Reklama

Siły zbrojne

Macierewicz: Śmigłowce dla Wojsk Specjalnych "w najbliższym czasie"

Szef MON Antoni Macierewicz podczas spotkania z ukraińskimi parlamentarzystami. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Szef MON Antoni Macierewicz podczas spotkania z ukraińskimi parlamentarzystami. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz potwierdził, że Polska zamierza pozyskać 16 śmigłowców, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. „Potwierdzam determinację, aby pierwsze dwa śmigłowce zostały dostarczone do sił specjalnych w najbliższym czasie” - podkreślił.

Według najnowszych planów MON zamierza kupić 16 śmigłowców - po osiem dla sił specjalnych i morskich. Minister stwierdził, że "do polskiej armii zostaną dostarczone śmigłowce po zawarciu kontraktu, który rozpisany został w ostatnich dniach". Podkreślił, że o zamówienie ubiegają się wszystkie trzy firmy, które konkurowały w postępowaniu prowadzonym przez poprzednie kierownictwo MON - europejski Airbus Helicopters, należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin zakłady PZL Mielec oraz WSK "PZL-Świdnik", które należą do włoskiego Leonardo. 

Liczymy na to, że to przesunięcie czasowe dotyczące dwóch śmigłowców będzie tak mniej więcej 10 razy mniejsze niż podobne problemy, jakie miał poprzedni rząd i liczymy też na taką wielkoduszność ze strony mediów, by te opóźnienia rządu, 30 dni czy 60 dni, nie rzutowały na ocenę skuteczności działania polskiej armii. Bo w stosunku do tych lat, jakie zmarnowaliśmy, lat, jakie zmarnował poprzedni rząd, 60 dni naprawdę nie jest wielkim problemem, jak sądzę. Potwierdzam determinację, aby pierwsze dwa śmigłowce zostały dostarczone do sił specjalnych w najbliższym czasie.

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej

Przed tygodniem Macierewicz zapowiedział, że pierwsze dwa zostaną dostarczone najpóźniej w marcu. Jak wyjaśniał szef MON ma związek z obiegiem dokumentacji. W zeszłym tygodniu podczas wizyty w siedzibie PCO Antoni Macierewicz powiedział: "dokumentacja klauzulowana zastrzeżone jest traktowana w Stanach Zjednoczonych jako poufna. To powoduje, że zupełnie inne warunki przetwarzania tych informacji muszą być spełnione. Z każdym dokumentem trzeba wędrować przez Atlantyk. To bardzo opóźniło ten proces". 

Jeszcze w 2016 roku minister Macierewicz deklarował, że pierwsze dwa śmigłowce Black Hawk przeznaczone dla Wojsk Specjalnych mają zostać dostarczone w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę informację o obiegu dokumentów ze Stanami Zjednoczonymi, jest prawdopodobne, że w PCO szef MON odnosił się właśnie do maszyn Black Hawk dla sił specjalnych. 

W dniu 18 stycznia br. Antoni Macierewicz informował, że zakup śmigłowców w ramach pilnej potrzeby operacyjnej ma objąć osiem maszyn dla Wojsk Specjalnych i osiem dla Marynarki Wojennej (łącznie 16). Dwa pierwsze miały być dostarczone na przełomie stycznia i lutego, a pozostałe jeszcze w tym roku. Minister podkreślił, że resort był wtedy na etapie analizy ofert, które napłynęły od trzech przedsiębiorców, czyli PZL Mielec, PZL Świdnik oraz Airbus Helicopters.

PAP/AH

 

Reklama

Komentarze (14)

 1. VIS

  A GDZIE OFFSET I POLSKA FABRYKA ? NO TAK JAK ZWYKLE .......

 2. Pablo

  Jednym słowem- Macierewicz obiecując dwa śmigłowce do końca 2016 roku, chciał kupić te dwa S-70i które stoją w Mielcu. Ktoś mu jednak wytłumaczył że nie ma takiej procedury która by na to pozwoliła, a i same maszyny te są bezużyteczne, bo to golasy, bez żadnego szpeju. A więc aby nie wyjść na idiotę, teraz MON prowadzi negocjacje z USA dotyczące wypożyczenia dwóch MH-60 (razem z załogami). Pytanie o podstawę prawną dalej pozostaje otwarte. O obietnicę "kupna śmigłowców z polskich fabryk" też. No ale przynajmniej będzie mógł powiedzieć- obiecałem dwa śmigłowce, no i są.

  1. box

   Czyli rozumiem miał brać te dwa gole z Mielca? W tedy był byś zadowolony?

 3. Piotr

  Najciekawsze pytanie jest: jaki offset będzie się wiązał z powyższymi zakupami śmigłowców i w czym będzie on lepszy od offsetu oferowanego polskiej gospodarce przez Airbus ?

  1. Grzesiek

   Co Wy tak ciągle z tym offsetem. Czyżby mial on naszą gospodarkę wywindowac pod niebiosa? Przecież to jakaś kropelka w morzu. Nie wiem, może za te 13 miliardow, ktore nie zostały wydane jakiś inny offset bedzie w innym miejscu, przy okazji innego, wiekszego o te miliardy kontraktu.

  2. Wojtek

   Nie zawsze offset ma sens zawsze natomiast oznacza wyższe koszty zakupu. To tylko narzędzie sprowadzania technologii. Przy małych kontraktach to jest nieporozumienie.

 4. pilot

  A co z tymi plotkami o AW101 dla MW?

 5. Obywatel RP

  Co ze śmigłowcami dla 25 BKPow?....................tam są one najbardziej potrzebne .................resursy śmigłowców dlotzaraz się kończą i piechota na śmigłowach zostanie tylko z nazwy

 6. Pawel

  Widze, ze trepy bardzo lubia krytykowac. Popatrzcie co bylo wczesniej. Golym okiem widac, ze sytuacja w armii sie poprawia.

  1. As

   Niektórym nie przetłumaczysz. Byle było "tak jak było". To ich cel.

  2. Wawiak

   Jestem tego samego zadania...widać i słychać, że jest lepiej. Zobaczcie ile jest przetargów na części zamienne do wozów, czołgów...tego wszystkiego nie było więc to co szybko można było to robią i dobrze

  3. obserwator

   A co konkretnie się poprawiło.

 7. Dziuba

  Który to już raz słyszymy od AM, że śmigłowce są "tuż, tuż"? A ludzie za każdym razem się podpalają....

 8. krzysztof

  no to fajnie - z tego co słyszałem dla wojsk specjalnych ma być jakaś ful opcja naszpikowana elektroniką - zobaczymy

  1. Davien

   Czyli będzie zakupiony przez FMS ze Stanów bo Mielec takich maszyn nie produkuje. Jeżeli wybiora Caracale( co byłoby dziwne przy ich poprzednim podejsciu) to tez maszyny będą z Francji więc co z deklaracjami pana AM o zakupie w polskich zakładach??

 9. CzłonekPIS

  Przydało by się, żeby ktoś wyjaśnił ministrowi, że dokumenty klauzulowane według zasad NATO-wskich są tak samo traktowane czy to w Polsce, USA, Hiszpanii czy Norwegii

  1. walker

   no ale one muszą przecież wędrować przez Atlantyk a nie mamy jeszcze takich chodzących batyskafów...

 10. Lol

  A nie poinformował że te dwa śmigłowce to MON chce wypożyczyć od USA? ...razem z załogami.

 11. 4553

  Mialy byc dostarczone do konca roku 2016r. Tysiace dronow. F16. Wisla. Helikoptery. Okrety podwodne. Msbs. Nie masz slowa nie masz honoru tak mnie uczono.

  1. O

   Do końca roku miały być tylko heli

 12. dyktatorek

  Zamiast 50 Caracali z serwisem z know-how z nowymi mejscami pracy itd...bedziemy mieli 16 śmigłowców ( jeszcze nie widomo jakimi i za ile)...Brawo Panie Antoni !!!

  1. anty-C-cal przed 500+

   Airbus i Eurofighter (...) oszukały Republikę Austrii". Chodzi przede wszystkim o zarzut "udzielenia błędnych informacji" w sprawie ceny zakupu, dostaw oraz wyposażenia. to z wczoraj. Szerzej? poczekamy

  2. krzysztof

   nie zamiast, główny przetarg będzie potem a może nawet kilka bo na różne maszyny - jak byś umiał czytać to tu jest napisane "dla wojsk specjalnych"

  3. Kolo

   Jasne. Całe 300 miejsc pracy. Za taką kasę były by to chyba najdroższe miejsca pracy w Polsce.

 13. Robert

  Czyli może za rok może za dwa albo wcale bo sami z Ukrainą chcą wyczarować śmigła:)

 14. Słowianin

  Aż dwa? To super! I kto nam teraz podskoczy? Dziękuję Panie Ministrze, dziękuję Wam politycy, że tak dbacie o bezpieczeństwo suwerena.

Reklama