Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Macierewicz "szczegółowo" odpowie na list ministrów obrony Francji i Niemiec

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział w niedzielę, że odpowie na list ministrów obrony Francji i Niemiec w związku z niezawarciem przez Polskę kontraktu na śmigłowce Caracal koncernu Airbus.

"Na list odpowiedziała już pani premier, ale szczegółowa odpowiedź znajdzie się także w moim liście, przekazanym tym ministrom” – powiedział minister dziennikarzom w Mińsku Mazowieckim.

W piątek AFP podała, że pod koniec października ministrowie obrony Francji i Niemiec - Jean-Yves Le Drian i Ursula von der Leyen - wystosowali do szefa MON list, w którym zaprzestanie negocjacji w sprawie offsetu będącego warunkiem umowy zakupu śmigłowców nazwali "dużym krokiem w tył we współpracy w dziedzinie obrony między naszymi trzema krajami". "Metoda zastosowana względem transparentnego przetargu wygranego przez Airbus Helicopters w kwietniu 2015 r. podaje w wątpliwość naszą propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko naszych trzech państw, ale również obrony europejskiej" – relacjonowała list AFP.

Proszone o komentarz MON oświadczyło w piątek, że podziela w tej sprawie stanowiska rzecznika rządu Rafała Bochenka. Dzień wcześniej rzecznik stwierdził, że rząd z przykrością przyjął stanowisko ministra obrony Francji, "który wielokrotnie był informowany, iż warunkiem podpisania kontraktu na nabycie śmigłowców Airbus Helicopters było porozumienie dotyczące umowy offsetowej dla Polski. Wynika to wprost z polskiego ustawodawstwa, czego strona francuska była świadoma i o czym wielokrotnie przypominał minister Antoni Macierewicz" – mówił Bochenek. 

W sobotę Macierewicz powiedział, że postrzeganie Polski jako kraju, "któremu można narzucić swoją wolę gospodarczą", jest nierealistyczne. Powiedział, że list go zaskoczył, ponieważ "ministrowie obrony wszystkich państw, które prowadzą jakiekolwiek negocjacje z Polską, wiedzą, że warunkiem każdego kontraktu zbrojeniowego z Polską jest offset". Dodał, że "Francja nie była w stanie przedstawić wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu satysfakcjonujących ofert offsetowych i w związku z tym Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, musiało je zakończyć".

Czytaj więcej: List ministrów obrony Francji i Niemiec ws. Caracali. Macierewicz odpowiada

Macierewicz przypomniał, że Airbus Helicopters bierze udział w nowo otworzonych rozmowach i "ma wielkie szanse na sukces". 

PAP/MR

Reklama

Komentarze (2)

 1. kiki

  zdaje się ze airbus jest prywatny; więc co robią rządowi lobbyści w jego interesie; szykują sobie dobre emeryturki?

 2. xyz

  Ależ ci Francuzi się miotają! Faktycznie coś musiało być na rzeczy z tymi łapówkami dla PO-PSL lub z rekompensatą za Mistrale. "Żabojadom" kasa się nie zgadza i nie potrafią przyjąć do wiadomości, że sprawę koncertowo spartaczyli. Jest to żenujący spektakl w ich wykonaniu. Zachowują się jak przedszkolak, któremu zabrano ulubioną zabawkę. Powinni unieść się honorem i nas ewentualnie olać a tak pokazują całemu światu, że mają zero klasy i honoru. Jeszcze tylko brakuje gróźb z ich strony, że wypowiedzą nam wojnę! LOL :D

  1. mc

   Przepraszam ale będę bronił Francuzów : Kasę dali (stanowiska, lub inny "ekwiwalent" za zakup), a kontraktu NIE MA. Ale tak naprawdę "sprawę położył" nie Minister Macierewicz ani Minister Morawiecki, ale... Minister Janusz Piechociński - bo to on jako Minister Gospodarki nie zgodził się podpisać umowy na zakup Caracali, ze względu na... kiepski offset ?! Przecież po szybkim wybraniu Caracali, sprawa trafiła do niego i była cisza do wyborów (w maju 2015 wybrano Caracala do testów w Polsce). Czyli pretensje do jak widać powyżej.

  2. Stara szkoła

   Pokazaliśmy klasę i honor kupując bez przetargu i offsetu wykastrowane helikoptery od amerykanów. Jak tak teraz wygląda honor to ja dziękuję ale nie skorzystam.

Reklama