Reklama

Legislacja

Rząd Kanady dąży do szerszej kontroli nabywców broni palnej

Ilustracja: Pixabay
Ilustracja: Pixabay

Rząd Kanady planuje wprowadzenie zmian w prawie, które utrudnią dostęp do broni palnej. Kwestia kontroli osób, które chcą kupić legalnie dostępną broń palną, była w 2015 roku w programie wyborczym rządzących obecnie liberałów.

W cytowanej przez agencję Canadian Press rządowej notatce wspomina się o osobach, które ze względu na chorobę psychiczną lub przypadki agresywnego zachowania w przeszłości nie powinny mieć dostępu do broni. Według agencji jedną z rozważanych przez rząd metod jest skorzystanie z pomocy lekarzy i terapeutów, którzy mieliby przekazywać policji informacje o pacjentach stwarzających zagrożenie. W notatce powołano się na rozwiązania przyjęte w prowincji Quebec, które zobowiązują pracowników szkół i strzelnic do przekazywania władzom takich sygnałów.

W grudniu ubiegłego roku Canadian Press podawała, że liberałowie rozważają też wprowadzenie dla sprzedawców obowiązku rejestrowania nabywców broni.

Według rządowych statystyk w 2016 roku liczba zabójstw z użyciem broni palnej wyniosła 223, o 44 więcej niż w 2015 roku. W 2013 roku liczba takich zabójstw wyniosła 134. Sprawcami są coraz częściej młodzi członkowie gangów.
W Ottawie odbyło się w tym tygodniu spotkanie dotyczące broni i gangów w Kanadzie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rządu, policji, naukowcy, organizacje społeczne i burmistrzowie największych kanadyjskich miast.

W Kanadzie morderstwa z użyciem broni palnej popełniane przez osoby związane z gangami stanowią 76 proc. ogółu takich przestępstw. O ile jednak w przeszłości większość nielegalnej broni była przemycana do Kanady z USA, to obecnie ponad połowa broni użytej do popełnianych przestępstw pochodzi z Kanady. Jak wskazywał minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale, liczba włamań, których celem jest kradzież broni, wzrosła w ciągu minionych ośmiu lat dziesięciokrotnie. Według danych z 2016 roku w Kanadzie ponad 2 mln osób ma pozwolenie na broń palną.

Podczas ottawskiego spotkanie podkreślano, że o ile Kanada jest coraz spokojniejszym krajem, o tyle w ostatnich latach zaczęła rosnąć liczba zabójstw, których sprawcami są gangi. Jak zwracali uwagę dziennikarze w swoich relacjach, ta grupa przestępstw jest związana z handlem narkotykami, których dystrybucją gangi się zajmują. Mówi się o "opioid crisis" lub "fentanyl crisis" (kryzys opioidowy lub kryzys fentanylowy) i rosnącej liczbie zgonów spowodowanych tymi narkotykami. Przy tym, jak mówił cytowany w mediach minister Goodale, gangi narkotykowe poszukują nowych rynków zbytu coraz częściej w mniejszych miejscowościach, a także wśród społeczności indiańskich i inuickich.

W listopadzie 2017 roku rząd federalny przeznaczył 327,6 mln dolarów kanadyjskich na pięć lat na programy zapobiegające wzrostowi przestępczości przy użyciu broni palnej i zobowiązał się do wyasygnowania kolejnych 100 mln dolarów na ten cel w kolejnych latach.

Jednocześnie kanadyjscy producenci i sprzedawcy broni starają się przeciwdziałać utrudnieniom w obrocie bronią palną, choć w kraju brak spektakularnych akcji medialnych jak te stosowane np. przez amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie (National Rifle Association).

W 2012 roku konserwatywny rząd Stephena Harpera zlikwidował rejestr broni długiej, który zawierał informacje o właścicielach tego typu broni i ich numerach; zarządzała nim policja federalna.

