Reklama

Legislacja

Rząd wydłuża okres planowania modernizacji armii. Teraz czas na zgodę Sejmu

Czołg Leopard 2A5. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Czołg Leopard 2A5. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Rząd przyjął we wtorek projekt, który wydłuży z 10 do 15 lat okres, na który przyjmowany będą kierunki przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych. Teraz przygotowana przez MON propozycja trafi pod obrady Sejmu.

Chodzi o projekt zmian w ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz modernizacji sił zbrojnych. W tej chwili przepisy przewidują, że rząd co cztery lata określa szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych na kolejny, 10-letni okres planistyczny. Proponowana zmiana wydłuża okres planistyczny z 10 do 15 lat. Plan nadal będzie aktualizowany co cztery lata.

Szczegółowe kierunki są podstawą do wydania przez MON programu rozwoju sił zbrojnych. Na jego podstawie resort wydaje z kolei plany wykonawcze, w tym Plan Modernizacji Technicznej.

Do decyzji rządu odniósł się na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, który obecnie przebywa z wizytą w USA.

Zgodnie z projektem bez zmian mają pozostać pozostałe przepisy. Rząd nadal ma określać szczegółowe kierunki modernizacji technicznej po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji obrony. Wciąż będzie obowiązek uwzględniania zasad planowania obronnego NATO. Również dalej podstawą do planowania modernizacji mają być wydawane przez prezydenta główne kierunki rozwoju sił zbrojnych oraz ich przygotowań do obrony państwa, a także zobowiązania przyjęte przez Polskę w ramach planowania obronnego NATO.

Do wejścia przepisów w życie potrzebne jest jeszcze ich uchwalenie przez Sejm i Senat oraz podpis prezydenta.

Przyczyny, dla których MON zmienia okres planistyczny, są dwie. Po pierwsze, w 2017 r. NATO wydłużyło z 10 do 15 lat perspektywę, którą bierze pod uwagę przy planowaniu. Zmienił się więc okres, na jaki planowane są zobowiązania Polski wobec Sojuszu. Skutkiem tego jest konieczność zharmonizowania krajowego planowania obronnego z sojuszniczym, a więc wydłużenie okresu planowania z 10 do 15 lat.

Po drugie, jednym z wniosków z przeprowadzonego w latach 2016-17 Strategicznego Przeglądu Obronnego jest uznanie 10-letniego okresu planistycznego za niewystarczający. Odnosi się to do procesu nabywania technologii obronnych oraz zaawansowanych systemów uzbrojenia.

Ponadto, MON w komunikacie podkreśliło, że dzięki wydłużeniu perspektywy planowania łatwiejsze będzie finansowanie długoterminowych programów modernizacyjnych.

Proces pozyskiwania nowoczesnych technologii obronnych oraz zaawansowanych systemów uzbrojenia wymaga dłuższej perspektywy na planowanie środków. Wprowadzane zmiany dostosują narodowy cykl planowania do długookresowych inwestycji. Nowa ustawa zapewni też spójność z założeniami funkcjonującymi w Sojuszu Północnoatlantyckim. Nowelizacja ustawy przyczyni się do uzyskania finansów na długoterminowe programy modernizacyjne, co w dotychczasowej perspektywie planowania było bardzo utrudnione.

komunikat MON

Najnowszą edycję szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych rząd przyjął w czerwcu 2018 r. Dokument jest jednak spóźniony, bowiem dotyczy okresu planistycznego rozpoczynającego się w 2017 r. i trwającego do końca 2026 r. Przyjęcia przez MON programu rozwoju sił zbrojnych na ten sam okres można się spodziewać w najbliższym czasie, niektóre źródła wskazują na październik.

Następnym krokiem będzie wydanie nowej edycji Planu Modernizacji Technicznej (na lata 2017-26). Obecna edycja PMT obowiązuje do końca 2022 r. Resort nie może obecnie zaciągać zobowiązań finansowych wykraczających poza te datę, ponieważ nie ku temu podstaw w żadnych dokumentach.

Przykładowo, bez przyjęcia nowej edycji Planu Modernizacji Technicznej trudno wyobrazić sobie podpisanie umowy na drugą fazę programu obrony powietrznej w tym przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła, w którym Polska kupuje amerykańskie zestawy Patriot. Pierwsza faza, na którą umowa główna została podpisana pod koniec marca 2018 r. przewiduje, że zarówno dostawy, jak i płatności zostaną zrealizowane do końca 2022 r.

Reklama

Komentarze (11)

 1. marcin

  a po co do 15 lat, śmiało, do 50 a może 100! Dalej re symulacje, re studia, re koszty, re projekty, pieniądze i służba leci. Tak nic nie osiągniemy i dalej będziemy dziadami. Przecież wszyscy widzą, że armia nie istnieje, morale też.

 2. Marek

  @22 Idź do rządu coby nauczyć jak kupować taniej. Kariera przed tobą.

 3. poszukiwacz drugiego dna

  Kto te bujdy kupi? Może Suweren? Na moje oko to przygotowują sobie alibi pod nic nie robienie (realnie) z modernizacją przez kolejne lata. Natomiast z planowania i składania obietnic chcą zrobić usankcjonowaną profesję. Pozostaje pytanie retoryczne. Jak to jest, że rządzący Siłami Zbrojnymi nie mają odwagi powiedzieć, że nie ma środków w kasie?

 4. Rambo

  15 letni horyzont czasowy pozwoli politykom więcej obiecywać.

 5. Mateusz

  około 240mln złotych roczmie

 6. bropata

  Zakupy uzbrojenia w USA kosztują drogo, nawet bardzo drogo. Do tego ciągłe rozpoczynanie i nie kończenie programów modernizacyjnych, tworzenie nowych rodzajów wojsk, dywizji, wydatki na rzecz innych resortów, etc. Dlatego perspektywę modernizacyjną wydłużono do 15 lat. To tak na początek. Jak widać budżet nie jest z gumy, ale perspektywa modernizacyjna już tak.

 7. serbski

  Ojej ...nie wierzcie tym którzy mówią ze nie mozna no np w 10 lat zmodernizować armii.hehe

 8. turpin

  Myślę, że Sejm się zgodzi.

 9. Gts

  Przeciez to i tak nic nie zmieni a ci ktorzy zyja z FA-K uciesza sie bardzo ze dostana kolejne 5 lat na planowanie... niekorrzy pewnie dociagnwli do emerytury niczego nie zamawiajac. To sie nazywa ustawic sie w zyciu. Odejsc z pulkownika na emeryture cale zycie nic nie robiac, to jest cos. Te wszystkie durne peopozycje s ao kant tylka bo zakup mozna zrealizowac w krocej niz rok, potem zostaja raty do placenia i transze do dostarczania... u nas lepiej 15 lat planowac zeby potem wyrzuci wszystko do kosza no bo jak bedziemy sie opierac na archaicznej koncepcji przyjetej jeszcze przez oficerow prowadzacych dzisiejszych oficerow... rozumiem ze to ma sens w planownaiu budzetow itp, ale rzeczy, ktore sa nam potrzebne na juz nie wymagaja 15 lat planowania, raczej 15h na dogadanie sie co do wersji i 15 tygodni na zalatwienie kontraktu.

 10. 22

  Czyli kasa się skończyła, bo chłopaki kilkakrotnie przepłaciły kontrakty z USA. Ciekawe ile taj kasy poszło do pewnego kraju nad morzem Śródziemnym w ramach spłaty naszych rzekomych zobowiązań wobec tego kraju za mienie pozostawione u nas przez ich ziomków ? . :)

 11. Adaś

  @Willgraf.. Czekamy..

Reklama