Legislacja

MON: budżet WOT w 2019 r. nie spadnie, lecz wzrośnie

Flaga Wojsk Obrony Terytorialnej. Źrodło: RCL.
Flaga Wojsk Obrony Terytorialnej. Źrodło: RCL.

Odnosząc się do publikacji Defence24.pl, Ministerstwo Obrony Narodowej zapewniło w piątek, że budżet Wojsk Obrony Terytorialnej na 2019 r. nie spadnie, lecz wzrośnie. Według resortu środki na ten rodzaj sił zbrojnych dodatkowo zaplanowano także w innej rubryce klasyfikacji budżetowej.

W czwartek Defence24.pl jako pierwsze opublikowało analizę planu wydatków obronnych na 2019 r. Na obronę narodową państwo ma przeznaczyć w sumie 44 mld 674 mln zł. To 3,5 mld zł więcej niż w planie na 2018 r. Z tego budżet, który będzie w dyspozycji MON, to nieco ponad 43,8 mld zł.

Defence24.pl zauważyło, że plan na przyszły rok zakłada cięcia w wydatkach na funkcjonowanie WOT. Jak napisaliśmy, w ujęciu procentowym rzuca się w oczy obniżenie środków, które mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Spadną one o prawie 15 proc., z 568 mln zł w 2018 r. do prawie 483,5 mln zł planowanych na rok 2019 r. To pieniądze na funkcjonowanie WOT – pobory i wydatki bieżące, ale nie na inwestycje (te są ujęte w osobnej pozycji dotyczącej całych sił zbrojnych).

Mowa tu o rozdziale budżetu państwa, który jest zatytułowany "Wojska Obrony Terytorialnej". W klasyfikacji budżetowej nosi on numer 75206.

W piątek MON opublikowało komunikat, w którym przyznaje, że faktycznie w rozdziale dotyczącym WOT będzie mniej pieniędzy. Podkreśliło jednak, że środki na ten rodzaj sił zbrojnych będą także w innym rozdziale budżetu.

Wydatki na Wojska Obrony Terytorialnej w przyszłym roku będą wyższe niż w obecnym. W przyjętym projekcie budżetu, w sferze środków na obronność, wydatki zaplanowane w rozdziale 75206 Wojska Obrony Terytorialnej wynoszą wprawdzie w 2019 r. 483,5 mln zł (w 2018 r. było to 568 mln zł), jednak należy mieć na uwadze, że w 2019 r. dodatkowo zaplanowano ok. 120 mln zł na rzecz WOT w rozdziale 75220. Oznacza to, że Wojska Obrony terytorialne otrzymają co najmniej 35,5 miliona zł więcej.

komunikat MON

W klasyfikacji budżetowej rozdział 75220 jest zatytułowany "Zabezpieczenie wojsk". Ze szczegółowej informacji o budżecie MON na 2018 rok wynika, że pod tą pozycją kryje się m.in. utrzymanie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i jednostek podległych, funkcjonowanie Inspektoratu Systemów Informacyjnych i podobnych instytucji, zabezpieczenie logistyczne wojska, realizacja obowiązków państwa-gospodarza (ang. Host Nation Support, HNS), zabezpieczenie niektórych instytucji wojskowej służby zdrowia, składki do budżetów wielonarodowych jednostek (skrzydła samolotów transportowych C-17, Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód oraz dwóch programów satelitarnych), a także wydatki związane z infrastrukturą wojskową.

W sumie w tym rozdziale zapisano wydatki na poziomie niecałych 8,6 mld zł, czyli o ok. 5,5 proc. więcej niż w tym roku.

Informacja zamieszczona w tabelach, stanowiących załączniki do projektu budżetu państwa na przyszły rok, siłą rzeczy jest ogólna. Nie można z niej wyczytać, ani tego, że część środków na zabezpieczenie wojsk pójdzie na WOT, ani informacji o żadnym innym celu szczegółowym.

Natychmiast po otrzymaniu stanowiska MON, Defence24.pl zapytało resort, jaka kwota była zaplanowana na 2018 r. na rzecz WOT w ramach zabezpieczenia wojsk.

EDIT: 27 sierpnia MON odpowiedziało, że na 2018 r. w tym rozdziale nie były zaplanowane żadne wydatki na rzecz WOT.

Czytaj też: Ponad miliard złotych na służby specjalne w przyszłym roku. Obniżka budżetu ABW, AW i CBA na plusie

W swoim komunikacie MON zaznaczyło, że – tak jak Defence24.pl – przedstawia kwoty, które nie odnoszą się do inwestycji ujętych w ramach centralnych planów rzeczowych takich jak plan modernizacji technicznej i plan inwestycji budowlanych. Te zapisane są rubryce "centralne wsparcie", wspólnej dla całych sił zbrojnych. Na ten cel w 2019 r. MON ma przeznaczyć prawie 14,3 mld zł (o ponad 14 proc. więcej niż w 2018 r.), czego ponad 10,6 mld zł mają stanowić wydatki majątkowe, czyli stricte inwestycyjne (w planie na 2018 r. – niecałe 9,6 mld zł).

Resort podkreślił też w komunikacie, że "nie ma mowy o jakichkolwiek cięciach budżetu WOT". – Minister Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej niejednokrotnie podkreślał, że Wojska Obrony Terytorialnej mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski, są integralną częścią Sił Zbrojnych RP i doskonałym uzupełnieniem wojsk operacyjnych – podkreśliło MON.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.