Libia: Tureckie drony taktyczne zestrzelone przez myśliwce

1 lipca 2019, 11:46
Bayraktar
Fot. Baykar Makina
Reklama

Libijska Armia Narodowa (LNA) utrzymuje, że w ostatnich dniach zniszczyła dwa tureckie bezzałogowce taktyczne Bayraktar TB2, które atakowały jej siły w rejonie Trypolisu. Turcja wspiera aktywnie będący obecnie w defensywie libijski rząd jedności narodowej, podczas gdy LNA cieszy się poparciem państw Zatoki Perskiej.

Jak informuje dowódca operacyjny sił powietrznych Libijskiej Armii Narodowej, gen. Mohamed al-Manfour, tureckie bezzałogowce atakowały siły naziemne LNA w rejonie Trypolisu. Pierwsza maszyna została strącona kilka tygodni temu przez samoloty bojowe LNA. 27 czerwca 2019 r. kolejna maszyna została zniszczona przez myśliwce, podczas lądowania w porcie lotniczym Mitiga, około 11 km od Trypolisu.

W odróżnieniu od sił rządowych, Libijska Armia Narodowa posiada co najmniej kilka sprawnych myśliwców należących wcześniej do lotnictwa Kadafiego. Są to poradzieckie maszyny MiG-21 i MiG-23. Rząd jedności narodowej dysponuje jedynie dwoma maszynami Mirage F1ED oraz kilkoma jugosłowiańskimi lekkimi odrzutowcami G-2 Galeb i J-21 Jastreb.

Turcja stara się wspierać rząd kontrolujący Trypolis i kurczące się terytorium kraju, chcąc dać odpór ekspansji Egiptu i krajów Zatoki Perskiej. Jak wynika z nieoficjalnych źródeł Erdogan dostarcza do Libii broń, pojazdy oraz zapewnia wsparcie „doradców wojskowych”, których jest co najmniej 30. Jak podaje agencja Ahval News, oraz ekspert wojskowy Babak Taghvaee, zestrzelone bezzałogowce, to maszyny typu Bayraktar TB2.

Taktyczny bezzałogowiec Bayraktar TB2 jest od roku 2015 operacyjne używany przez tureckie siły zbrojne, m. in. podczas operacji w Syrii. Maszyny realizują zadania rozpoznawcze i patrolowe, ale prowadzą również ataki na cele naziemne. Pierwszy udokumentowany przypadek użycia przez drony tego typu uzbrojenia w misji bojowej datowany jest na 8 września 2016 i dotyczy ataku na siły PPK, o czym poinformowały tureckie siły zbrojne.

Bayraktar TB2 może przenosić pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd przetestowano m.in. odpalanie kierowanych pocisków przeciwpancernych UMTAS o masie 37,5 kg każdy oraz amunicji precyzyjnej MAM-L (22,5 kg) produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach.

Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym. Stałopłat pobił podczas testów rekordy dla maszyn swojej klasy, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. W marcu b.r. systemy Bayraktar TB2 weszły na uzbrojenie sił zbrojnych Ukrainy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
hym108
wtorek, 2 lipca 2019, 12:43

Usa ktora strane tam wspiera?

prawieanonim
środa, 3 lipca 2019, 11:48

Na pewno nie rosyjską strAne.

Urko
środa, 3 lipca 2019, 11:20

USA tak jak Polska i chyba wszyscy popierają stronę rządową czyli NLA (National Liberation Army)

Gośc
poniedziałek, 1 lipca 2019, 14:42

"taktycznie zestrzelone " - wkrótce nastąpią pierwsze zestrzelenia strategiczne

Davien
poniedziałek, 1 lipca 2019, 21:07

Gość, a niby czym? Jak wkurza bardziej Turcje to ta wysle parę F-16( dopóki jeszcze może) i lotnictwo prorosyjskiego watazki przejdzie do historii.

im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka
wtorek, 2 lipca 2019, 20:46

Cóż za brak konsekwencji. To w końcu ta Turcja jaki ma "status". Leży i kwiczy "obrywając CAASTA:" jak piszesz od tygodni czy jest regionalnym mocarstwem i II armią NATO co sugerujesz teraz?

Davien
czwartek, 4 lipca 2019, 22:22

Puchatku, a trzeba było zostac przy miodku:)) CAATSA jeszcze nei weszło ale wejdzie a jakbyś nie zauważył pisąłem : dopóki jeszcze może. Zreszta jak widac na lokalnego prorosyjskiego watazke wystarcza:)

Kiks
czwartek, 4 lipca 2019, 14:06

Jakim mocarstwem. To raczej Erdogan uważa się za "cesarza". Zresztą cóż to za "mocarstwo", które jest finansowo zależne od UE.

im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka
czwartek, 4 lipca 2019, 22:05

Watek "cesarza" pominą ale bez urazy: Twoja ogólna "wizja" wiedzy dot. światowych zależności gospodarczych prezentowana na Tym forum (również na Energetyka24) jest zbliżona do mojej wiedzy o zwyczajach godowych pingwina cesarskiego.

Kazimierz W.
poniedziałek, 1 lipca 2019, 14:18

Wracając do meritum, z niecierpliwością czekam na analizę D24 dotyczącą zaangażowania Turcji w Libii. Całościowa analiza dotycząca odbudowy "Imperium tureckiego" na terenie Bałkanów, Afryki Płn., Kaukazu i Półwyspu Arabskiego byłaby doskonałą lekturą.

Karkses
wtorek, 2 lipca 2019, 00:31

O tak to byłoby coś wspaniałego przy jednoczesnej analizie także polityki mocarstwowej prowadzonej przez państwa arabskie no i Iran. Na Bliskim Wschodzie ścierają się trzy siły kulturowo-mocarstwowe Persowie, Arabowie i Turcy. Też bym chętnie przeczytał taką analizę.

Kazimierz W.
poniedziałek, 1 lipca 2019, 14:14

bezzałogowce taktyczne ? jest cyt. "dwa tureckie bezzałogowce taktycznie Bayraktar TB2" a w tytule drony taktyczne?

Tweets Defence24