Reklama

Siły zbrojne

Macierewicz: SPO największym projektem analitycznym MON ostatnich lat

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

W trakcie przemówienia otwierającego prezentację wyników Strategicznego Przeglądu Obronnego Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz podkreślił wagę podjętej inicjatywy, nazywając ją „największym przedsięwzięciem analitycznym ostatnich lat w polskiej armii”.

W ocenie Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza wyniki Strategicznego Przeglądu Obronnego są czynnikiem niezbędnym do odpowiedniego zdefiniowania sytuacji, oceny stanu zagrożeń oraz sformułowania prognoz i diagnoz w zakresie działania na rzecz rozwoju polskich sił zbrojnych. Podkreślił przy tym, że do wielu problemów trapiących Wojsko Polskie nie należy brak norm konstytucyjnych, lecz ich wieloletnie ignorowanie. "Konstytucja jasno definiuje zadania sił zbrojnych w art. 26 ust. 1: Siły  Zbrojne  Rzeczypospolitej  Polskiej  służą ochronie niepodległości  państwa  i  niepodzielności  jego  terytorium  oraz  zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności jego granic. Trudno o bardziej oczywisty zapis" - stwierdził minister Macierewicz. "Ale jest też prawdą, że ten zapis nie był nigdy realizowany, także po 89 roku. Siły zbrojne nie tylko nie były w stanie, ale też nie były do tego planowane, by taki zapis wypełnić".

Minister podkreślił przy tym, że przyczyny tego stanu rzeczy są różne. "Błędnie definiowano warunki, w jakich rozwija się Polska i jakie zagrożenia czyhają - liczono, że Europie nie zagrozi żadna zawierucha wojenna - podobne diagnozy były co prawda formułowane gdzie indziej, ale jednak dotyczyły one innych zagrożeń". W jego opinii, Polska jako państwo frontowe, państwo flanki wschodniej, musi wskazywać szczególną wrażliwość i zaangażowanie. Minister wymienił także szereg zdiagnozowanych jak dotąd problemów, wskazując na niedoszacowanie programów, brak planowania zdolności realizacji wszystkich zamierzeń zbrojeniowych, a także nieustanne opóźnienia i marnotrawstwo środków - "projekty realizowano ułomnie, z góry wiedziano, że nie będą zrealizowane". Minister stwierdził też, że plany nie były oparte na naukowej i kompetentnej diagnozie - "trzeba wprost powiedzieć, że chodziło też o wpływy lobby, także zagranicznych".

Przejawem wspomnianej patologii zdaniem ministra ma być obecnie lobbing na rzecz uniemożliwienia zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie: "Gdy kontrakt jest już podpisany, podejmuje się aferalne działania, by uniemożliwić jego wykonanie".

Uzasadniając podjęcie decyzji o realizacji przeglądu minister stwierdził, że była to jedna z jego pierwszych decyzji jako szefa resortu.

Gdy obejmowałem resort, Siły Zbrojne nie były zdolne do pełnienia swojego obowiązku i nie było planu, by cel ten był osiągnięty. Dlatego na pierwszej naradzie kadry z moim udziałem podjąłem decyzję o strategicznym przeglądzie, powierzając to ministrowi Szatkowskiemu.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz

Macierewicz potwierdził, że wyniki opracowania zostały już przekazane do wglądu prezydentowi Andrzejowi Dudzie i innym najważniejszym osobom w państwie.

Minister podkreślił, że stan rzeczy w polskiej armii wymagał naukowego, precyzyjnego i uczciwego zdefiniowania potrzeb oraz zmian kadrowych, modernizacyjnych i organizacyjnych, aby móc bronić granic RP. Wskazał przy tym kluczowe jego zdaniem warunki: "tylko naród zdeterminowany może z siebie wydobyć siły personalne, organizacyjne i gospodarcze, by uzbroić swoją armię".

