Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Marynarka Wojenna RP stawia na bomby głębinowe

Dwie zrzutnie bomb głębinowych są zamontowane na stałe na rufie korwety zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Fot. M.Dura
Dwie zrzutnie bomb głębinowych są zamontowane na stałe na rufie korwety zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia opublikował zaproszenie do składania ofert na dostawę dla Marynarki Wojennej RP zapalników bomb głębinowych B-1/B-2 pod kryptonimem „Proton”. W tej chwili jedynymi okrętami w służbie czynnej przygotowanymi do wykorzystania takich bomb są: korweta Zwalczania Okrętów Podwodnych ORP „Kaszub” i… okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. Tory minowe mają jeszcze okręty przeciwminowe, ale ich skuteczność w działaniach ZOP jest co najmniej wątpliwa.

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął 3 czerwca br. postępowanie przetargowe mające doprowadzić do pozyskania 76 sztuk zapalników do bomb głębinowych B-1/B-2 „Proton” oraz programatorów i zapalników ćwiczebnych. Jest to efekt dialogu technicznego, jaki przeprowadzono od marca do kwietnia 2018 r. Zgodnie z informacją uzyskaną dwa lata temu od Inspektoratu Uzbrojenia do tego dialogu technicznego zgłosiła się tylko jedna firma: MEGMAR LOGISTICS & CONSULTING Sp. z o.o. z Kutna.

Oficjalnie nie ujawniono, gdzie docelowo mają trafić zakupione zapalniki. Okrętowe bomby głębinowych wzór B-1/B-2 były wcześniej na wyposażeniu polskich okrętów zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Większość z tych jednostek została jednak wycofana, więc można się domyślać, że odbiorcą nowych zapalników będzie przede wszystkim korweta ZOP ORP „Kaszub”.

Po wycofaniu ścigaczy okrętów podwodnych projektu 912M jest to bowiem w tej chwili jedyny okręt, który posiada zamontowane na stałe zrzutnie i pochylnie dla bomb głębinowych. Podobne wyposażenie ma na stałe jeszcze tylko niszczyciel – muzeum ORP „Błyskawica”.

image
Zrzutnie bomb głębinowych B-1 na rufie niszczyciela – muzeum ORP „Błyskawica”. Fot. M.Dura

 Należy również pamiętać, że teoretycznie tory szynowe dla min i adaptowalne dla bomb głębinowych, są lub mogą być zamontowane na trałowcach projektu 206FM i 207 (po dwie zrzutnie grawitacyjne na torach – każda dla sześciu bomb głębinowych B-1) oraz niszczycielach min typu Kormoran. Okręty te nie mogłyby jednak realizować zadań ZOP w sposób skuteczny: nie mając odpowiednich sonarów jak również posiadając zbyt małą prędkość (maksymalnie: 14, 18 i 15 w).

Należy dodatkowo pamiętać, że chodzi o zapalniki dla bomb grawitacyjnych, które uważa się już za przestarzały i mało skuteczny środek ZOP. By wykonać celny i skuteczny zrzut trzeba bowiem dosłownie przepłynąć nad zanurzonym okrętem podwodnym. Dodatkowo powinno się to zrobić bardzo dokładnie (uwzględniając np. czas opadania), ponieważ skuteczność bomb głębinowych w odniesieniu do rosyjskich okrętów podwodnych określa się na nie więcej niż kilkadziesiąt metrów.

Pomimo tego, wychodząc z zasady „masz uzbrojenie to go używaj”, Marynarka Wojenna zapotrzebowała zapalniki i Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął procedurę ich zakupu. Termin składania ofert upływa 6 lipca 2020 r. natomiast sama dostawa ma zostać zrealizowana do 30 listopada 2023 roku.

image
Dwie zrzutnie bomb głębinowych są zamontowane na stałe na rufie korwety zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Fot. M.Dura

Szczegółowe wymagania dotyczące przedmiotu zamówienia mają zostać ujęte w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, która zostanie przekazana tylko Wykonawcom zaproszonym do składania ofert wstępnych. Z załącznika opublikowanego przez Inspektorat Uzbrojenia wynika jedynie, że „zapalnik do bomb głębinowych B1/B2 powinien zapewnić detonację materiału wybuchowego ww. bomby głębinowej na zadanej głębokości” i składać się z:

 • kadłuba (elaborowanego materiałem wybuchowym inicjującym detonację bomby);
 • mechanizmu zabezpieczającego;
 • hydrostatu;
 • mechanizmu uderzeniowego (detonatora) i mechanizmu czasowego;
 • wskaźnika nastawionej głębokości detonacji i statusu zapalnika (nastawiony/zabezpieczony).

