Polityka obronna

Marcin Ociepa pozostanie w MON

Fot. MON/Twitter
Fot. MON/Twitter

Jak poinformował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Marcin Ociepa pozostanie sekretarzem stanu w MON. Ma on zająć się w resorcie szczególnie obszarami innowacyjności i stosunków międzynarodowych.

Wcześniejsza dymisja Ociepy z 11 sierpnia br. była związana z odwołaniem lidera Porozumienia Jarosława Gowina ze stanowisk wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Marcin Ociepa był dotąd bliskim współpracownikiem Jarosława Gowina i członkiem Porozumienia. Po tej decyzji zarząd Porozumienia opuścił koalicję rządową Zjednoczonej Prawicy, tworzoną wcześniej wraz z PiS i Solidarną Polską, oraz zdecydował o utworzeniu koła parlamentarnego.

Następnego dnia poseł Marcin Ociepa podjął decyzję o rezygnacji z członkostwa w Porozumieniu i pozostaniu w klubie PiS. Decyzja ta według niego miała być spowodowana różnicą zdań co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie. 13 sierpnia br. z kolei zawiązał pod swoim przewodnictwem Zespół Parlamentarny ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju "Polska OdNowa" wraz z pięcioma innymi posłami, którzy odeszli z Porozumienia. 

Wśród nich znaleźli się m.in. Anna Dąbrowska-Banaszek, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak i Andrzej Gut-Mostowy. Wiadomo już na pewno, że zarówno Andrzej Gut-Mostowy jak i Grzegorz Piechowiak będą pełnić funkcje wiceministrów w resorcie rozwoju i technologii.

image
Reklama

Marcin Ociepa sprawuje stanowisko sekretarza stanu w MON od grudnia 2019 roku, wcześniej był wiceministrem w resorcie rozwoju. W resorcie obrony odpowiada między innymi za działania związane z koordynacją prac badawczo-rozwojowych i offsetu, podlegał mu także powołany niedawno Departament Innowacji. Wiceminister Ociepa jest zaangażowany m.in. w działania na rzecz budowy narodowego systemu rozpoznania satelitarnego dla Polski. Z krótkiego komunikatu zamieszczonego przez MON można wywnioskować, że będzie też, przynajmniej w pewnym stopniu, odpowiadał za kwestie międzynarodowej współpracy wojskowej.

Marcin Ociepa jest politologiem. Posiada Dyplom MBA, a także Top Public Executive Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz IESE Uniwersytetu Navarry. Jest posłem od 2019 roku, wcześniej zajmował stanowiska w strukturach samorządu terytorialnego – w latach 2018-2019 był radnym sejmiku województwa opolskiego, w latach 2014-2018 przewodniczącym rady miasta Opola. W latach 2015-2018 był członkiem Europejskiego Komitetu Regionów.

MZ/JP

Komentarze