Siły zbrojne

„Kornety” w Syrii. Specnaz ujawnia informacje

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Komandosi rosyjskiego specnazu ujawnili informacje dotyczące bojowego wykorzystania w Syrii zestawów przeciwpancernych rakiet kierowanych „Kornet”.

Rosjanie bardzo rzadko informują o sposobie, w jaki ich żołnierze wykonywali zadania bojowe z wykorzystaniem najnowszego uzbrojenia. W przypadku zestawu przeciwpancernych pocisków kierowanych „Kornet” uczyniono jednak wyjątek. W wywiadzie opublikowanym w rosyjskich mediach komandosi specnazu ujawnili bowiem, jak sprawdzało się to uzbrojenie w faktycznych działaniach bojowych.

Opisali oni m.in. ich atak przeprowadzony na kolumnę bojowników w Syrii. Bojownicy ci działali w następujący sposób: na przód kolumny wysuwali buldożer zabezpieczany nawet czterema płytami stalowymi, pomiędzy które był wsypany piasek. Trafienie takiej maszyny pociskami z niekierowanych granatników przeciwpancernych RPG-7 było najczęściej nieskuteczne. Za buldożerem poruszał się wypełniony materiałem wybuchowym i prowadzony przez samobójcę pojazd, zbudowany najczęściej na bazie BMP-1 („Szahid-mobile”).

Mając kierowane uzbrojenie Rosjanie mogli z łatwością zaatakować drugą maszynę. Już pierwszy pociskiem trafili skutecznie w BMP-1. Eksplozja była bardzo silna, w jej wyniku został unieruchomiony buldożer, a około jedna trzecia stojącego w odległości 50-70 metrów pięciopiętrowego budynku „po prostu się złożyła”.

Po zniszczeniu BMP trzeba było zmienić pozycję, ponieważ przeciwnik był wyposażony w dużą ilość PTRK [red. kompleksów rakiet przeciwpancernych], głównie zagranicznej produkcji. I po wystrzale, tak około 30-40 sekund na naszą ogniową pozycję przyleciała rakieta. Nam jednak udało się zniszczyć BMP i odejść na drugie stanowisko.

Komendosi Specnazu

Ta sama grupa komandosów w ciągu następnej półtora godziny zniszczyła „Kornetami” czołg bojowników i później zestaw artyleryjski „ZU-23 na pojeździe samochodowym, który zabezpieczał wsparcie ogniowe idących do przodu naszych przeciwników”.

Chciałoby się przekazać oddzielne podziękowanie dla naszego „Korneta”, który po raz kolejny pokazał się z najlepszej strony. Często do tego uzbrojenia po prostu modliliśmy się, jeśli można tak powiedzieć.

Komendosi Specnazu

Kompleks przeciwpancerny „Kornet” jest produkowany przez zakłady „priborostojenija” KBP Tuła od 1998 r. Jest to uzbrojenie kierowane laserowo – specjalnie przeznaczone do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych. Według Rosjan jest to uzbrojenie skuteczne również w odniesieniu do pojazdów wyposażonych w system dynamicznej ochrony. Zestaw może być wykorzystany do odległości do 5500 m w ciągu dnia i do 3500 m nocą.

Niestety poza Rosjanami skuteczność „Kornetów” sprawdzili równie dżihadyści którzy za pomocą zdobytych w różny sposób zestawów tego typu zniszczyli co najmniej dwa tureckie czołgi M60T wyposażone w pancerz reaktywny. Za każdym razem strumień gorącej plazmy z pocisku przepalał pancerz i powodował wybuch amunicji wewnątrz pojazdów bojowych.

Komentarze (17)

 1. dim

  A jakie wnioski dla polskich wojsk lądowych ? Panowie utrzymujecie tu (często), na przykład że czołgi potrzebne są Wojsku Polskiemu do kontrataków... Ponoć chcecie tego starocia jeszcze dokupić ? Choć jest dziesiątki razy droższe od bardzo nowoczesnych, kierowanych pocisków p/panc ? A może jednak lepiej byłoby dokupić kilka tysięcy pocisków p/panc ? A wobec oczywistej przewagi wroga, głównie tych dalekiego zasięgu ?

 2. artem0

  Rosjanie muszą mieć kompleksy bądź Putin na jakieś wew. problemy skoro pompują atmosferę wrzutkami o skutecznym użyciu Kornetów. Możliwe że chcą zatrzeć wstydliwe wpadki Specnazu w Donbasie. Wszystko na użytek polityki wewnętrznej.