Zdaniem MON, zalicza się do nich również świadomość patriotyczna w społeczeństwie. Po drugie, podkreślił że konsekwencją decyzji politycznych musi być zaangażowanie finansowe - bez planu zrównoważonego rozwoju nie byłoby możliwe zaplanowanie wydatków w tym roku fiskalnym i latach następnych - do 2,5 proc PKB w perspektywie następnych lat - "to warunek absolutnie niezbędny. Właściwa definicja zagrożeń i sposobów przeciwdziałania - to zostało właśnie zrobione. W perspektywie nieprzekraczającej 12 lat Polska będzie mogła odeprzeć samodzielnie atak na swoje terytorium. Od dalszego działania sił zbrojnych i resortów zależy, czy plan zostanie wdrożony" - podsumował Macierewicz.

Reklama

Komentarze (9)

 1. pacodegen

  Największe osiągnięcie AM, żenada, jakby wcześniej nie byto SPO, które trafnie zdefiniowało potrzeby. Nie potrafili by go zrobić, gdyby nie poprzednie SPO, nie wiedzieli by jak zacząć. A poza tym nie ma tu nic szczególnego, poprzednie też definiowało podobne wnioski, problem w tym, że ich nikt nie chce realizować, podobnie będzie z tymi, futura totalna i odlot finansowy. Wnioski odstają od realiów, bo przede wszystkim ekonomia i żelazna konsekwencja w realizowaniu planu. Niestety w naszej rzeczywistości to nierealne. Ci sami, co przyjmują SPO potem odchodzą od jego realizacji. Tak będzie, nie mam wątpliwości.

 2. zenek

  chciałbym poznać autorów tego cudu analitycznego, skoro niemal wszyscy, którzy się na wojsku dobrze znają, odeszli z niego w ostatnim roku.

  1. Bolo

   czyli kto konkretnie to ci "wszyscy"?

  2. bob75

   jednym z głównych autorów SPO 2016 jest byłym dyrektorem departamentu offsetowego ministerstwa rozwoju

 3. Ryszard

  Czemu ani słowa o zapowiedzi ws 2 eskadr samolotów 5 generacji...???

  1. hb

   Bo to odległe plany, ale fakt, że MON widzi taką potrzebę jest jak najbardziej na +

 4. Wiesiek

  Dokładnie tak , żadne lobby nie będzie sugerowało zakup danego sprzętu , mam nadzieje że się skończy jeżdżenie po zakładach i skamlanie o poparcie przed wyborami w zamian za zamówienia dla armii, już nie będzie ogłaszania ile to śmigłowców kupimy i ile to pracy w polskich fabrykach i przez polskich robotników .... a nie, czekaj...... tak się rozmarzyłem.

  1. Kozi

   Przecież do tego służy budżet MON , zaspokojenia zwiazkowców a nie technicznej modernizacji WP

  2. Max Mad

   Wiesiek, nie bujamy w obłokach! Nie po to się obiecanki polityczne robiło by teraz sobie dołek kopać pod koleje wybory... choć związkowcy są już "trochę" rozczarowani, obiecano im złote góry i zamówienia na dzień dobry ogromne a tu ani zamówień ani złota. Jeszcze coś tam przewodniczący Duda próbuje łagodzić sytuację ale z stanowiska przy rządzie jakoś mu poważanie wśród związków spadło, jak to mawiają na pewnym zakładzie lotniczym. Sprzedała się [niecenzuralne słowo] za stołek [bardzo niecenzuralne słowo].