Zadecydowano również, że wraz z zapalnikami „bojowymi” powinny być dostarczone: zapalniki ćwiczebne pozbawione środków inicjujących (umożliwiające szkolenie osób obsługujących), przekroje zapalników oraz programatory zapalnika bojowego umożliwiające zdalne wprowadzenie nastaw (drogą radiową, WiFi lub przy wykorzystaniu technologii Bluetooth).

Reklama

Komentarze (27)

 1. Stary Grzyb

  Urwał nać ...

 2. Logiczny

  To może inspektorat wyposaży tez okręty w proce na kamienie oraz w dzioby do taranowania a na burtach celem podniesienia ochrony balistycznej tarcze drewniane z żelaznym okuciem jak na długich łodziach wikingów .

 3. Szarik

  Żadna współczesna marynarka wojenna nie stosuje już bomb głębinowych! Do zwalczania okrętów podwodnych stosuje się wyłącznie lekkie torpedy ale geniusze z MON o tym nie wiedzą!

  1. Podbipięta

   Eee..chocby Szwecja..

  2. y

   Chyba się "trochę" mylisz...

 4. Andrzej

  Idealne uzbrojenie do pogłębiania Bałtyku oraz rozbrajania niemieckiej broni chemicznej.

 5. jung

  Bomby głębinowe sa nie praktyczneze względu nadużą ilośc odpadów toksycznych zatopionych na Bałtyku.

  1. say69mat

   Wytłumacz tę złożoną kwestię okrętom podwodnym v/s dowództwu floty, która jest zdeterminowana do wykorzystania rzeczonych okrętów podwodnych, jak i bomb g-nowych i torped z głowicami jądrowymi.

 6. say69mat

  Tak się zastanawiam, jaki byłby koszt przywrócenia ORP Błyskawicy pełni potencjału bojowego??? Skoro projekcją potencjału naszej MW staje się formacja 'żywych min', zwana również Formozą.

  1. sża

   Z tą Błyskawicą to nie jest taki głupi pomysł, bo jak dojdzie do konfrontacji USA-Chiny, to co wyślemy na Pacyfik, aby bronić naszego sojusznika?

 7. MadMax

  Tyle, że to jest uzbrojenie przydatne też wobec wrogiej dywersji - płetwonurków.

 8. MK

  "dostawa ma zostać zrealizowana do 30 listopada 2023 roku" A czy Kaszub dotrwa do tego czasu?

  1. Bosmanz Pucka

   Kolego BŁYSKAWICA obchodzi wtedy 100 urodziny

  2. Krzys

   Nie zdawałem sobie sprawy że Błyskawica pojawiła się przed Wichrem. Całe lata w nieświadomości...

 9. Wróbel

  Gdzie jest Tryton ?

 10. Schabowy

  ,BŁYSKAWICA 90 lat w służbie RP Rewelacja

  1. podkoszulek wojenny

   Ja bym się nie obawiał - sprawdzona, dojrzała technologia ;))

 11. Roman

  Nie ma się co dziwić! To wpisuje się w pewien trend restaurowania już archaicznych typów uzbrojenia w naszej MW. Wcześniejszy taki przykład to w 2017 r. to tzw dialog techniczny dla zakupu zapalników do min morskich kotwicznych kontaktowych wz. 08/39 których rodowód sięga jeszcze czasów carskiej marynarki wojennej, później zmodernizowanej w Związku Sowieckim stąd wz. 08/39 konstrukcji kontradmirała Piotra Pawłowicza Kitkina, jedynego chyba admirała z czasów Rosyjskiej Imperialnej Floty, który w czasie rewolucji bolszewickiej ocalił głowę i został po raz drugi mianowany kontradmirałem już tym razem Krasnozmiennogo Fłota.

 12. Danisz

  kolejny żart z Marynarzy i całej Marynarki Wojennej. niech jeszcze Inspektorat Uzbrojenia ogłosi szumnie chęć zakupu zapalników dla torped Kobbenów i naboje do dział AK-726

  1. Wesolek

   Ta blazenada już trwa. Przeciez MON już zaordynowal remont... torped, gdy nie było żadnego pływającego OP!