Prowincja Quebec w ustawie z 2016 roku utworzyła własny rejestr, obowiązkowy od końca stycznia br. Skarżące te rozwiązania kanadyjskie stowarzyszenie producentów broni przegrało w sądzie, który orzekł, że regulacje są zgodne z prawem. Sąd nie uwzględnił ponadto wniosku o zawieszenie ich obowiązywania do czasu rozstrzygnięcia sprawy w sądzie wyższej instancji. Przy okazji uznano, że obowiązek rejestracji broni nie jest nadmiernie obciążającym jej właściciela wymogiem.

Jednym z najtragiczniejszych zabójstw przy użyciu broni palnej w historii Kanady była strzelanina na Politechnice Montrealskiej 6 grudnia 1989 roku. 25-letni mężczyzna wszedł wówczas do sali, w której trwały zajęcia, i zastrzelił 14 kobiet. Krzyczał przy tym, że "walczy z feminizmem", po czym popełnił samobójstwo.

Według opublikowanego w grudniu 2017 roku sondażu przeprowadzonego przez Ekos Research Associates 69 proc. Kanadyjczyków opowiada się za ścisłym zakazem dostępu do broni palnej na terenach miejskich.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Zbigniew

  Czemu sie nie mówi ze sprawca tzw Montreal masacre był marokańskim mieszańcem o przybranym nazwisku Marc Lepin? Aktualny masowy import przez Kanadę miliona muzułmanów nic dobrego w zakresie bezpieczeństwa obywateli nie robi. Mieszkalem w Kanadzie od 1981 do końca ub roku, byłem też kolekcjonerem broni strzeleckiej. Restrykcje wiazane z Montreal massacre trwają do dziś, a w eu masakrę w Paryzu wykorzystuje sie do kolejnych rystrykcji na broń (Polskę ten szał rozbrajania też uderzy). W oby przypadkach restrykcje poowodowane są przez dwa czynniki - masowa kolorowa emigracja i LEWACTWO u wladzy. W Polsce mamy co prawda rząd PiS, ale MSWiA po cichu chce narzucić lewackie eurorestrykcje na broń Polakom

 2. Zbigniew

  Wymienione \"wydarzenie\" w Ecole de Politechnique w Montrealu 6 grudnia 1989 znane jako Montral massacre to dzieło arabskiego mieszańca o przybranym nazwisku Marc Lepin

 3. Pref

  Sory, ale rejestracja broni palnej to nie jest żadne obciążenie. O ile dostęp powinien być szeroki, o tyle zarejestrowanie troszkę utrudnia wykorzystanie legalnej broni do przestępstw, bo najpierw trzeba ją ukraść - p. artykuł.

  1. iras

   Wykrywalność zabójstw z broni krótkiej na podstawie rejestru broni krótkiej prowadzonego w Kanadzie od 1934 roku jest znikoma (1%). A rejestracja to konfiskata w dowolnym momencie.

 4. TomCat

  niech jeszcze napiszą ile z tych osób zginęło z legalnej a ile z nielegalnej broni

 5. wszystko jedna banda

  No to będzie taki sam sukces jak w powstrzymaniu handlu narkotykami. Skoro walka z gangami przez lata doprowadziła tylko do rozrostu problemu w kryzys to rządy chyba powinny się przyjrzeć własnej głupocie i nieudolności a nie knuć zaostrzenia przeciwko swoim narodom. Koniec końców cierpi tylko lud do którego z jednej strony celują siły porządkowe na usługach finansowej elity a z drugiej bandyci na usługach elity podziemia.

 6. dandy

  zaciska się petla niewoli, powoli i systematycznie a miesiąc wolność podatkowej zbliza sie do grudnia.

 7. Kowalskiadam154

  Więcej ludzi ginie co roku od ataku ostrym/tępym narzędziem niz od broni palnej ale o tym szaaa! Liberalno-lewacka międzynarodówka postawiła sobie za główny cel rozbrojenie spoleczenstw przy jednoczesnej liberalizacji kar dla przestępców To taki model budowy lepszego postepowegio świata którym chcą na siłę wszystkich uszczęśliwiać

Reklama