  1. Inż

   Czasami mnie zastanawia poco są takie wrzutki, gdyby Rosjanie mieli kompleksy to by o tej broni pięli we wszystkich mediach, natomiast autor artykułu otwarcie pisze, że Rosjanie o sięgną bardzo mało i rzadko piszą.

 3. jarek

  No i co z tego wynika? Bez urazy, ale BWP to się da zniszczyć ogniem z km 12,7mm. A czołg, o którym mowa to najpewniej T72 albo nawet T55 zdobyty na armii syryjskiej, więc z RHA na poziomie 350 w najgrubszym miejscu. Kornet to bez wątpienia dobra broń, ale jak dobra, raczej się nie dowiemy, bo nie zanosi się na regularną wojnę, w które po jednej stronie będą Kornety, a po drugiej czołgi NATO.

  1. yaro

   BWP a BMP1 to chyba różnica. Czytałeś artykuł czy tylko nagłówek. Przeczytałeś chociaż, że po odpaleniu pocisku mieli 40 sekund by zmienić pozycję, wyobrażasz sobie atak wielkokalibrowym karabinem na BMP-1 i zniszczenie tego wyładowanego materiałami wybuchowymi pojazdu w czasie mniejszym niż 40 sek (poza tym jakoś sobie nie wyobrażam by zwykły pocisk karabinowy spowodował detonację ładunków w nim zgromadzonych) i jeszcze chcesz mieć czas na zmianę pozycji, i jeszcze masz mieć siły by ten wielkokalibrowy karabin ciągnąc za sobą. Zastanów się trochę co napisałeś bo to pachnie okrutną bzdurą wojskową.

  2. dim

   Zawsze, niemal każdego dnia, na włosku wisi wojna grecko-turecka, pamiętaj o tym. I choć głównie morsko-lotnicza, na granicy lądowej też może się coś dziać, wszak Turcja i tam ma roszczenia, ostatnio aż po Saloniki (wiadomość ustami Erdogana). A Grecy mają Kornety.

 4. Anty C-cal przed 500+

  CYTAT..."i prowadzony przez samobójcę pojazd, zbudowany najczęściej na bazie BMP-1 "...tyle w temacie. Mamy na heli miliardy, nie ? widzimy efektu nad Donbasem??

  1. dk.

   Nic nie widzimy, gdyż wszystkie spadły na ziemię, zaraz na początku.

 5. dim

  M60T, to (według angielskiej Wiki, cywil jestem), zupełnie niestary, raczej nowy czołg izraelski Sabra, dostarczany Turkom. od 2007. Ciekawe jak Kornet będzie sobie radzić z Altay'em ? Grecy szykują się właśnie do zakupów kolejnych Kornetów, jako odpowiedź na Altay'e

 6. już dość tej obłudy

  Kornet również w boju praktycznym się sprawdza , czego mogła doświadczyć załoga tureckiego czołgu . Na ile jest lepszy od amerykańskich odpowiedników - tego jeszcze nie wiemy - trzeba by mieć oby dwa systemy i w ten sam cel z tej samej odległości mierzyć w ten sam czołg ??????

  1. Vvv

   Kornet-m jest silniejszy niz tow-2a ale gorszy niz tow-2b bo on ma 2x top attack

 7. EMANULEL

  Kornet to taki protoplasta naszego Pirata. Pirat przebija 700mm stali i przy jednej głowicy jest bardzo lekki. Lobby niemiecko-francusko-izraelskie blokuje jego wprowadzenie do produkcji ale i tak go kupimy. Nasza broń jest najlepsza!!!! Pamiętajcie tylko PIRAT dla naszej OT!!!

  1. Butan

   No i nasza OT to będą prawdziwe piraty nawet flagę de zrobią z czaszką.

  2. Victor

   Rozumiem że wg Ciebie Pirat jest nasz i sami go opracowujemy? Bo nie jest ciągle gotowy. Na razie tylko jest to ciągle prezentowana makieta. A przebijalność Pirata jest wielką zagadką. Zwłaszcza żenie posiada penetratora więc przeciwko pancerzom reaktywnym możebyć nieskuteczny. Fizyki się nie oszuka.

  3. KrzysiekS

   KrzysiekS->EMANULEL Piszesz o założeniach Pirata czy już o czym konkretnym?

 8. Kiks

  To mnie rozwaliło "szahid mobile". Poza tym, te sowieckie legendy.. Pewnie ołtarzyki sobie budują z tych Kornetów.

 9. ryto

  zdecydowanie dobra bron. widac juz w syri od dawna jak jest uzywana

 10. 12121

  Żal i zdziwienie, że polski przemysł zbrojeniowy nie potrafi stworzyć podobnej, bądź co bądź, prostej broni.