  2. MK

   Takiej armaty (AK-726) nie ma w naszej flocie.

 13. Arek75

  Nie zdziwiłbym się, gdyby następne zaproszenie do składania ofert dotyczyło cięciw do kusz. Nie rozumiem dla czego duży europejski kraj z dostępem do morza, czerpiący korzyści gospodarcze z żeglugi i opierający na niej swoje bezpieczeństwo energetyczne i strategiczne tak ośmiesza swoje siły morskie? Takie działania powinno się rozpatrywać w kategorii zdrady stanu :(

 14. :)

  Rozśmieszyła mnie wzmianka: okrętami w służbie czynnej przygotowanymi do wykorzystania takich bomb są: korweta Zwalczania Okrętów Podwodnych ORP „Kaszub” i… okręt-muzeum ORP „Błyskawica”.

  1. Danisz

   niestety ale oba wymienione ORP to de facto okręty-muzeum. w normalnym kraju Kaszub przeszedłby dawno na emeryturę tak jak to było np. z jego równolatkami - korwetami klasy Gepard (lub w najlepszym wypadku zostałby za przysłowiową złotówkę oddany jakiemuś małemu krajowi z NATO, którego zwyczajnie nie może być stać na kupno okrętu wojennego). tymczasem w Polsce to jedyny okręt przystosowany do zwalczania okrętów podwodnych przy pomocy bomb głębinowych - chluba naszej MW! co gorsza nic nie wskazuje, by w najbliższej dekadzie cokolwiek się w tej materii zmieniło...

 15. butlonos krzykliwy

  A gdzie są ci, którzy niedawno udowadniali jak to np mniejszy zasięg ognia RAKA jest lepszy niż projektowany booo coś tam. Teraz macie pole do popisu ! - bomby głębinowe ! Nikt ich nie stosuje, więc jesteśmy najlepsi !

 16. Alan

  O boże, zacznijmy kupywać te rąbane okręty. Mieskam nie daleko Gdańska, i żyje z wiadomością że MW nas nie obroni. Niech ten minister zakupi F/A 18 Hornet dla MW chociażby te 16 sztuk. Plusy są takie że wzmocniony MW i przy okazji zastąpimy w pełni te zasrane su22 i migi 29

 17. SA

  WiFi do zapalników. Ja nie mogę. Nie było, nie ma i nie będzie skuteczniejszego sposobu wprowadzenia nastaw na zapalnik bomby niż zwykły klucz mechaniczny. Ręczne nastawianie było 3 razy szybsze niż programowanie.

 18. Bosmanz Pucka

  BŁYSKAWICA zaminuje im port w Gdyni

 19. chateaux

  Zamiast tekstowego komentarza, przydałaby się możliwość wstawienia emitokonów. Twarz schowana w dłoniach.

 20. Ślązak

  Niby drobna sprawa i koszty, ale można było sobie całe te bomby głębinowe darować zdemontować z ORP Kaszub razem z wyrzutniami.torped 533 mm dać za te dwie rzeczy jedną wyrzutnie torped 324 mm i potencjał ZOP wzrośnie a nie spadnie

 21. WojtekMat

  Patrząc na inwestycje IU nie ździwiło by nnie reaktywowanie ORP Błyskawica. No i koniecznie zamontowanie taranów (podpowiadam : okręty mają dzioby, to można zacząć ich używać "bojowo") A poważnie : wydawanie pieniędzy (których i tak nie ma w nadmiarze) na kompletnie nieprzydatne i przestarzałe wyposażenie to już nie głupota a dywersja. Czy ORP „Kaszub” jest w stanie namierzyć OP na tyle dokładnie aby skutecznie zaatakować go tymi zabytkami ? No i czy będzie w stanie tak blisko podejść zanim oberwie torpedą.

 22. Brawo

  Super wiadomość!!!, czekamy teraz na

 23. Uzbrojony

  Proponuje lont odpalany od krzesiwa, na to kapturek wodoodporny i cyk recznie granat z gwozdziami do wody, bedzie rownie skutecznie, ale za to zabawniej.

 24. Lord Godar

  No nie wiem ... śmiać się ? Czy płakać ???

 25. Ein

  To się samo komentuje.

Reklama