Geopolityka

Lider separatystów odbity z rąk sił ukraińskich. Walka na granicy

Fot. dpsu.gov.ua
Fot. dpsu.gov.ua

Prorosyjscy bojownicy po walce z siłami bezpieczeństwa odbili Walerija Bołotowa, samozwańczego gubernatora obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Jak podaje ukraińska straż graniczna, Walerij Bołotow został zatrzymany podczas próby przekroczenia granicy państwowej Ukrainy. Grupie prorosyjskich bojowników po ataku na posterunek graniczny udało się odbić jednego z najwyższych przywódców tzw. separatystów.

Bezpośrednio po zatrzymaniu Bołotowa, na ukraińskim posterunku granicznym ogłoszono alarm w celu przygotowania się do ewentualnej walki. Po pewnym czasie punkt kontrolny został otoczony przez grupę około 200 uzbrojonych bojowników, domagających się wypuszczenia przywódcy tzw. separatystów. Podjęto negocjacje, oczekując jednocześnie na przylot śmigłowców w celu wywiezienia więźnia.

Prorosyjscy bojownicy po kilkudziesięciu minutach zaatakowali posterunek graniczny, używając broni, w tym granatów. Ostatecznie udało im się odbić Walerija Bołotowa. Nie ma na razie informacji o ofiarach. Ponadto, 16 maja w Doniecku tzw. separatyści przejęli kontrolę nad koszarami należącymi do Gwardii Narodowej. „Ukraińska Prawda” donosi o wszczęciu śledztwa związanego z podejrzeniem podczas tego incydentu popełnienia przestępstwa przez niektórych przedstawicieli sił ukraińskich.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.