Reklama

Geopolityka

Mattis: "Pakistan musi podwoić wysiłki" w walce z terrorystami

For. US Army Sgt. Amber I. Smith / DoD / James N. Mattis / Flickr.com / CC 2.0.
For. US Army Sgt. Amber I. Smith / DoD / James N. Mattis / Flickr.com / CC 2.0.

Jak poinformował Pentagon, sekretarz obrony Jim Mattis wezwał w poniedziałek przywódców Pakistanu do podwojenia wysiłków w działaniach przeciwko rebeliantom operującym z bezpiecznych przystani. Agencja AP pisze, że wezwanie to podkreśla długotrwałą frustrację Amerykanów z powodu przemieszczania się powiązanych z talibami bojowników, którzy mogą swobodnie przekraczać granicę Pakistanu i dokonywać ataków przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom w Afganistanie.

Mattis spotkał się w poniedziałek z premierem Pakistanu Shadid Khaqan Abbasim oraz z dowódcą sił zbrojnych generałem Qamarem Javedem Bajwą. Nie wypowiedział się do dziennikarzy po tym spotkaniu. Pentagon wydał oficjalne oświadczenie, w którym napisano, że rozmawiał na temat roli Pakistanu w procesie pokojowym i "powtórzył, że Pakistan musi podwoić wysiłki, aby stawić czoło bojownikom oraz terrorystom, którzy działają na terenie tego kraju".

Po wizycie Mattisa biuro pakistańskiego premiera wydało komunikat, w którym podkreślono, że na terytorium Pakistanu nie ma bezpiecznych przystani dla terrorystów i że naród pakistański jest zdeterminowany, by wyeliminować problem terroryzmu raz na zawsze.

Czytaj więcej: USA z nową strategią działania w Afganistanie

"Usłyszeliśmy ze strony liderów Pakistanu, że nie wspierają terroryzmu. Spodziewam się więc, że znajdzie to odzwierciedlenie w ich polityce" - powiedział Mattis dziennikarzom jeszcze przed przylotem do Islamabadu. Pakistan był ostatnim etapem obecnej podróży zagranicznej Mattisa. Wcześniej prowadził rozmowy w Egipcie, Jordanii oraz w Kuwejcie.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama