Reklama

Geopolityka

Macierewicz: Polska gotowa udzielić wsparcia w naprawach sprzętu dla sił irackich

Fot. mjr Robert Siemaszko(CO MON)
Fot. mjr Robert Siemaszko(CO MON)

W  czwartek 25 maja br. minister obrony Antoni Macierewicz wziął udział w spotkaniu specjalnym szefów państw i rządów państw NATO w Brukseli. Polskiej delegacji przewodniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Polska uzyskała potwierdzenie przedłużenia obecności wojsk, zarówno w ramach batalionowych grup bojowych, jak i wojsk amerykańskich po roku 2018.

Głównymi tematami roboczego spotkania były  kwestie dotyczące wypełnianie postanowień ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie, wydatki obronne państw członkowskich, wzmocnienie więzi transatlantyckich i walka z terroryzmem.

Szef MON po zakończeniu rozmów potwierdził, że podczas szczytu Polska uzyskała potwierdzenie przedłużenia obecności wojsk, zarówno w ramach batalionowych grup bojowych, jak i wojsk amerykańskich po roku 2018.

To był bardzo ważny i bardzo dobry szczyt. (…) Podjęto decyzję m.in. o wejściu NATO do koalicji antyterrorystycznej. To była decyzja, która bardzo długo była przygotowywana. Były bardzo trudne rozmowy na ten temat.

minister obrony Antoni Macierewicz

Minister Antoni Macierewicz mówił także o wkładzie Polski w działania mające na celu walkę z terroryzmem. – Zgłosiliśmy nasz udział w działaniach koalicji antyterrorystycznej, poprzez przedłożenie sekretarzowi generalnemu propozycji udziału w misji polegającej na szkoleniu techników i inżynierów irackich, którzy będą remontowali swój sprzęt. Prawdopodobnie będzie to zespół szerszy, składający się nie tylko z Polaków, ale my będziemy w nim odgrywać rolę wiodącą - mówił na spotkaniu z dziennikarzami szef MON. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Kierowca

  Honkery im sprzedać! Nigeryjczycy kupili i są zadowoleni!

  1. pk79

   Honkery trzeba tylko poprawić...silnik i pare drobiazgów a tak są ok. przejeżdziłem kilka lat...

 2. Marek

  Brawo panie Macierewicz, swietna robota!

  1. chehłacz

   zgłoszenie techników to świetna robota????? to ja jestem lepszy, bo zgłaszam Polaka do pierwszego lotu na Marsa :) Liczą się efekty, a nie to co ktoś gada...

 3. Zefir

  Kolejne genialne pomysły Pana Ministra. Ciekawe jakie kompetencje posiadają polskie zakłady do naprawy irackiego sprzętu? Już widzę jak naprawiamy Abramsy:))

  1. karolek

   Irak posiada jeszcze sporo radzieckiego sprzętu na którym się troszkę znamy

  2. Azza

   Nie wiedziałem, że armia iracka ma tylko abramsy. To nie mają oprócz tego żadnego innego sprzętu?

  3. xyz

   Abramsy to raczej nie, ale Irakijczycy maja jeszcze sporo poradzieckiego sprzętu jak i polskie Dziki z AMZ...

Reklama