Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Krym: Szczątki myśliwca I-16 wyciągnięte przez rosyjskich płetwonurków

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Płetwonurkowie Floty Czarnomorskiej wyciągnęli z dna Morza Czarnego fragmenty samolotu myśliwskiego I-16 utraconego w czasach II wojny światowej. Podwodne prace archeologiczne są realizowane przez Rosjan w okolicach Sewastopola, a więc na akwenach formalnie należących do Ukrainy.

Prace przy wydobyciu elementów konstrukcyjnych myśliwca I-16 były prowadzone przez płetwonurków z oddziału awaryjno-ratowniczego (ASO) Służby Poszukiwawczo-Ratowniczej Floty Czarnomorskiej (UPASP CzF). Zadanie realizowano na wodach przybrzeżnych w pobliżu Przylądka Chersoneskiego w okolicach Sewastopola, na głębokości około 30 m.

image
Fot. mil.ru

W bezpośredniej akcji podnoszenia fragmentów myśliwca wzięły udział dwa kutry poszukiwawczo-ratownicze SMK-2171 i BM-154 oraz pięciu płetwonurków.

Rosjanom udało się odnaleźć i wydobyć silnik ze śmigłem wraz z dużym fragmentem ramy kadłuba. Napisy odszukane na tych elementach już wskazują, że jest to myśliwiec, który został utracony w czasie obrony Sewastopola. Szczegóły odnośnie samolotu oraz losów jego pilota będą jednak znane dopiero po dokładnym oczyszczeniu wydobytych szczątków.

image
Fot. mil.ru

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.