Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

MANPACK dla OT. Wojsko kupi plecakowy system nagłośnienia

Ćwiczenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Fot: chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc.
Ćwiczenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Fot: chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc.

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił dialog techniczny dotyczący zakupu plecakowego systemu nagłośnienia. Prawdopodobnie będzie on przeznaczony między innymi dla OT, i wykorzystywany we współpracy z służbami mundurowymi.

Inspektorat Uzbrojenia (IU) MON opublikował informację dotyczącą przeprowadzenia dialogu technicznego mającego umożliwić pozyskanie informacji na temat przenośnych zestawów plecakowych. Jest to etap procedury związanej z realizacją programu pozyskania „Przenośnego Plecakowego Zestawu REA MANPACK”, kryptonim TUBA-1.

W jego ramach będzie dokonana ocena przez IU spełnienia stawianych przez wojsko wymagań przez dostępne na rynku produkty, sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego eksploatacji, oszacowanie kosztów związanych z pozyskaniem i dalszym użytkowaniem produktu czy wstępna kalkulacja czasu realizacji zadania. Dialog zostanie przeprowadzony w okresie między marcem a kwietniem 2017 roku.

Zgodnie z opublikowanymi wymaganiami zestaw powinien być przystosowany do emisji komunikatów elektroakustycznych w wiązce do 350 w zróżnicowanym obszarze działań (lasy, tereny zurbanizowane, tereny otwarte itp.), na obszarze których nie istnieje możliwość skutecznego działania rozgłośni umieszczonych na pojazdach mechanicznych. Wielkość zniekształceń harmonicznych nie powinna przekraczać 1%, a zapewniana słyszalność powinna być zrozumiała na odległości co najmniej 800 m (głośność dźwięku niż 65 dB) przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. W skład ukompletowania powinien wchodzić zestaw przenośny z głośnikiem oraz wyposażenie dodatkowe (akumulator, ładowarki, osprzęt obsługowy, mikrofon bezprzewodowy o zbiegu 25 m itp.).

Dodatkowo wymaga się, by konstrukcja zestawu umożliwiała wykonywanie skoku spadochronowego oraz była wyposażona w zaawansowaną funkcję oszczędzania energii. Masa zestawu nie powinna przekroczyć 12 kg, a on sam powinien być odporny na zanieczyszczenia, wodę, kurz czy długotrwały wpływ piasku.

Obecnie różne firmy oferują nowoczesne systemy zasilania dla piechoty w postaci specjalnych baterii o długotrwałości ciągłej pracy nawet ponad 72 godzin (często o kształcie paneli możliwych do wkładania w specjalne kieszenie kamizelek taktycznych – Conformal Wearable Battery). Dodatkowo dochodzą do tego podręczne systemy rozdziału zasilającej energii na kilka przenośnych urządzeń (np. Squad Power Management) czy ładowania róznych baterii (Soldier Portable Charger np. BTC-70801). Poza tym produkowane są już zestawy plecakowe ze specjalną uprzężą, która generuje energię podczas ruchu żołnierza (np. CERDEC’s EHAP).

Jeżeli chodzi o sam zestaw do rozgłośni komunikatów, to wydaje się, że jest to kolejny produkt przeznaczony dla WOT i raczej mający zastosowanie podczas współpracy tej formacji z lokalną administracją i pozostałymi służbami mundurowymi.

Dotyczy to zapewnienia wsparcia podczas usuwania skutków katastrof naturalnych (klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków), awarii, ochronie mienia, prowadzeniu akcji poszukiwawczo-ratowniczych, ale też zabezpieczenia potrzeb społeczeństwa czy lokalnych organów władz państwowych w prowadzaniu szkoleń z zakresu obronności i kształtowania świadomości społecznej w tym obszarze. Właśnie w takich akcjach ww. zestawy mogą być użyteczne.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Zdziś

  Paranoja, a nowoczesnych granatników nie ma.

  1. Lewandos

   A więc na znak protestu do momentu pozyskania granatników nie kupujmy sprzętu niezbędnego przy realizacji ewakuacji ludności w przypadku klęsk żywiołowych

 2. Marek1

  Taaaa ... no cóż można powiedzieć ? Kolejny "prioretytowo ważny sprzęt" dla WP. Jestem dziwnie spokojny, że ten dialog techniczny zakończy się b. szybko i sprawnie, a po polskich miastach i wsiach zaczną już niedługo biegać szwejki z WOT z supergłośnikami na plecach ...

  1. box

   Masz rację... do czasu rozstrzygnięcia Wisły i helikopterów należy wstrzymać wszelkie inne zakupy. To skandal żeby kupować cokolwiek innego skoro najważniejsze przetargi jeszcze nie rozstrzygnięte... Miejmy nadzieję że do tego czasu nikomu nie przyjdzie do głowy żeby kupować nawych parti mundurow czy obuwia (wiadomo tylko do defilad) albo jakiś talerzy, żarówek i innych nikomu niepotrzebnych rzeczy do jednostek!

  2. Osprey

   Czyli uważasz, że łączność w wojsku jest nieważna? Ciekawa opinia, mógłbyś rozwinąć?

Reklama