Siły zbrojne

Macierewicz: Pierwsze śmigłowce dla Sił Zbrojnych RP będą w marcu [Defence24 TV]

Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

"Powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec tego roku, co oznacza kolejny miesiąc opóźnienia" - poinformował szef MON Antoni Macierewicz odnośnie programu zakupu nowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP. Jak wyjaśnił minister, główną przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy z klauzulami dokumentacji.

Szef MON Antoni Macierewicz uczestniczył w konferencji prasowej dotyczącej zakupu sprzętu dla wojsk Obrony Terytorialnej, która odbyła się w siedzibie PCO S.A. w Warszawie. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy minister ujawnił spodziewaną datę dostarczenia pierwszych nowo pozyskiwanych śmigłowców dla polskiej armii. Mają się one pojawić w marcu br. 

Jak wyjaśnił Antoni Macierewicz "dokumentacja klauzulowana zastrzeżone jest traktowana w Stanach Zjednoczonych jako poufna. To powoduje, że zupełnie inne warunki przetwarzania tych informacji muszą być spełnione" i dodał: "Z każdym dokumentem trzeba wędrować przez Atlantyk. To bardzo opóźniło ten proces".

W dniu 18 stycznia br. Antoni Macierewicz informował, że zakup śmigłowców w ramach pilnej potrzeby operacyjnej ma objąć osiem maszyn dla Wojsk Specjalnych i osiem dla Marynarki Wojennej (łącznie 16). Dwa pierwsze miały być dostarczone na przełomie stycznia i lutego, a pozostałe jeszcze w tym roku. Minister podkreślił, że resort był wtedy na etapie analizy ofert, które napłynęły od trzech przedsiębiorców, czyli PZL Mielec, PZL Świdnik oraz Airbus Helicopters.

Jeszcze w 2016 roku minister Macierewicz deklarował, że pierwsze dwa śmigłowce Black Hawk przeznaczone dla Wojsk Specjalnych mają zostać dostarczone w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę informację o obiegu dokumentów ze Stanami Zjednoczonymi, jest prawdopodobne, że szef MON odnosił się właśnie do maszyn Black Hawk dla sił specjalnych.

Minister Macierewicz mówił również o prezentowanym przez PCO sprzęcie dla WOT. Jak zaznaczył, resort nie zamierza kupować na świecie, tylko w Radomiu, Tarnowie i innych polskich zakładach. "Ale polskie zakłady muszą te produkty dostarczać w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości i jeszcze w odpowiednim czasie, za odpowiednią cenę" - podkreślił. 

– Wojska Obrony Terytorialnej nie są tworzone kosztem budżetu na modernizację sił zbrojnych - zapewnił minister obrony. – Żadna złotówka z budżetu na modernizację armii nie została przesunięta na Wojska Obrony Terytorialnej, WOT powstają dzięki powiększeniu budżetu, a nie dzięki przeniesieniu jakiejś części budżet - dodał szef MON.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.