Geopolityka

Ławrow: Jesteśmy gotowi rozmawiać z USA w sprawie wyjścia rebeliantów z Aleppo

Fot. www.mid.ru
Fot. www.mid.ru

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w sobotę, że Moskwa jest gotowa na rozmowy z USA w sprawie całkowitego wyprowadzenia rebeliantów z Aleppo na północnym zachodzie Syrii, gdzie wspierana przez Rosję armia syryjska zdobywa kolejne rebelianckie dzielnice.

Ławrow zadeklarował gotowość Rosji do rozmów podczas oficjalnej wizyty w Japonii.

Armia syryjska wspierana m.in. przez Rosję zajęła w nocy z piątku na sobotę dzielnicę Aleppo, Tarik al-Bab, kontrolowaną dotąd przez rebeliantów. Oznacza to, że siły rządowe zdobyły 60 proc. strefy kontrolowanej wcześniej przez rebeliantów - poinformowało wcześniej w sobotę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Czytaj też: Załamanie rebeliantów w Aleppo. Schyłek czteroletniej bitwy.

Armia odbiła też drogę łączącą zachodnie dzielnice, które są w rękach sił prorządowych, z międzynarodowym lotniskiem w Aleppo, również kontrolowanym przez reżim i położonym na południe od Tarik al-Bab.

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tys. osób, są od trzech miesięcy oblegane przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję. Organizacje pomocowe alarmują, że miastu, w którym brakuje żywności, paliwa i środków medycznych, grozi katastrofa humanitarna.

PAP - mini

Komentarze (1)

 1. olo

  Ławrow powiedz lepiej kiedy będziecie gotowi do wyjścia Rosjan z okupowanego ukraińskiego Krymu i części Donbasu ? Kiedy będziecie gotowi do wyjścia z kupowanych terytoriów Finlandii ,Europy,Gruzji i Chin ? Apropo Aleppo to tam nie ma już miasta tyko ruiny i garstka mieszkańców. Rosja szykujcie kilkaset mld $ na odbudowę tego co zaoraliście. A swoją drogą Rosja pomogła Izraelowi osłabić Assada na dziesięciolecia.

  1. kafir

   To Arabia Saudyjska i Turcja osłabiły Assada chociaż planowały go usunąć.

  2. KrzysiekS

   olo Rosja nie odda Krymu polubownie to zbyt ważny punkt strategiczny popatrz się na mapę a zobaczysz jaki może mieć zasięg na tamten region. Swoja droga Aleppo to poligon i niektórzy w tym Rosja czy Turcja chcą wszystkim pokazać swoja siłę.

  3. Kusza

   Olo zapytaj oże mieszkańców Krymu czy chcą wracac do Ukrainy? Wskazana byłaby też rozmowa z Serbami na temat Kosowa, Węgrami na temat Zakarpacia, Osetyńcami na temat Gruzji. Poszperaj w necie to dowiesz sie dlaczego Chruszczow "podarował" Krym Ukraińskiej SRR. Temat podobny do Alaski tylko w przypadku Krymu Ruscy nie dali się przekrecić tak jak wyrolowano cara z Alaską.