Siły zbrojne

Łotwa kupi austriackie haubice M109

Fot. Bundesheer
Fot. Bundesheer

Łotewskie ministerstwo obrony poinformowało o planowanym podpisaniu umowy zakupu haubic samobieżnych M109.

Zgodnie z komunikatem łotewskiego ministerstwa obrony, w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa zakupu haubic samobieżnych M109. Sprzedawcą będzie rząd austriacki, który ma się zobowiązać do dostarczenia 47 pojazdów, haubic i maszyn szkolnych. Wartość kontraktu nie została podana, Ryga spodziewa się jednak zapłacić od 60 do 140 tys. EUR za haubicę, w zależności od otrzymanej wersji.

Haubice, które trafią na Łotwę, poddano modernizacji w latach 2003-2007, pierwsze egzemplarze mają trafić do odbiorcy jesienią tego roku. Wypełnią one rażącą lukę w możliwościach armii tego państwa, nie posiadającego obecnie podobnego sprzętu.

Czytaj też: Niemieckie haubice dla Litwy.

Czytaj też: Estonia i Finlandia planują wspólny zakup haubic K9.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie decyzję o nabyciu haubic samobieżnych podjęły również stolice państw sąsiadujących. Litwa zdecydowała się kupić haubice Pzh 2000, natomiast Estonia zamierza nabyć haubice K9.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.