Reklama

Geopolityka

Między dyplomacją a opcją militarną. USA gotowe do zakończenia programu nuklearnego Korei Płn.

Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)
Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)

Szef CIA Mike Pompeo w telewizji Fox News powiedział, że Stany Zjednoczone są zdeterminowane, aby zakończyć program nuklearny Korei Północnej wykorzystując środki dyplomatyczne, ale w razie potrzeby są również przygotowane do użycia siły.

"Chcemy, aby reżim zrozumiał, że zamierzamy rozwiązać ten problem i jesteśmy zdecydowanie przekonani, iż rozwiązanie tego przy użyciu środków dyplomatycznych jest dobrą odpowiedzią" - powiedział Pompeo. "Administracja jest gotowa zrobić wszystko, aby ludzie w Los Angeles, Denver i w Nowym Jorku nie byli narażeni na ryzyko, że Kim Dzong Un będzie miał broń nuklearną" - dodał.

Szef CIA odrzucił również zarzuty, że prezydent Trump był lekkomyślny mówiąc o możliwości wojny nuklearnej z Koreą Północną. "Obecna administracja rozumie powagę tego, co robi. Rozumiemy jakie jest zagrożenie" - powiedział Pompeo.

Czytaj także: Znaczny wzrost budżetu obronnego Korei Południowej

Szef amerykańskiego wywiadu wątpi również w szczerość Korei Północnej podczas rozmów dwustronnych na wysokim szczeblu z Koreą Południową, które rozpoczynają się we wtorek w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej. "Północni Koreańczycy (...) obawiają się, że Ameryka, po raz pierwszy od bardzo dawna, poważnie myśli o denuklearyzacji półwyspu" - dodał szef CIA.

Podczas rozmów ma zostać omówiona m.in. kwestia ewentualnego uczestnictwa delegacji i reprezentacji KRLD w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu w Korei Płd. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

 1. Kowalskiadam154

  Opcje militarną można między bajki wsadzić KRLD posiada broń atomową i z niej ni zrezygnuje a USA wcześniej czy później zaakceptuje ten fakt bo nigdy nie zaatakuje KRLD Od linii demarkacyjnej do Seulu jest blisko a za jednym uderzeniem nie można rozwalić wszystkich stanowisk artylerii i rakiet wycelowanych w Południe Zniszczenia w Korei Płd byłyby olbrzymie i to nawet od zwykłych pocisków nie mówiąc już o broni ABC Ameryka ruszy i zrobi to bez względu na straty w Korei Płd gdy dostanie dowód że Kim szykuje się do ataku Tylko że on nie jest taki głupi na jakiego wygląda i dobrze wie że nie ma żadnego interesu w atakowaniu Korei Płd i USA

  1. Dzejson

   No akurat co do atakowania Korei Południowej to się nie zgodzę. Przecież odwiecznym celem kimów jest zjednoczenie Korei... W razie potrzeby siłą

 2. polak_maly

  a o zderzeniu irańskiego tankowca Sanchi z CF Crystal,który wiózł coś do Korei (podobno Południowej) co właśnie płonie od soboty nie napiszecie?

  1. KajaK

   A co może płonąć na tankowcu? Olej rzepakowy?

 3. ppp

  Na użycie siły jest zbyt późno, co najmniej o kilkanaście lat.

  1. Paweł

   To samo możesz napisać za kilka lat jak KRLD użyje broni atomowej...

 4. abc

  Mi to przypomina powiedzenie :krowa która dużo muczy mało mleka daje". Ciągle mówią, straszą, a nic do tej pory nie zrobili. Był na to już dawno czas. Izrael nie pozwolił Iranowi zajść tak daleko - może dlatego, że nie było wtedy twittera i nie można było tyle straszyć w Internecie.

Reklama