Polityka obronna

Łotwa i Estonia wzmocnią granice z Rosją. "Powstaną ogrodzenia"

Fot. Délmagyarország/Schmidt Andrea/wikipedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Délmagyarország/Schmidt Andrea/wikipedia/CC BY-SA 3.0

Łotwa i Estonia planują wzniesienie na swych granicach z Rosją ogrodzenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo regionu bałtyckiego i móc lepiej kontrolować napływ uchodźców, którzy próbują dostać się nielegalnie do strefy Schengen. 

Łotwa zamierza oczyścić z roślinności dwunastometrowy pas na odcinku długości 92 kilometrów swej granicy z Rosją, liczącej 276 kilometrów, i wznieść ogrodzenie wysokości 2,7 metra. Ta część granicy przebiega w terenie odznaczającym się bujną wegetacją, która utrudnia obserwację i ułatwia przekraczanie granicy lokalnym przemytnikom z obu stron.

W tym roku Łotysze zamierzają zbudować kosztem 1,8 miliona euro 24 kilometry ogrodzenia opatrzonego drutem kolczastym - poinformował dziennikarzy dyrektor łotewskiej Straży Granicznej Normunds Garbars.

Również Estonia rozpoczęła prace nad umacnianiem swej granicy z Rosją, chociaż oczekuje się jeszcze zatwierdzenia przez parlament traktatu demarkacyjnego, który podpisały oba kraje.

Według lokalnych mediów estońskich projekt związany jest z obawą o bezpieczeństwo granicy z Rosją, chociaż ani ze strony estońskiej, ani rosyjskiej nie powstaną zapory, które mogłyby przeszkodzić w ataku zbrojnym.

W przypadku Łotwy budowa ogrodzenia wzdłuż granicy ma trwać trzy do pięciu lat i głównym celem tego przedsięwzięcia będzie skuteczniejsze zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy przez imigrantów oraz kontrabandzie - oświadczyła dziennikarzom Daiga Holma, rzeczniczka łotewskiego ministra spraw wewnętrznych Rihardsa Kozlovskisa.

Jak dotąd najliczniejsi byli nielegalni imigranci wietnamscy, których 226 próbowało przekroczyć w ubiegłym roku w lesistym i bagiennym terenie granicę rosyjsko-łotewską. Łącznie na granicy z Rosją i Białorusią w 2015 roku łotewska straż graniczna zatrzymała 476 osób, trzykrotnie więcej niż w 2014 roku.

PAP - mini

Komentarze (2)

 1. zLoad

  Zydzi podobno robia najlepszy na swiecie drut kolczasty. Kupili od nich? Ktos umie zarobic zawsze. Ploty na granicach UE tez z niego? he he he

 2. tak tylko...

  Tak aroganckie i wrogie wobec Rosji zachowanie państw bałtyckich jest niedopuszczalne. Wznoszenie jakichkolwiek zasieków na granicy ogranicza wolność państwa rosyjskiego i będzie musiało spotkać się ze zdecydowaną reakcją Kremla. Pokojowo nastawione rosyjskie dywizje pancerne, wobec tak agresywnych działań władz Łotwy i Estonii, będą zmuszone do zajęcia Rygi i Tallina. Jednocześnie przestrzegamy wszelkie inne państwa, iż wszelkie militarne akty wobec pokojowych sił rosyjskich będą traktowane jako wypowiedzenie wojny FR. Prezydent Putin wyraził zgodę na użycie sił nuklearnych.

  1. Dana

   Żadne rosyjskie dywizje nie przedrą się przez taką linię Maginota. A i atak nuklearny jej niestraszny. Minister Antoni powinien jak najszybciej ogłosić przetarg na budowę podobnej linii na całej wschodniej granicy. OPL, czołgi czy okręty mogą poczekać.

  2. Lord Godar

   A Rosyjskie lotnictwo bombowe ,w ramach " bratniej pomocy" na ludności rosyjskojęzycznej dokona zrzutu puszek do mielenia mięsa ... przepraszam ... z mielonym mięsem ...