Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Krym: Szczątki myśliwca I-16 wyciągnięte przez rosyjskich płetwonurków

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Płetwonurkowie Floty Czarnomorskiej wyciągnęli z dna Morza Czarnego fragmenty samolotu myśliwskiego I-16 utraconego w czasach II wojny światowej. Podwodne prace archeologiczne są realizowane przez Rosjan w okolicach Sewastopola, a więc na akwenach formalnie należących do Ukrainy.

Prace przy wydobyciu elementów konstrukcyjnych myśliwca I-16 były prowadzone przez płetwonurków z oddziału awaryjno-ratowniczego (ASO) Służby Poszukiwawczo-Ratowniczej Floty Czarnomorskiej (UPASP CzF). Zadanie realizowano na wodach przybrzeżnych w pobliżu Przylądka Chersoneskiego w okolicach Sewastopola, na głębokości około 30 m.

image
Fot. mil.ru

W bezpośredniej akcji podnoszenia fragmentów myśliwca wzięły udział dwa kutry poszukiwawczo-ratownicze SMK-2171 i BM-154 oraz pięciu płetwonurków.

Rosjanom udało się odnaleźć i wydobyć silnik ze śmigłem wraz z dużym fragmentem ramy kadłuba. Napisy odszukane na tych elementach już wskazują, że jest to myśliwiec, który został utracony w czasie obrony Sewastopola. Szczegóły odnośnie samolotu oraz losów jego pilota będą jednak znane dopiero po dokładnym oczyszczeniu wydobytych szczątków.

image
Fot. mil.ru
Reklama

Komentarze (4)

 1. jeż

  Panie redaktorze, te akweny należą do Rosji.

  1. Stirlitz

   rosyjska narracja nas nie interesuje. Tutaj istotne jest prawo międzynarodowe, a wg niego Krym jest częścią Ukrainy okupowaną przez rosję.

  2. Davien

   Nie panie jez, to wody ukraińskie i żaden twój płacz tego nie zmieni

  3. sża

   Jeżeli tak, to dlaczego Ukraina nie wysyła tam swoich okrętów?

 2. Uncle Beniz

  Przecież Rosja nie ma F-16 to dlaczego wyciągają szczątki NATOwskich samolotów )))))

  1. 111

   i 16

  2. I-16!!!!!!!!!!!!!

  3. Hmmm

   Tak jest I 16 nie f16 nie widzisz że na zdjęciu ma śmigło? Wracaj do szkoły , może jeszcze nauczą cię czytać ze zrozumieniem.

 3. Lord Godar

  No proszę , Iszaka wyciągnęli . Toporne to ustrojstwo było .

 4. hym108

  Im dalej w czas tym wojna byla bardziej romatyczna i rycerska.

Reklama