Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Miedwiediew i Ławrow na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Skarbu; Zamach w Sztokholmie karą dla Szwecji; Szef CIA: Chiny zagrożeniem na równi z Rosją

Mike Pompeo, szef CIA, fot. Gage Skidmore/Flickr.com/CC 2.0.
Mike Pompeo, szef CIA, fot. Gage Skidmore/Flickr.com/CC 2.0.

Miedwiediew i Ławrow na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Skarbu

W poniedziałek amerykański Departament Skarbu opublikował listę 114 rosyjskich polityków wysokiego szczebla oraz 96 biznesmanów, którzy osiągnęli korzyści dzięki kontaktom z prezydentem Władimirem Putinem.

Celem amerykańskiej administracji nie było nałożenie nowych sankcji na wymienione tam osoby, ale ostrzeżenie ich przed ewentualnym nałożeniem tego typu obostrzeń w przeszłości. Wśród nazwisk wymienionych liście znaleźli się m.in. premier Dmitrij Miedwiediew oraz szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.


Zamach w Sztokholmie karą dla Szwecji

Motywem zamachowca, który w kwietniu ubiegłego roku dokonał zamachu terrorystycznego w Sztokholmie, było ukaranie Szwecji za jej uczestnictwo w walce przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Jak poinformował obrońca Rakhmata Akilowa, który porwał ciężarówkę i wjechał nią w tłum ludzi zabijając cztery osoby i raniąc czternaście, oskarżony przyanł się do stawianych mu zarzutów. Hans Ihrman zastępca głównego prokuratora w szwedzkiej Jednostce Bezpieczeństwa Narodowego, zamachowiec planował atak od miesięcy. Jego proces ma rozpocząć się w lutym.


Szef CIA: Chiny zagrożeniem na równi z Rosją

Mike Pompeo, szef CIA ocenił zagrożenie ze strony Chin jako równe temu ze strony Rosji. Zaznaczył również, że biorąc pod uwagę stan chińskiej i rosyjskiej gospodarki, Pekin dysponuje większymi możliwościami wywierania wpływu na państwa Zachodu niż Rosja.

Szef CIA zaznaczył, że USA spodziewają się rosyjskich prób ingerencji w wybory środka kadencji. Przypadają one dwa lata po wyborze prezydenta i w ich trakcie wybieranych jest 1/3 składu senatu oraz Izba Reprezentantów.

Reklama

Komentarze (3)

 1. śmiech_na_sali

  Z tym Ławrowem to już większej bzdury amerykanie nie mogli wymyśleć.

  1. wetp

   fakt rosyjski goebbels dostal tylko ostrzezenie

  2. Kiks

   To niech pokaże majątek. Kolejny po Putinie co ma tylko Ładę? Naiwny jesteś.

  3. PLC

   Mylisz pojęcia.

 2. dim

  Czyli 21 lat gratis, dobrego wiktu, opierunku, ciepłego zamieszkania i bezpłatnej opieki medycznej. A ja ile emerytury ? Przecież po obecnych cięciach nie wystarczyłaby jej ani na pokrycie obligatoryjnych rachunków. Czyli muszę dbać o sprawność i pracować co najmniej do 80-tki, w ograniczonym zakresie także po 90-tce jak stryjek obecnie :( ====================================== To dla rozważań o skuteczności idealnego europejskiego systemu penitencjarnego. Czy raczej o jego pełnej szkodliwości społecznej. Mamy już przestępców, wprost wyznających sędziemu: Nie miałem co jeść, ani gdzie mieszkać. Po trzech dniach ostatecznie zrozumiałem, że najmądrzej jest wrócić do więzienia.

 3. Wielbiciel Misia Puchatka - misia o wielkim sercu ale równie małym rozumku

  \"Celem amerykańskiej administracji nie było nałożenie nowych sankcji na wymienione tam osoby, ale ostrzeżenie ich przed ewentualnym nałożeniem tego typu obostrzeń w przeszłości. Wśród nazwisk wymienionych liście znaleźli się m.in. premier Dmitrij Miedwiediew oraz szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow\". To jakieś za przeproszeniem jaja? Parzcież USA Miedwiediewa czy Ławrowa mogą co najwyżej pocałować tak gdzie \"klient Pana Majstra\" ze skeczu z Kobuszewskim.

Reklama