Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Macierewicz jedzie na spotkanie ministrów obrony UE. Tematem m.in. migracja

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Szef MON Antoni Macierewicz weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej, które odbędzie się w Valletcie na Malcie.

Jak informuje MON, głównym tematem obrad, pod przewodnictwem Wysokiej  Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federici Mogherini  będzie omówienie przyszłego kształtu ewentualnej Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO). 

Zostaną też poruszone kwestie możliwości użycia grup bojowych UE oraz sytuacja w Libii i w basenie Morza Śródziemnego, z uwzględnieniem problemu nielegalnej migracji i działania operacji EUNAVFOR Med/Sophia. 

Obecnie to Libia jest obszarem, z którego do Europy napływa najwięcej nielegalnych imigrantów. W ubiegłym roku przez Morze Śródziemne do Włoch bez uprzedniej zgody władz dostało się około 180 tys. osób, a w tym roku przewiduje się że ta liczba wzrośnie do 250 tys. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Drzewica

    Trudno zrozumieć sens działania służb unijnych na morzu, jeśli oni wyciągają z wody ludzi płynących pontonami i odwożą ich do portów unijnych to oznacza współdziałanie z mafiami przemytniczymi, przeciwdziałaniem mafii byłoby odstawianie nielegalnych migrantów na brzeg afrykański, po prostu zawracanie ich drogi, ale tego brakuje!

  2. dimitris

    fajnie byłoby poczytać co faktycznie zamierza UE w tej sprawie ? Na przykład w wypadku ponownego, rozmyślnego ekspediowania przez Turcję tysięcy tak zwanych "uchodźców" codziennie. Ale dowiedzieć się czegoś rzetelnego od pana ministra M. to byłoby jak zostać poinoformowanym o dacie najbliższej dostawy śmigłowców.

  3. Taki styl

    MAcierewicz wycofuje nas z Eurokorpusu bo niby działa na południu europy ale na Maltę sobie poleci...

Reklama