 5. Czarek

  DZIEKUJE panu Macierewiczowi! WRESZCIE sensowne i planowe dzialanie na podstawie SPO. Przytocze jeden fragment: ..."bezpieczeństwo państwa zależy nie tylko od jego zdolności obronnych, ale i np. pewności dostaw energii..." To ukazuje koniecznosc zaniechania planow budowy centrali energii atomowej - bo TO BEDZIE PIERWSZY CEL DLA rakiet PUTINA i odrazu zabraknie energii dla calego regionu. Zamiast tego koniecznosc rozbudowy decentralnej sieci GEOTERMALNEJ na terenach 80 % Polski (- mamy najwieksze zloza geotermalne w EU), bo wtedy nie bedzie juz tak latwo zablokowac dostaw energii. Tysiace lokalnych central geotermalnych bedzie niemozliwych do zniszczenia i beda nawet w najtrudniejszych momentach zapewniach czesc potrzebnej energii. w miedzyczasie geotermia bedzie dawala ludziom prace i rozwoj.

  1. Boczek

   W Polsce nie ma geotermii w sensie jej użytkowania - nie ma! Wystarczy 5 kliknięć i już wiadomo dlaczego. Chcesz? Wierć, grzej ale na własny koszt!

  2. Max Mad

   Czarku, zdaje się ty nie słyszałeś że to węgiel jest i będzie jedynym źródłem energii a nie jakieś tam pomysły nie związane z węglem. Nie chciałbyś chyba rozgniewać Związków, politycy każdej opcji boją się tego jak Diabeł wody święconej.

 6. Ponda Baba

  Ostatnich 2 lat to może.

 7. Barnaba

  "Przejawem wspomnianej patologii zdaniem ministra ma być obecnie lobbing na rzecz uniemożliwienia zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie: "Gdy kontrakt jest już podpisany, podejmuje się aferalne działania, by uniemożliwić jego wykonanie"." przez analogię dokładnie taką samą patologią jest anulowanie zakupu Caracali.

  1. Jankiel

   Bzdura ! Kontrakt na Carakale nie był podpisany bo jego nierozerwalną częścią była umowa offsetowa którą Francuzi olali !!!

 8. CB

  "Gdy obejmowałem resort, Siły Zbrojne nie były zdolne do pełnienia swojego obowiązku" - i po kilku miesiącach ogłosił, że SZ się odrodziły i już jest super. Rzeczywiście te analizy czynią cuda... Zresztą po co w ogóle analizować, skoro koncepcja jest od dawna ustalona. Dwa cytaty AM z przysięgi WOT z ostatniej niedzieli: "Wojska Obrony Terytorialnej są najbardziej nowoczesną formacją w Wojsku Polskim" "Wojska Obrony Terytorialnej są formacją, która jest głównym gwarantem funkcjonowania i skuteczności działania najważniejszej siły Wojska Polskiego, jakim są i pozostaną zawsze jednostki wojsk operacyjnych" No to chyba priorytety są jasne. Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, że wojsko (to prawdziwe) dostanie jakikolwiek nowoczesny sprzęt?

  1. Boczek

   CB, ale kto - nawet tu na forum i zainteresowany tematem - wie że takie procesy trwają 10-lecia? Podobnie z pozyskiwaniem sprzętu - przecież to Macierewicz kupił Kraby. Jak nisko upadliśmy - przecież mógł zerwać postępowanie (a coś próbował). No ale nie zerwał - ludzki Pan, a gawiedź klaszcze.

 9. EWA

  Kolejne brednie. Proponuję stworzyć 4 dywizję analiz. Dzień bez analiz to dzień stracony. Analizujmy w MON i analizujmy w jednostkach wojskowych. Czas już zastąpić stare i wysłużone dialogi techniczne nowymi i super nowoczesnymi analizami. Wymyślajmy coraz bardziej bzdurne teorie do braku kasy. Śmigłowców nie kupimy bo nie ma kasy, czołgów nie kupujmy bo nie ma kasy, amunicja? po co? nie ma kasy? okręty? wybrzeże nie jest nam do niczego potrzebne niepotrzebnie walczyliśmy o nie, oddajmy je Niemcom, najwazniejsza jest ŚWIETA OT TYLKO POD JEJ SZTANDARAMI JESTESMY BEZPIECZNI!!!

Reklama