okrętów nie daja rady zbudowac;)

  1. generał baryła

   My za to budujemy korwety uzbrojone jak pontony...

 3. bobo

  trzeba kupić kolejny dywizjon rakietowy i coś do rozpoznania

 4. MMM

  Nieśmiało przypominam, że największe pod względem walczącego tonażu starcie Floty Bałtyckiej w ciągu ostatnich 100 lat to bitwy na redzie Kronsztadu. Praktycznie cała Flota Bałtycka, w tym nowoczesne pancerniki typu Gangut walczyła z kilkoma przybrzeżnymi motorówkami z wiązu amerykańskiego Royal Navy. Straty Rosjan to dwa krążowniki zatopione i dwa pancerniki uszkodzone. Skąd więc pomysły, że tym razem będzie inaczej?

  1. tutejszy

   Royal Navy - to Królewska Marynarka, a nie amerykańska. I lepiej poczytaj o tym radzie ośmiu kutrów i samolotów brytyjskich 18 września 1919 roku. Co do ścisłości to Ganguta tam nie było.

  2. Zbys

   Jakis doradca z MONu chyba ...

  3. MMM

   Rosyjskie pancerne okręty zostały zatopione przez przybrzeżne motorówki Royal Navy z kadłubami z wiązu amerykańskiego(Ulmus americana). Nie pisałem, że Gangut tam był - sam sobie to wymyśliłeś.

 5. Slawek

  I gdzie unich kryzys

  1. xawer

   W propagandzie na pewno go nie mają:-) Nikt nie ma tyle cudownych broni ile Rosja(naopowiada):-D

  2. huba

   No nijak nie widać tego kryzysu - ani na ulicach ani w wojsku. I co, że najpopularniejszym samochodem osobowym w Rosji jest Łada 2107, a tzw. Flota bałtycka ma JEDEN śmigłowiec Ka-27 i to nie kilkulatka tylko zmodernizowanego 30-latka. Nasze Anakondy to przy tym istna nowoczesność.

  3. Zbys

   Jak to nikt nie ma ???? A my ??

 6. saweret

  a my nowe mundury galowe , nowe stopnie wojskowe , kolejni generalowie i admiralowie , holowniki , ratowniki , niszczycieli min , nowe kolejne malowanie (co kosztuje kupe kasy) latajacych celi Su-22 i MiG-29 , samoloty dla ViP-ow plus weekendowy WOT w podartych kalesonach - zapomnialem - samoloty Master bez uzbrojenia tez sa fajne (wiem wiem i pamietam - one sa TYLKO! do szkolenia) w porownaniu do uzbrojonego po zeby Jak-130 - BRAVO MY!

  1. Zbys

   Nasze Lotnictwo, Armie i Marynarke to bez problemu pokona 50 uzbrojonych samolotow smiglowych co to je Amerykanie wlasnie szykuja do boju !! A nasze Kukuruzniki dawno korniki zzarly ... No miejmy nadzieje, ze nie na nas szykuja ...

 7. Z

  Bo w Rosji na czele Floty Baltyckiej stoi viceadmiral. A w Polsce na czele Bezfloty stoi 20+ pelnych ADMIRALOW :^))) Strach jest od samego patrzenia na medale za mestwo w boju i nieustraszona odwage ...

 8. Dd

  A w tym czasie MW RP dalej oczekuje na Orki, Mieczniki, Czaple.... i końca tego oczekiwania nie widać.

  1. skipper

   Pytanie do MON-u po co oni to robią? Czy to w końcu widzą?

 9. asdsd

  No to już Ameryka może się pożegnać z panowaniem na morzu :)

 10. zuch

  pokonamy ich naszym ORP \"Ślązak\"!

 11. ryszard56

  a My dostaniemy nowe dialogi,szlak czlowieka trafia ,że zamiast kupować i budować okręty takie jak zamawia Izrael i Niemcy ,to My dialogi gorzej niż w 39 ,wroga robota

 12. NSZ

  Co tam ruska modernizacja... u nas to jest COŚ bo nasza flota Bałtycka zostanie wzmocniona o nowe holowniki :)

 13. Jaro 79

  \"Siła krążownika\". Hahaha, jak się nie ma co się lubi to się chwali co się ma :)

Reklama