Reklama

Polityka obronna

Milion naboi karabinowych dla Policji

Fot. Marek Krupa/KGP/archiwum BOA
Fot. Marek Krupa/KGP/archiwum BOA

Komenda Główna Policji ogłosiła zamówienie na dostawę ostrej i ćwiczebnej amunicji karabinowej i pośredniej, przeznaczonej przede wszystkim do użycia w jednostkach antyterrorystycznych. Składające się z ośmiu zadań zlecenie zakłada nabycie ponad miliona naboi, w tym m.in. 157 500 karabinowych Lapua Scenar. 

Termin składa ofert o dopuszczenie do udziału w zamówieniu upływa 31 maja br. Realizacja dostawy rozpocząć miałaby się w pierwszych dniach lipca, a zakończyć do 17 listopada br. 

Zamówienie składa się z ośmiu zadań, które zakładają zakup ponad 1 mln 300 tys. sztuk amunicji, a w tym: 

- nabój pośredni kal. 5,56x45 mm FMJ (SS109) w ilości 865.000 szt (przeznaczony do karabinków szturmowych);

- nabój treningowy barwiący kal. 5,56 mm, przeznaczony do stosowania z adaptorami Simmunition FX dla karabinków G-36, HK 416 w ilości 25.950 szt;
 

- nabój pośredni kal. 5,56x45 mm z pociskiem GDSP w ilości 7.590 szt;

- nabój karabinowy kal. 308 Win. RUAG SWISS P TARGET lub równoważny w ilości 10.000 szt;

- nabój karabinowy kal. 308 Win. LAPUA SCENAR lub równoważny w ilości 157.500 szt;

- nabój karabinowy kal. 338 LAPUA MAGNUM, RUAG SWISS P TARGET lub równoważny w ilości 14.500 szt;

- nabój karabinowy kal. 7,62x51 mm NATO z pociskiem FMJ w ilości 51.300 szt;

- nabój karabinowy kal. 300 WHISPER SUBSONIC w ilości 2.000 szt. 

Głównym użytkownikiem amunicji karabinowej kalibrów NATO (5,56 mm x 45 czy 7,62 mm x 51) w Policji są pododdziały antyterrorystyczne, w tym Biuro Operacji Antyterrorystycznych KG Policji. Obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku ustawa wyznaczająca program modernizacji służb mundurowych zakłada zakup dla policji m.in. karabinków, które mają zastąpić kbk AKMS w pododdziałach antyterrorystycznych. 

Obecnie bowiem co najmniej część jednostek terenowych, jak Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji i Sekcje Antyterrorystyczne w Komendach Wojewódzkich Policji dysponuje nadal modyfikowanymi kbk AKMS. Oprócz tego postępowanie dotyczy zakupu amunicji do broni wyborowej, w tym kalibru .338 Lapua Magnum. Z kolei w innych jednostkach Policji kbk AKMS wciąż pełnią rolę broni alarmowej, obok pistoletów maszynowych typu PM-84P/PM-98 Glauberyt.

Czytaj więcej: 9 mld na modernizację służb mundurowych. Ustawa weszła w życie

 

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Emeryt

  Pozostawić BOA bo (teoretycznie taka jednostka musi istnieć), realizację CBŚP i KSP. Resztę spapów, srapów i innych zbędnych gromadek rozformować i skierować do bardziej przydatnych zajęć. Wtedy te trzy jednostki będą miały 2 mln amo, a w dochodzeniówkach wakaty zapełnią

 2. rozczochrany

  Do "Gall Anonim": Tak jak szkolenie z partnerem tarczujacym, czy na workach w sportach walki jest odpowiednikiem dynamicznego strzelania do tarcz w strzelectwie, tak sparing ze sparingpartnerem jest odpowiednikiem szkolenia amunicją FX z pozorantami udajacymi atakujacych przeciwników. Broń zachowuje się jak na ostrą amunicję, a nie robimy krzywdy kolegom w ubraniu ochronnym i masce. Do tego mozna trenować tez walkę w kontakcie bezposrednim z użyciem broni. Wszystko to jest przydatne i weryfikuje pewne sprawy.

  1. rozczochrany

   Tego typu amunicja i adaptery umozliwią przecwiczenie sytuacji gdzie można bezpiecznie strzelać do siebie nawzajem, gdzie jedni są policjantami a drudzy wcielają się w rolę przestępców czy terrorystów.

 3. PRS

  W żadnym wypadku nie powinni pozbywać się AKMSów. W natłuszczony papier, skrzynia i do magazynu/zbrojowni pod klucz. Nadal spora część naszego społeczeństwa potrafi się z nimi ,,obchodzić". Różnie może być, a pomoc Obywateli czasami bywa potrzebna.

 4. Gall Anonim

  "- nabój treningowy barwiący kal. 5,56 mm, przeznaczony do stosowania z adaptorami Simmunition FX dla karabinków G-36, HK 416 w ilości 25.950 szt;" Policyjni antyterroryści szkolą się na poważnie, a Wojsko Polskie bawi się Berylami ASG.

  1. mat

   Jednostki specjalne WP również korzystają z systemów typu FX.

Reklama