Reklama

Siły zbrojne

MiG-21 zestrzelony w Syrii?

MiG-21 lotnictwa Indii, Fot. Sheeju/Wikipedia/CC3.0
MiG-21 lotnictwa Indii, Fot. Sheeju/Wikipedia/CC3.0

Przedstawiciele Wolnej Armii Syrii, prozachodniej partyzantki działającej na południu kraju zadeklarowali zestrzelenie nad opanowanym przez siebie rejonem jednego z rządowych samolotów myśliwsko-szturmowych. Pilot strąconego MiGa-21 miał zostać pojmany i po opatrzeniu ran poddany przesłuchaniu. Syryjskie Siły Powietrzne potwierdziły utratę maszyny, wspominając jedynie o domniemanej katastrofie, bez informacji na temat jej przyczyn i losu pilota.

Według informacji podanych przez syryjskich rebeliantów, szturmowy MiG-21 należący do sił rządowych został zestrzelony 15 sierpnia br. przez partyzancka obronę przeciwlotniczą nad południową częścią terytorium Syrii. Wrak spadł na teren opanowany przez partyzantów Wolnej Armii Syrii niedaleko granicy z Jordanią, w rejonie prowincji As-Suwajda. Pilot strąconego samolotu miał zostać pojmany i po opatrzeniu ran poddany przesłuchaniu.

W rządowych przekazach telewizyjnych potwierdzono fakt utraty myśliwca, zwracając jednak uwagę na nieznane do tamtej pory przyczyny zaistniałej katastrofy. Wskazano jednocześnie, że okoliczności zdarzenia będą podlegały szczegółowemu wyjaśnianiu w trakcie dochodzenia prowadzonego przez przedstawicieli syryjskich sił zbrojnych. Nie odniesiono się w tym miejscu do doniesień syryjskich partyzantów na temat stanu i sytuacji pojmanego wojskowego pilota.

Rejon prowincji As-Suwajda pozostaje poza zakresem obowiązywania syryjskiego zawieszenia broni, umocowanego porozumieniem między USA i Rosją. Obszar ten stał się w ostatnim czasie areną intensywnych walk o kontrolę nad posterunkami granicznymi na południu Syrii, które były do tej pory w większości opanowane przez rebeliantów wspieranych z terytorium Jordanii. Na początku sierpnia kontrolę nad wschodnią częścią prowincji wraz z lokalną strefą przygranicznej zaczęły odzyskiwać syryjskie siły rządowe, wspierane przez irańskie bojówki paramilitarne.

W rękach rebeliantów pozostaje w dalszym ciągu znaczna część terytorium położonego na południowym zachodzie kraju, graniczącego z Izraelem i Jordanią. Niemniej jednak, postępy syryjskich sił rządowych przy wydatnym wsparciu ze strony irańskich bojowników spotkały się już z otwartymi wyrazami zaniepokojenia ze strony jordańskiego rządu.

Czytaj też: Południowa Syria – potencjalne pole konfliktu USA-Rosja [ANALIZA]

Reklama

Komentarze (5)

 1. demokrata

  Brawo Wolna Armia Syrii. Syria nie może być krajem rządzonym przez DAESH&ASSAD.

  1. ew

   To ile do dzisiaj zestrzelili maszym produkcji rosyjskiej nad Syria a ale produkcji amerykanskiej czy zachodnioeuropejskiej

 2. Podbipięta

  A nasze Zutki posiadaja nowocześniejsze celowniki,kilkadziesiąt ma elektryczne napędy a można je tez doposażyć w termo i mamy ich ponad 400 szt.Czas na ich upgrade...ale fachowcy wiedzą swoje.....i miast modernizować ZU chcą za tą kasę kupić 2 szt. Loary.

  1. bok

   Upgrade OK. ale nie kosztem - pilnego - wprowadzenia nowych systemów, bo te Zutki to już jednak, co tu dużo pisać, muzeum.

  2. th

   zasięg Zutki jest malutki ...i my chyba nie spodziewamy się syryjskich Mig-21?

  3. Rafal

   Tak, i prawdopodobiensto zestrzelenia czegokolwiek bedzie takie jak F-117 nad Jugoslawia w 1999.

 3. kombajn

  W przypadku takiej maszyny o wartości muzealnej stawiam na zwykła awarię i katapultowanie się pilota oraz propagandowe wykorzystanie zaistniałej sytuacji.

 4. yaro

  Tak, został zestrzelony ze starych rosyjskich działek oplot, zdjęcia pilota przed opatrzeniem ran są w sieci.

  1. Smuteczek

   Trudno powiedziec czy z działek. Słyszałem ze na tamtym froncie własnie rusza nowa ofensywa przeciwko siłom rzadowym wiec nie wykluczam ze dostali pare nowoczesniejszych prezentów od zagranicznych sponsorów

 5. Smuteczek

  Czytałem ze niby prowadził rozpoznanie.

Reklama