Błaszczak: wojsko gotowe na koronowirusa

28 lutego 2020, 12:52
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. MSWiA_Flickr, CC BY 2.0
Fot. MSWiA/flickr.

Wojsko Polskie jest przygotowane, żeby zareagować w przypadku stwierdzenia obecności koronawirusa w naszym kraju i wspierać cywilną służbę zdrowia, mamy przećwiczone procedury - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił też, że polscy żołnierze za granicą są bezpieczni.

Zobacz także
Reklama

Szef MON zabrał głos po odprawie z dyrektorami szpitali wojskowych oraz przedstawicielami wojskowych placówek higieny i epidemiologii. Meldunki złożył też Dowódca Operacyjny SZ, przedstawiciel Dowództwa Generalnego SZ, oraz szef Inspektoratu Wsparcia SZ.

W Polsce nie stwierdzono obecności koronawirusa, ale Wojsko Polskie jest przygotowane, żeby zareagować. Gdyby do tego doszło, mamy przećwiczone procedury. Przećwiczyliśmy te procedury, kiedy niespełna miesiąc temu obywatele polscy zostali przetransportowani najpierw z Chin do Francji, a następnie z Francji do Polski. Odbyli kwarantannę w szpitalu wojskowym we Wrocławiu, nie stwierdzono, że ktoś z tych państwa był nosicielem wirusa

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

"Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przede wszystkim wspierać cywilną służbę zdrowia. Wsparcie polega na transporcie - karetki wojskowe są do dyspozycji, wtedy kiedy oczywiście byłaby taka potrzeba, lotniczy transport wojskowy też jest do dyspozycji, wtedy kiedy taka potrzeba by była" - zadeklarował szef MON. Dodał, że wszystkie 14 szpitali wojskowych w Polsce jest gotowe na taką ewentualność, pozostały sprzęt wojskowy będzie używany stosownie do pojawiających się potrzeb.

Minister podkreślił, że w kontyngentach wojskowych też nie stwierdzono żadnego przypadku, który uzasadniałby konieczność kwarantanny. "Nasi żołnierze pod tym względem są bezpieczni, służący w kontyngentach poza granicami kraju" - zapewnił szef MON. Jak dodał, nie stwierdzono obecności koronawirusa u polskich żołnierzy stacjonujących na Sycylii i w Estonii, w polskich bazach wdrożono procedury na wypadek pojawiania się koronawirusa.

Mówiąc o rozpoczynającym się w piątek ćwiczeniu Defender-Europe 2020 - w ramach których do Polski przyjadą żołnierze amerykańscy, w tym stacjonujący na co dzień w Niemczech, a także żołnierze innych armii sojuszniczych - Błaszczak zapewnił, że strona polska jest w kontakcie z dowództwem amerykańskim i NATO-wskim. "Żołnierze, którzy przyjadą na ćwiczenia przeszli odpowiednie procedury związane z zagorzeniem koronawirusem. Nie identyfikujemy żadnych zagrożeń w związku ćwiczeniami rozpoczynającymi się w Polsce" - ocenił szef MON.

Dodał, że procedury, o których mówił, zostały wobec żołnierzy amerykańskich zastosowane już w Niemczech, przed przyjazdem do Polski. Jak wyjaśnił, na terenie Polski wszyscy żołnierze biorący udział w ćwiczeniu "będą mieli zabezpieczanie zdrowotne".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
eytu
sobota, 29 lutego 2020, 21:11

Ludzie będą umierać na tę chorobę i inne choroby towarzyszące. Jak przygotowac sie na ten wirus ? TRzeba po pierwsze zabezpieczyć możliwość obowiązkowego badania przesiewowego losowych mieszkańców Polski. Ile badań ? TRzeba napisać algorytm. CZyli po pierwsze zabezpieczamy 1000 serii testów ( czyli 3 na człowieka). I wrzucamy to do arkusza kalkulacyjnego - aby wylosował 1000 ludzi - Założenie człowiek żyje 90 lat. Wiele PESELi będzie ludzi zmarłych, ale nie wolno nikogo dyskryminować. I załóżmy że takie badania robimy bez względu na brak temperatury i innych odczuwalnych symptomów. Jeżeli znajdziemy chorego w danym mieście - robimy algorytm , że prawdopodobieństwo że znajdziemy więcej chorych niż jeden wynosi prawie 100% , Zwiększamy ilość losowych badanych 10 krotnie w danym miescie- oraz powiedzmy prowincji o średnicy 30 km . CZyli jak losowo wyjdzie w Warszawie do przebadania 30 ludzi. To znajdując 1 chorego puszczamy randomem tak aby wyszlo 300 ludzi przebadanych i 700 z reszty Polski . Jezeli sposród tych 700 nie będzie żadnego chorego , to wracamy do normalnej gęstości losowej. 1000 testów w tygodniu na osobach "zdrowych" . Jeżeli w ciągu tego tygodnia znajdziemy 10 chorych , którzy byli nieświadomi ( sami się nie zgłosili ) zwiększamy ilość testów dwukrotnie. Jeżeli mniej niż 10 to testy pozostawiamy takie same. jeżeli 20 chorych nieświadomych z 1000 to w następnym tygodniu 4000 testów losowych obowiązkowych.

