Reklama

Wojna na Ukrainie

174 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Podstawowe "pancerne" wyposażenie Sił Zbrojnych i Gwardii Narodowej Ukrainy to czołgi T-64BW... / Fot. mil.gov.ua.
Podstawowe "pancerne" wyposażenie Sił Zbrojnych i Gwardii Narodowej Ukrainy to czołgi T-64BW... / Fot. mil.gov.ua.

174 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 16 sierpnia 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Reklama

Odcinek izjumski: jeden z oddziałów rosyjskich przeprowadził rozpoznanie bojem w kierunku wsi Mazaniwka . W lesie na zachód od Izjumu doszło do zasadzki na niewielki rosyjski konwój przy użyciu miny DM22. SZ FR ostrzelały 9 miejscowości.

Odcinek łymański: brak informacji o działaniach obu stron.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie przeprowadziły nieudany atak na pozycje ukraińskie w rejonie Iwano-Dariwki i Spirnego (które zostało ponownie obsadzone przez Ukraińców, być może tymczasowo z uwagi na stosowaną przez SZU taktykę elastycznej obrony). Ponadto Rosjanie nacierają na pozycje ukraińskie pomiędzy Sołedarem a Jakowliwką , a także na południową część wsi Bachmuckie . Ponieśli tam ciężkie straty. Wiele wskazuje to na to, że SZ FR planują przełamać pozycje SZU na tych kierunkach i zagrozić otoczeniem Sołedaru, co miałoby spowodować odwrót Ukraińców z miasta. Rosjanie z kolei mogliby uniknąć wyczerpujących walk miejskich, w których lepiej sobie radzą ich przeciwnicy. Tymczasem w samym Sołedarze, poza zajęciem fabryki gipsu, Rosjanom udało się wyprzeć SZU z osiedla położonego na południowo-wschodnim obrzeżu miasta, przy szosie T-13-02. SZU przeprowadziły kontratak, w wyniku, którego toczą się walki o zachodnią część fabryki gipsu. Ukraińcy bronią wschodnich obrzeży Bachmutu . Trwają również walki pod wsią Zajcewe , o zachodnia cześć Werszyny , Kodemę , a także o północną część miasteczka Zajcewe . SZ FR ostrzelały co najmniej 11 miejscowości. Z kolei w miasteczku Rodakowe (okupowanym od 2014 r.) doszło do eksplozji składu amunicji. Należy podkreślić, ze przez tą miejscowość biegnie jednak z nitek kolejowych prowadzących na zachód, przez Alczewsk i Debalcewo , do okupowanej Horliwki.

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Odcinek awdijiwsko-doniecki: oddziały rosyjskie przeprowadziły natarcie w kierunku aglomeracji Zalizne \- Piwniczne . Wynik walk na razie pozostaje nieznany. Batalion ukraiński broniący Pisków wycofał się z ruin wioski wczoraj wieczorem. SZU prawdopodobnie zajmą na tym odcinku linie obrony w oparciu o Newelskie \- Pierwomajsk \- Wodiane \- Opytne \-skrzyżowanie T-05-05 z M-04- Awdijiwka . Ukraińcy prawdopodobnie przygotowali długą linię okopów wzdłuż szosy M-04. Rosjanie zaatakowali również Newelskie, bez powodzenia. Trochę dalej na południe oddziały rosyjskie odniosły częściowy sukces w rejonie Nowomychajliwka \- Sołodke . SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 8 miejscowości.

rosyjski sprzęt
Autor. manhhai/Flickr/CC BY 2.0

Odcinek chersoński: rosyjskie ataki na pozycje ukraińskie w rejonie wsi Zełenyj Haj , Nowohryhoriwka i Błahodatne , a także pod Osokoriwką nie powiódły się. Rosjanie ponieśli ciężkie straty i zostali zmuszeni do odwrotu. SZFR ostrzelały 18 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: na Krymie doszło do szeregu eksplozji. Jedna miała na lotnisku wojskowym w miejscowości Gwardijskie pod Symferopolem. Zniszczony został również węzeł kolejowy w mieście Dżankoj , co spowodowało nawet zastój eszelonów dla SZ FR z Kraju Krasnodarskiego (to jedna z jednostek administracyjnych Federacji Rosyjskiej). W miejscowości Azowskie eksplodował duży skład amunicji.

W mieście Kurczatow pod Kurskiem (terytorium Federacji Rosyjskiej) doszło do wysadzenia linii energetycznej prowadzącej do Kurskiej Elektrowni Jądrowej. FSB oskarżyło o sabotaż Ukrainę. W Lgowie , położonym na zachód od Kurska, doszło do wysadzenia węzła kolejowego. W rosyjskiej wsi Wolfino , również w obwodzie kurskim, doszło do eksplozji.

SZ FR przeprowadziły atak rakietowy na Żytomierz.

SZ FR ostrzelały dwie przygraniczne wsie w obwodach sumskim i czernihowskim.

Ukraińskie służby specjalnie przejęły kontrolę nad jednym z rosyjskich kanałów w aplikacji Telegram, którego autorzy zbierali pieniądze dla wojsk z pseudorepublik DRL/ŁRL. Ukraińcy umieścili tam inny adres konta. W konsekwencji darczyńcy nie wiedzieli, że zrzucają się na drona dla SZU.

W obwodzie zaporoskim okupanci prowadzą działania pacyfikacyjne. W jednym z lasów naleźli jakoby skrytkę z amunicją i materiałami wybuchowymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama