Reklama

Siły zbrojne

Łotwa kupi austriackie haubice M109

Fot. Bundesheer
Fot. Bundesheer

Łotewskie ministerstwo obrony poinformowało o planowanym podpisaniu umowy zakupu haubic samobieżnych M109.

Zgodnie z komunikatem łotewskiego ministerstwa obrony, w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa zakupu haubic samobieżnych M109. Sprzedawcą będzie rząd austriacki, który ma się zobowiązać do dostarczenia 47 pojazdów, haubic i maszyn szkolnych. Wartość kontraktu nie została podana, Ryga spodziewa się jednak zapłacić od 60 do 140 tys. EUR za haubicę, w zależności od otrzymanej wersji.

Haubice, które trafią na Łotwę, poddano modernizacji w latach 2003-2007, pierwsze egzemplarze mają trafić do odbiorcy jesienią tego roku. Wypełnią one rażącą lukę w możliwościach armii tego państwa, nie posiadającego obecnie podobnego sprzętu.

Czytaj też: Niemieckie haubice dla Litwy.

Czytaj też: Estonia i Finlandia planują wspólny zakup haubic K9.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie decyzję o nabyciu haubic samobieżnych podjęły również stolice państw sąsiadujących. Litwa zdecydowała się kupić haubice Pzh 2000, natomiast Estonia zamierza nabyć haubice K9.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Afgan

  Ten sprzęt to ogólnie złom o możliwościach podobnych co Dana albo 2S3 Akacja, jednak dla Łotwy dobre i to. Powyższe M-109 to nie jest najnowsza wersja Paladina czyli M-109A6, tylko są to działa wyprodukowane w czasach wojny w Wietnamie.

  1. dropik

   raczej ani akacja ani dana im nie dorównują. Te mają lufy 39 cal i zasięg z dopalaczem do 30km do tego sa 155 a nie 152 i jest do nich nowoczesna amunicja. Pewna różnica jednak jest ,a cena jest niska.

 2. say69mat

  @def.24.pl: Łotewskie ministerstwo obrony poinformowało o planowanym podpisaniu umowy zakupu haubic samobieżnych M109. say69mat: Jeżeli chcemy aby kraje ościenne kupowały uzbrojenie produkowane przez nasz przemysł zbrojeniowy. To musimy zadbać o trzy rzeczy: - o jego jakość - czyli wysoką kulturę produkcji; - o jego reklamę - czyli wysoką kulturę systemu organizacji produkcji; - o jego cenę - czyli wysoką kulturę organizacji systemu m,arketingu. Mam teraz pytanie, które z w/w elementów zaistniały w przypadku realizacji projektu haubicoarmaty ... Krab???

  1. dropik

   ościenne kraje są ubogie jak mysz kościelna i nie kupią nic nowego

 3. Guru z Zoliborza

  60 do 140 tysiecy Euro za haubice? Toz to duzo taniej niz za nowr Audi dla Broszki.

 4. zły żołdak

  Szkoda naszych żołdaków bo na tych wannach 2S1 muszą się ślizgać.

  1. anty C-cal przed 500+

   szkoda naszych. pomykaczy z lm60mm na plecach

 5. KAR

  Niedługo państwa bałtyckie będą proporcjonalnie lepiej uzbrojone od nas!

  1. Marek

   Obawiam się, że dużo wody jeszcze w Wiśle do tego czasu upłynie.

 6. Ślązak

  Bravo wszystkie państwa bałtyckie z artylerią samobieżną , co dalej ja bym od batalionu czołgów wolał parę eskadr śmigłowców w każdym z tych państw

  1. tankcom

   przodkowie Tych z Brygady prezentowanej na Bizonie konratakami w sile 40-50 panzern zatrzymali Rokossowkiego (i Jaruzelskiego) i najlepszego wojny Rudego 102. Dwoma batalionowymi grupami . Fakt przy wsparciu z Powietrza ale i Artylerii.

 7. jacki

  po paru ostatnich wojenkach z ta na wschodzie Ukrainy widac ze artyleria przezywa renesans

 8. Gliwiczanin

  Dla mniej obeznanych w temacie. Krabów nikt na razie nie chce bo to sprzęt nie sprawdzony, dopiero co wchodzący na uzbrojenie naszej armii. A do tego wszystkiego dochodzi fakt że polska zamówiła na razie około 100 sztuk i Stalowa Huta jest już zawalona robotą. Produkcją Krabów, Raków, a ma jeszcze zająć się Homarem, Borsukiem itp.

  1. Jan53

   @Gliwiczanin: Można zrobić trzy zmiany.Zatrudnic trochę więcej ludzi.Ktos kiedyś powiedział ze nie ma rzeczy niemożliwych.Zas Litwa,Lotwa i Estonia robiąc zakupy we Wloszech,Austri czy Niemczech powinna tez prosić te "strategicznie partnerskie" kraje o pomoc w razie agresji a nie liczyc na RP.My w tym czasie zajmijmy się produkcja Krabow i Homarow.Potem może pomysla o Languscie ale przynajmniej o zasiegu 500-800km.

 9. patriota

  Efekt opóźnienia i 15 letniego konstruowania Kraba boleśnie widoczny. Gdyby z powodzeniem został ukończony 3-4 lata, obecnie służył w polskich silach zbrojnych, to staje się eksportowym przebojem w regionie. Warunek konieczny: kilka jednostek napędowych i SKO do wyboru. Dania, Finlandia, państwa nadbałtyckie.

  1. Marek

   Szczerze mówiąc wątpię. Wymienione przez Ciebie kraje, w chwili obecnej na gwałt nadrabiają opóźnienie i dlatego pozyskują gdzie można znacznie tańszy od nowego używany sprzęt. Z czego zresztą bardzo się cieszę. Im więcej artyleryjskich luf koło Obwodu Kaliningradzkiego, tym lepiej.

 10. czu

  Nie, krabów nie chcieli :-) Raczcie zauważyć że to my utrzymujemy nasz mega super przemysł zbrojeniowy.

  1. box

   Wolisz utrzymywac rosyjski?

 11. vvv

  M109 ma się tak do Kraba 2.0 jak 2s1 do Dany :) odpowiednikiem m109 byl i nadal jest 2s3 a nie 2s19. krab to nowoczesna haubica 155mm a m109 jest bardzo leciwy i niedoskonaly. USA posiadalo prototyp najlepszej haubicy XM2001 ale wstrzymali ten projekt.

 12. Maho

  Cena poniżej miliona za używaną haubicę tej klasy jest nierealna. Zapewne do generalnego remontu łącznie z wymianą lufy.

 13. Olg

  Niestety stare i zużyte. Nie rozumiem, dlaczego trzy małe państwa nie potrafią porozumieć się co do zakupu jednolitego sprzętu.

  1. Azza

   Bo nie nikt nie ma takiej ilości używanych haubic.

 14. 55555

  mogli by razem kupić jeden system zamiast osobno, ale i tak dobrze że coś będą mieli

 15. soldierX

  Krabów nie chcieli ?

  1. Azza

   Jeden krab kosztuje więcej niż oni zamierzają zapłacić za całość.

 16. stoltzman

  160 tys EUR?

  1. dk.

   "Kto szuka ten znajdzie" - coś w tym jest ! Natomiast zapomnieli chyba przeprowadzić dialogu technicznego i kilkakrotnie uniewaznionego przetargu ?

Reklama