  1. KornelPL

   Prostej broni? Widze, ze masz pojecie czlowieku :)

  2. Drzewica

   Obawiam się że to pozostałości agentury z czasów komuny stosują sztuczki opóźniające postęp i produkcję, jest wiele zadziwiających faktów, takich jak niemożność zbudowania polskiego podwozia do Kraba czy okrętu.

 11. Rabek

  Ruskie modlą się do broni. To nie nowina. Jak ktoś chce zobaczyć kompletnie odjechany film na temat ruskiego boga (ufff!) czołgów i złego Tygrysa-ducha z 88mm ogonem to możne obejrzeć "Białego Tygrysa" (szukaj na youtube)

 12. yaro

  Według informacji rosyjskiej telewizji, na przyjęcie odznaczeń zostali wezwani do Moskwy dowódca grupy, podpułkownik Daniła i trzech jego podwładnych. Daniłowi przyznano tytuł Bohatera Rosji, a oficerom zostaną wręczone nagrody bojowe. Na wniosku resortu obrony o odznaczenie nagrodami Władimir Putin napisał: „Wręczę osobiście". Według informacji rosyjskiej telewizji, na przyjęcie odznaczeń zostali wezwani do Moskwy dowódca grupy, podpułkownik Daniła i trzech jego podwładnych. Daniłowi przyznano tytuł Bohatera Rosji, a oficerom zostaną wręczone nagrody bojowe. Na wniosku resortu obrony o odznaczenie nagrodami Władimir Putin napisał: „Wręczę osobiście". Przez dwa dni wojskowi udaremniali ataki terrorystów z użyciem czołgów i artylerii. „Wyszliśmy bez strat. Nacierało na nas trzystu bojowników" - zauważył oficer. Dowódca grupy powiedział, że Rosjanie zwrócili następnie syryjskim wojskowym utrzymane pozycje. Daniła zauważył, że gdyby rosyjskie siły specjalne od razu opuściły rubież, terroryści zajęliby okoliczne wzgórza. Według słów dowódcy, zlikwidowani terroryści byli dobrze wyekwipowani. „Importowane mundury, kamery GoPro na głowach. Byli wśród nich także ciemnoskórzy najemnicy. W ogóle, z doświadczenia, miejscowi Syryjczycy nie mają środków na takie rzeczy. I z zachowania na polu boju widać było solidne przygotowanie. I z uzbrojenia, poza radzieckim i chińskim, było też amerykańskie i izraelskie" - dodał Danił.

 13. Gall Anonim

  "zabezpieczany nawet czterema płytami stalowymi, pomiędzy które był wsypany piasek" Wygląda na to, że terroryści opracowali własny metalowo-ceramiczny pancerz wielowarstwowy.

  1. Kalrin

   Nie musieli- ironią terrorystów jest to że wykorzystują internet i zdobycze technologiczne bez większego wahania teoretycznie potępiając naukę. Internet jest wypełniony informacjami o wszystkim w zasadzie w tym jak się buduje nowoczesne pancerze czy jaka się stosuje taktykę.

  2. yaro

   i wcale nie trzeba specjalistycznego Cobham'a ;)

 14. Kruk

  niewiele danych, brak odległości z jakiej przeprowadzono atak, a zniszczenie ciężarówki i toyoty z działkiem nie wymaga raczej zaawansowanej głowicy z wysoką przebijalnością

 15. Marek1

  Co by nie gadać - Kornet to sam top wśród światowych ppk. Szkoda bardzo, że niedostępny dla WP ...

  1. Pante

   Czemu szkoda ? Spike ma dużo większe możliwości choćby wspomnieć tryb odpal i koryguj.

 16. Longinus Podpipięta herbu Zerwikaptur

  PPK zniszczyło tylko jednego tureckiego Leo.Miał on przy tym wielkiego pecha gdyż rakieta( nikt nie wie czy to był Kornet) trafiła w wieze dokładnie pomiędzy włazami.Pozostałe 3 tanki( uszkodzone )przy tym szpitalu były dobite przez tureckie lotnictwo.Jeszcze o jednym była mowa.Tam też zgineła załoga (trafienie w kadłubowy magazyn ammo).I chyba ten tank zdetonowali islamiści po zajęciu szpitala.Tak wynika to z analizy zdjęć w/g mnie ale jedno jest mym zdaniem pewne.( nie mam pewności czy były to 4 czy 5 Leo) iże tylko jeden Leo był trafiony przez PPK A w dwóch zgineła załoga ale ten drugi nie był zniszczony przez pepeke..

 17. Sempr

  Ruska myśl technologiczna jest zdecydowanie niedoszacowana.