Krym: FSB informuje o rozbiciu stworzonej na Ukrainie "grupy ekstremistów"

21 maja 2018, 12:35
Federalna Służba Bezpieczeństwa
FOT. RIA NOVOSTI ARCHIVE, IMAGE #846846 / ANDREY STENIN / CC-BY-SA 3.0

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że na anektowanym Krymie zatrzymano trzyosobową "grupę ekstremistyczną". Zdaniem Rosjan grupa stworzona w Charkowie na Ukrainie i składająca się z Tatarów krymskich miała za zadanie miała za zadanie "podsycanie napięć narodowościowych". 

Komunikat FSB głosi, że grupę tworzyły trzy osoby: Erol Welijew, współpracownik przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa, oraz dwaj bokserzy. Grupa ta miała za zadanie atakowanie "nastawionych prorosyjsko Tatarów krymskich" i "podsycanie napięć narodowościowych" - oznajmiła FSB.

Rosyjskie służby specjalne utrzymują, że grupa została utworzona w Charkowie i że Welijew powołał ją na polecenie Refata Czubarowa, przewodniczącego tatarskiego samorządu Medżlisu, "przy wsparciu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy" (SBU).

FSB oświadczyła także, iż grupa stała za atakiem na dom muzułmańskiego duchownego na Krymie w styczniu 2018 roku.

Wcześniej w poniedziałek funkcjonariusze FSB przeprowadzili rewizje w domach Edema Smaiłowa i Serwera Mustafajewa, dwóch aktywistów tatarskich.

Rosja po aneksji Krymu zakazała działalności Medżlisu. Najwyższe władze tatarskiej organizacji, które w wyniku aneksji zmuszone były do opuszczenia półwyspu, kierują nią z Kijowa.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców półwyspu, byli przeciwni plebiscytowi.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
złośliwiec
wtorek, 22 maja 2018, 12:38

Cóż. Najwyraźniej FSB musi sama tworzyć grupy ekstremistów, żeby mieć co rozbijać. Ale z tymi prorosyjskimi Tatarami to rosyjscy propagandyści przegięli.

Joanna K.
wtorek, 22 maja 2018, 10:56

Nie wykluczone, ze FSB walczy na Krymie sama ze sobą ...

watpie
poniedziałek, 21 maja 2018, 17:19

A w tej syrii to kto jest ten dobry ?

tak tylko... (Michał Rakowski)
poniedziałek, 21 maja 2018, 15:22

Krym pod panowaniem rosyjskim był mniej więcej tyle ile Warszawa, dlatego uprawomocnione jest stwierdzenie, iż w przypadku zajęcia przez Rosjan Warszawy wydano by oświadczenie: \"w Warszawie grupa miejscowych ekstremistów miała za zadanie podsycanie napięć narodowościowych\"...

Yugol
poniedziałek, 21 maja 2018, 21:20

Irlandia,Cypr,Kuba,Kosovo poczytaj sobie to nie trudno ci będzie zrozumieć sprawę Krymu

tyle samo warta ....
poniedziałek, 21 maja 2018, 18:16

@tak tylko... Krym pod panowaniem ukraińskim był mniej więcej tyle ile Warszawa, dlatego uprawomocnione jest stwierdzenie, iż w przypadku zajęcia przez ukraińców Warszawy wydano by oświadczenie: \\\"w Warszawie grupa miejscowych ekstremistów miała za zadanie podsycanie napięć narodowościowych\\\"...

Davien
wtorek, 22 maja 2018, 13:22

Tylko , to nie Ukraina zajeła zbrojnie Krym fałszując referendum ale Rosja zaanektowała ukraińskie ziemie siłą i to nie Ukraina zerwała wszystkie traktaty ale Rosja do tego wysyłajac terrorystów na Krym i do Donbasu, bo zielonych ludzików na Krymie zołnierzami nazwać nie mozna( a Putin sie do nich przyznał). Wiec daruj juz sobie kiepska propagande:)

Adam S.
wtorek, 22 maja 2018, 13:21

Krym nigdy nie był \"pod panowaniem\" ukraińskim. Krym został przyłączony przez Rosjan do ukraińskiej SRR po tym, jak Moskwa wysiedliła rdzennych mieszkańców Krymu i doprowadziła półwysep do katastrofy ekonomiczno - ekologicznej. To Ukraina, sama będąc w gruzach po II WŚ, doprowadziła wodę z Dniepru i odbudowała krymskie rolnictwo. To za czasów niepodległej Ukrainy krymscy Tatarzy mogli powrócić do Ojczyzny. To w Kijowie wykształciła się cała współczesna elita Tatarów Krymskich. W ramach Ukrainy Krym może być częścią Europy i śródziemnomorskiego świata. Pod rządami Moskwy Krym może być tylko otoczoną zasiekami bazą wojskową dla rakiet skierowanych na Europę.

normalny
środa, 23 maja 2018, 10:48

Kolego Ukraina nigdy nie zrobiła niczego dla Tatarów -oni powracali tam na poły nielegalnie i zasiedlali opuszczone w latach 40-tych wsie na zasadzie \"wolnej amerykanki\". Po prostu to tolerowano i nic więcej, nie rozwiązano spraw zwrotów ziemi itp. Język krymsko-tatarski stał się drugim oficjalnym dopiero po anekesji.

Tweets Defence24