ursus
sobota, 29 lutego 2020, 11:24

Czy ten cały koronawirus może jakoś przyspieszyć modernizacje wojska? Ktoś się orientuje, czy są jakieś ucieczki/zwolnienia w MON i IU? Mam wrażenie, że tam letarg trwa już od conajmniej miesiąca, co jest bardzo niepokojące. Przygotowani na wirusa to my jesteśmy może pod względem doraźnym, tj. przygotowanych różańców, zdolności izolacyjnych, pewnej ilości mydła z przeznaczeniem do rozpylania.

Medicos
piątek, 28 lutego 2020, 16:48

W szpitalu na szaserow co leczy R ke pelna mobilizacja Dyrekcja skierowala pismo do NFZ o dofinansowanie , zaledwie 8 mln pln bo zarządzenie ministra wyszło a KASY BRAK

zły
sobota, 29 lutego 2020, 10:14

Błaszczak głośno mówi, że wojsko jest gotowe. Żołnierze po cichu mówią coś innego...

dim
sobota, 29 lutego 2020, 08:26

Szpital przy Szaserów ? Mamę przyjęto tam ok. września 2012 z sepsą, nabytą w publicznej służbie zdrowia, po drobnym zabiegu operacyjnym. Na Szaserów "otrzymała" także szpitalne zapalenie płuc, a i tak była, po operacji serca. Jednak przeżyła dziwo zaczęła wracać do sił. W szpitalu karmiono ją dożylnie. Pod koniec października wypisana, cytuję, "Szpital nie hotel !". Mimo że miała jeszcze trudność z przyjmowaniem jakichkolwiek pokarmów, w sposób naturalny. Po 2 czy 3 dniach zmarła, dusząc się w czasie snu zwracaną treścią żołądka. Lekarz pogotowia, choć nie mógł nie zauważyć w jaki sposób zmarła, wpisał tylko "śmierć naturalną". Akurat nie było do Polski żadnych samolotów, żadnego transportu, dopiero potygodniu (z przesiadkami), mogłem przyjechać, ale i tak "zdążyłem" jeszcze odebrać telefon od Czerwonego Krzyża, który w ten sposób "zareagował" na zgłoszenie, sprzed 10 dni, że potrzebna jest jakaś natychmiastowa pomoc, gdyż życie starszej osoby jest zagrożone. Więc już widzę tę "gotowość" polskiej, w tym wojskowej służby zdrowia, do zwalczania koronowirusa. Zwłaszcza, że wszędzie czytam na forach, że jest tylko coraz gorzej.

Rzyt
piątek, 28 lutego 2020, 23:51

2mld na TVP na NFZ 100 mln

Dudley
piątek, 28 lutego 2020, 14:46

Pewno z tego powodu odeszli z wojska dowódcy i specjaliści odpowiedzialni za obronę biologiczną i chemiczną kraju.

Rzyt
piątek, 28 lutego 2020, 14:30

Wojsko gotowe na korona wirusa haha...dobre,dobre...facet nie ma pojęcia o czym gada...była jakaś kompania wojska polskiego w Chinach by zobaczyć jak wygląda 10mln miasto odcięte od świata? W jakiej gotowości są żołnierze wojsk chemicznych? Jakoś nie widziałem na rogatkach miast patroli wojsk chemicznych...aaa dobra rozumiem...sztab jest spakowany na jelcze i czeka na znany polski rozkaz czyli ucieczka z kraju...

Madix
sobota, 29 lutego 2020, 07:53

Odrazu wystawmy czołgi na ulice oraz wprowadzmy godzinę policyjną by wojsko pilnowało ludzi

chateaux
piątek, 28 lutego 2020, 20:42

A co maja wojska chemiczne do do wirusów? Masz na ten temat jakies wiadomosci?

ito
niedziela, 1 marca 2020, 22:01

Są od skażeń- nazywają się chemiczne, odpowiadają za ABC.

moraw
piątek, 28 lutego 2020, 19:39

Do Rumuni wyznaczonym szlakiem w 1939 roku

Rzyt
piątek, 28 lutego 2020, 23:50

Nie,teraz mogą a2 dawać dyla...pewnie na otwartych bramkach pojadą do Niemiec.

X
niedziela, 1 marca 2020, 09:28

Chyba raczej na Węgry.

Tweets Defence24