Reklama

Geopolityka

Macierewicz w Kijowie. "Polska stoi po stronie Ukrainy"

 • Fot. por. Robert Suchy/CO MON
  Fot. por. Robert Suchy/CO MON
 • Free-Photos / Pixabay
  Free-Photos / Pixabay

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy w Kijowie. W czasie przemówienia zapewniał: „Polska stoi po stronie Ukrainy”.

W czwartek 24 sierpnia minister Macierewicz był gościem obchodów na zaproszenie ministra obrony Ukrainy gen. armii Stepana Poltoraka i obserwował uroczystą defiladę pododdziałów sił zbrojnych Ukrainy. W międzynarodowej paradzie wojskowej uczestniczyły pododdziały z: Gruzji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, USA, Litwy, Polski (pododdział wydzielony z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, afiliowany do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z dowództwem w Lublinie) oraz poczty sztandarowe - z Estonii, Łotwy, Rumunii.

Czytaj także: Pancerna pięść "separatystów" w Donbasie [ANALIZA]

Polska stoi po stronie Ukrainy, gdyż broni ona Europy; bez Ukrainy Europa nie będzie pełnowartościowa – oświadczył minister Antoni Macierewicz podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.

Swięto niepodleglosci UA
Fot. por. Robert Suchy/CO MON

Tego dnia w Kijowie na szczycie politycznym spotkali się szefowie resortów obrony państw NATO: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Estonii, Turcji, Czarnogóry oraz Mołdawii i Gruzji. Warto sobie uświadomić, że dzisiejsza uroczystość zgromadziła obok Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych ministrów obrony od Estonii, aż po Turcję, a więc cała wschodnia flanka NATO się tu zgromadziła, żeby jasno pokazać, że niepodległość Ukrainy jest dla nas wszystkich ważna – powiedział minister Antoni Macierewicz podczas spotkania z mediami.

Czytaj także: Mattis: USA aktywnie analizują sprawę dostarczenia Ukrainie broni

Odbudowa całości terytorialnej Ukrainy jest absolutnie koniecznym warunkiem przywrócenia ładu międzynarodowego w Europie – dodał szef MON.  Obecni na Ukrainie ministrowie obrony złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Euromajdanu 2014 na ulicy Niebiańskiej Sotni w Kijowie.

Reklama

Komentarze (6)

 1. kpr.rez.

  Wolna i Niepodległa Ukraina w UE i NATO jest najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa od zakusów Putinlandii. W polskim interesie jest pomagać Ukrainie w przemianach demokratycznych, gospodarczych i militarnych tak jak Niemcy nam pomagali bo w ten sposób odsuwali Rosję od swoich granic.

 2. Ponda Baba

  Tylko nie dodał że chodzi o tą wschodnią Ukrainę.

  1. Czeczen

   I nie dodał że sam ich popiera...

 3. Zawodowy

  Kto ich popiera? Bo armia swoje zdanie ma. Nie chcemy tych sojuszników...

 4. artur

  nie powinniśmy popierać tego sztucznego państwa. Będziemy mieli tylko kłopoty

 5. jarkono

  Myśląc o modernizacji naszych T-72/PT-91 zamiast aktualizacji lakieru do PT-16, warto rozważyć współpracę z Ukraińcami. Mają gotowe rozwiązania: wieża z armatą 120mm automatem ładowniczym i zasobnikiem na amunicję, bardzo dobre jednostki napędowe 6TD3, czy pancerze reaktywne. Pewnie nie byłoby tanio ale na pewno taniej niż kupno nowych, krajowy przemysł by się czegoś nauczył, byśmy mieli sprzęt który by mógł stawić czoła rosyjskim T-72B4, T-90 i dał czas na opracowanie czołgu następnej generacji.

  1. Lord Farquad

   Człowieku, zrobienie z T72/PT91 prawdziwego czołgu jest mniej opłacalne niż kupno nowego. Jedyne co z nimi możemy zrobić to a) zostawienie tak jak jest jako wóz wsparcia b) przerobienie na ciężki BWP c) sprzedaż do krajów 3 świata.

 6. Lewandos

  ... o i w nowych mundurach paradują Ukraińcy... A tak się zastanawiam... bo kiedyś w wojsku funkcjonowało takie coś, jak mundury wyjściowe... galowe, etc. Czy teraz to zgodne z regulaminem, że w polowych się maszeruje tyle tylko, że z apaszkami i w rękawiczkach...?

Reklama