Reklama

Wojna na Ukrainie

Budziak odcięty od Ukrainy

Autor. SZ Ukrainy via Twitter

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zniszczona została ważna drogowa i kolejowa przeprawa przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim na południu Ukrainy; jedyna trasa łącząca historyczną krainę Budziak na Ukrainie z resztą kraju wiedzie obecnie przez Mołdawię - przekazała we wtorek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wstrzymano ruch na moście w okolicy miejscowości Zatoka, dlatego kierowcy samochodów powinni wybrać alternatywne połączenie przez Palankę w Mołdawii. Na razie brak informacji o osobach poszkodowanych - podała Ukrainska Prawda za lokalnymi mediami odeskimi, a także władzami obwodu odeskiego i Kolejami Ukraińskimi (Ukrzaliznycią).

Most przez Liman Dniestru - zatokę rzeczną, głęboko wcinającą się w ląd, był jedyną przeprawą łączącą historyczny Budziak (m.in. miasta Białogród nad Dniestrem, Izmaił i Kilia) z Odessą i pozostałą częścią Ukrainy.

Reklama

Czytaj też

Przerwanie możliwości swobodnej komunikacji w tym regionie nastąpiło równolegle z szeregiem incydentów w sąsiedniej separatystycznej republice Naddniestrza na terytorium Mołdawii. W poniedziałek i wtorek doszło tam do serii eksplozji nieopodal ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu, zniszczenia dwóch przekaźników radiowych i "ataku" na jednostkę wojskową. W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego są to rosyjskie prowokacje, które mają na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę.

W kontrolowanej oraz wspieranej politycznie i gospodarczo przez Rosję "republice" stacjonuje około 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Madderdin

    Teraz rozsypie się most na Krym,oczywiście z Naddniestrza już uciekają w kierunku euro, dolarów i funtów a Mołdawia zamiast zamknąć ''granicę'' puszcza miłośników roSSji do siebie...

  2. klapaucyusz

    Czy chodzi o odcięcie ukraińskiej pomocy wobec przygotowywanego dywersyjnego natarcia z Naddnieprza na Odessę, w celu związania tamtejszych sił, aby osłabić natarcie na Chersoń?

  3. StrateG

    Droga przez Palankę należy do Ukrainy.

Reklama